رکود بی‎سابقه ساخت مسکن در تهران

رکود بی‎سابقه ساخت مسکن در تهران
رئیس نظام مهندسی استان تهران گفت: ¬با توجه به کاهش ۵۰ درصدی پروانه‌های ساختمانی در تهران با افزایش چند برابر ظرفیت مهندسان ساختمان روبرو هستیم.
حسن قربانخانی گفت: نظام ارجاع کار در تهران شفاف است و مهندسان به نظام ارجاع کار به سبک کنونی و براساس قانون عمل می کنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی تاکید کرد: از سال 92 در شهر تهران 16 هزار پروانه ساختمانی به مساحت 20 میلیون متر مربع و در سال 95 هم 8 هزار و 700 پروانه به مساحت 10 میلیون متر مربع صادر شده است و از سال 92 تا 95 میزان صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران 50 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: در سال 92 تعداد 16 هزار و 500 مهندسان ناظر پروانه اشتغال دریافت کردند که در سال 95 به 56 هزار نفر رسیده یعنی مهندسان ناظر 3 برابر شده است.
وی درباره ارجاع کار به اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: ارجاع کار به اشخاص حقیقی 70 درصد و به شرکت ها 30 درصد است.
قربانخانی تصریح کرد: تجربه های گذشته نشان داده است که مراجع صدور پروانه یعنی شهرداری ها بر اساس آئین نامه ها و سایر قوانین نظام مهندسی پروانه ساخت وساز صادر می کنند.
رئیس نظام مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه شناسنامه فنی و ملکی که از سال 84 روی زمین باقی مانده است و شهرداری ها به آن عمل نمی کنند، تاکید کرد: اگر آئین نامه جدیدی ابلاغ شود، عملیاتی نمی شود.
وی ادامه داد: در شهرداری باید اصلاحاتی صورت گیرد تا ملزم به رعایت قانون شوند به طور مثال در بیمه تضمین کیفیت قانون گذار می گوید، بدون شناسنامه فنی و ملکی نظام مهندسی، شهرداری ها نباید پایان کار صادر کنند.
قربانخانی ادامه داد: یکی از مشکلات نظام ساخت و ساز این است که شهرداری ها خودگردان هستند و منابع درآمدی پایداری ندارند.
وی تاکید کرد: متاسفانه بیشتر شهرداری ها بخش عمده ای از منابع درآمدی خود را از جریمه تخلفات ساختمانی و فروش تراکم بدست می اورند.
قربانخانی ادامه داد: تخلفات هم باعث ترافیک و مسائل زیست محیطی وکاهش خدمات عمومی می شود.

آخرین اخبار و رویدادهای بازار مسکن

۲۰ میلیون وام قرض الحسنه اسکان موقت
جزئیات خبر
اثر افزایش وام مسکن باز هم خنثی شد
جزئیات خبر
مشکل جدی زیرساخت‌ها در مسکن مهر شهرهای جدید
جزئیات خبر