قلی‌خسروی: مسکن مهر نواقص زیادی داشت

قلی‌خسروی: مسکن مهر نواقص زیادی داشت
پروژه مسکن مهر اگر درست اجرا می‎شد می‎توانست به رفع مشکلات این بخش کمک کند اما دخالت دولت در ساخت، جانمایی غلط، فشار بر منابع بانکی و بی توجهی به نیازهای بازار باعث شد این پروژه آثار نامطلوبی روی اقتصاد کشور بر جا بگذارد و بسیاری از واحدهای مسکونی ساخته شده بی متقاضی بماند.
به گزارش اقتصاد آنلاین، مصطفی قلی خسروی، کارشناس مسکن، با بیان این مطلب گفت: از همان آغاز پروژه مسکن مهر بسیاری از کارشناسان از دخالت بیش از حد دولت در این پروژه ابراز نگرانی کردند و نسبت به جانمایی‎های غلط  هشدار دادند، اگر به این هشدارها توجه می‎شد تا حدی آثار مخرب این پروژه بر  اقتصاد کشورمان کاهش می‎یافت و می‎توانستیم به نحو بهتری از آن برای برقراری تعادل عرضه و تقاضا استفاده کنیم.
رییس پیشین اتحادیه املاک کشور با اشاره به اینکه جهش قیمت‎ها در بازار مسکن در اوایل دولت نهم مشهود بود، افزود: اگر منابع مالی حاصل از افزایش قیمت نفت با یک برنامه کارشناسی صرف ارایه تسهیلات ارزان قیمت به انبوه‎سازان می‎شد و دولت به جای درگیر شدن در ساخت مسکن به آماده‎سازی زمین و امکانات زیربنایی مبادرت می‎کرد، می‎توانست سرمایه انبوه‎سازان را هم در این پروژه به کار بگیرد و نتایج بهتری را از محل این پروژه در بازار مسکن کشورمان شاهد می‎بودیم.
وی با بیان اینکه پروژه مسکن مهر اشکالات زیادی داشت و توقف ساخت مسکن جدید در قالب این پروژه با توجه به شرایط اقتصادی کشور تصمیمی منطقی است، افزود: دولت براساس قانون اساسی موظف به تهیه مسکن برای اقشار ضعیف است و کلید خوردن پروژه مسکن اجتماعی می‎تواند این خلاء را در بازار مسکن پر کند.
این کارشناس مسکن، با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای حل معضل مسکن در کشور تحریک تقاضا از یک سو و تقویت بخش عرضه از سوی دیگر است، افزود: برای این کار نیاز به کاهش نرخ سود بانکی داریم. این کاهش نرخ سود در مورد سپرده‎ها باعث افزایش سرمایه‎گذاری در این بازار می‎شود و در بخش تسهیلات هم دست انبوه‌سازان را برای استفاده از وام بانکی باز می‎کند. خوشبختانه دولت توانسته نرخ تورم را بعد از سال‎ها در اقتصاد کشورمان، تک رقمی کند و این نشانه‎ای از کاهش نرخ سود بانکی و تحریک عرضه و تقاضا در بازار مسکن است.


آخرین اخبار و رویدادهای بازار مسکن

سه دهک جامعه زیر خط فقر
جزئیات خبر
بازار کساد خانه‌های کلنگی در دو منطقه لوکس پایتخت
جزئیات خبر
تاثیر مصرف بالای انرژی در تولید سیمان بر قیمت مسکن
جزئیات خبر