افزایش فروش آپارتمان‌های زیرقیمت

آخرین آمار رسمی بانک مرکزی از گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد: در یازدهمین ماه از سال جاری از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک معادل 10 میلیون و 120 هزار تومان در منطقه یک پایتخت بوده است. در این میان پایین‌ترین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای آپارتمان مسکونی نیز مربوط به منطقه 18 با قیمت 2 میلیون و 130 هزار تومان بوده است.

بنا بر اعلام بانک مرکزی بیشترین و کمترین متوسط قیمت در ماه بهمن در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 9/ 9 و 7 درصد افزایش را تجربه کرده‌اند. به گزارش دنیای اقتصاد، در عین حال بنابر آنچه از ابعاد تحولات بازار مسکن پایتخت در یک ماه بهمن ارائه شده‌است بیشترین رشد متوسط قیمت در بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته به منطقه 12 معادل 13 درصد و کمترین رشد متوسط قیمت مربوط به منطقه 3 معادل 7/ 0 درصد تعلق دارد.

بررسی‌های میدانی از قیمت‌های پیشنهادی مربوط به فایل‌های خرید و فروش ارائه در بازار مسکن نیز نشان می‌دهد: در هفته‌های پایانی سال جاری تعداد فایل‌های فروش با قیمت پایین‌تر از میانگین منطقه در برخی محلات شهر تهران قابل توجه بوده است. به‌عنوان مثال، یک واحد آپارتمان 100 متری نوساز در محدوده نیاوران با قیمت هر متر مربع 7 میلیون و 500 هزار تومان از سوی فروشنده قیمت‌گذاری شده است این در حالی است که مطابق با بررسی‌ها میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه حدود 12 میلیون تومان از سوی مشاوران املاک اعلام می‌شود.