رکود بی‎سابقه ساخت مسکن در تهران

رکود بی‎سابقه ساخت مسکن در تهران
رئیس نظام مهندسی استان تهران گفت: ¬با توجه به کاهش ۵۰ درصدی پروانه‌های ساختمانی در تهران با افزایش چند برابر ظرفیت مهندسان ساختمان روبرو هستیم.
حسن قربانخانی گفت: نظام ارجاع کار در تهران شفاف است و مهندسان به نظام ارجاع کار به سبک کنونی و براساس قانون عمل می کنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی تاکید کرد: از سال 92 در شهر تهران 16 هزار پروانه ساختمانی به مساحت 20 میلیون متر مربع و در سال 95 هم 8 هزار و 700 پروانه به مساحت 10 میلیون متر مربع صادر شده است و از سال 92 تا 95 میزان صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران 50 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: در سال 92 تعداد 16 هزار و 500 مهندسان ناظر پروانه اشتغال دریافت کردند که در سال 95 به 56 هزار نفر رسیده یعنی مهندسان ناظر 3 برابر شده است.
وی درباره ارجاع کار به اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: ارجاع کار به اشخاص حقیقی 70 درصد و به شرکت ها 30 درصد است.
قربانخانی تصریح کرد: تجربه های گذشته نشان داده است که مراجع صدور پروانه یعنی شهرداری ها بر اساس آئین نامه ها و سایر قوانین نظام مهندسی پروانه ساخت وساز صادر می کنند.
رئیس نظام مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه شناسنامه فنی و ملکی که از سال 84 روی زمین باقی مانده است و شهرداری ها به آن عمل نمی کنند، تاکید کرد: اگر آئین نامه جدیدی ابلاغ شود، عملیاتی نمی شود.
وی ادامه داد: در شهرداری باید اصلاحاتی صورت گیرد تا ملزم به رعایت قانون شوند به طور مثال در بیمه تضمین کیفیت قانون گذار می گوید، بدون شناسنامه فنی و ملکی نظام مهندسی، شهرداری ها نباید پایان کار صادر کنند.
قربانخانی ادامه داد: یکی از مشکلات نظام ساخت و ساز این است که شهرداری ها خودگردان هستند و منابع درآمدی پایداری ندارند.
وی تاکید کرد: متاسفانه بیشتر شهرداری ها بخش عمده ای از منابع درآمدی خود را از جریمه تخلفات ساختمانی و فروش تراکم بدست می اورند.
قربانخانی ادامه داد: تخلفات هم باعث ترافیک و مسائل زیست محیطی وکاهش خدمات عمومی می شود.

آخرین اخبار و رویدادهای بازار مسکن

احتمال سرایت رکود بازار به سال
جزئیات خبر
تشریح جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه مسکن
جزئیات خبر
پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود
جزئیات خبر