اپلیکیشن ها در کجای معادله رکود مسکن قرار دارند

بیت الله ستاریان  استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگارپايگاه خبري-تحليلي «شهر فردا»با اشاره به نقش اطلاعات در بازار مسکن گفت:در زمان حاضر به علت نبود بانک اطلاعات جامع ،اطلاعات نا متقارنی از سوی سایت ها و مشاوران املاک ارائه می شود که به علت عدم تقارن اطلاعات بازار باعث خارج شدن بازیگران شده و رکود مسکن را عمیق تر می کند.


وی ادامه داد: ارائه اطلاعات از سوی مشاوران بدون اینکه اسناد و تحلیل اقتصادی  پشت آن باشد با توجه به کاهش قدرت خرید مردم بطور یقین عدم تناسب اطلاعات با واقعیت اقتصادی به رکود دامن زد و در این میان نبود بانک اطلاعات جامع مسکن بر اساس تحلیلهای اقتصادی صحیح اثر نامطلوب خود را بر بازار باقی گذاشت.


وی همچنین گفت: البته نباید فراموش  شود که کاهش حجم معاملات مسکن طی سال‌های گذشته تنها به این خاطر نبوده  و بخش بزرگ‌تر آن به این  علت صورت گرفت  که در گذشته مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای برای سوداگری  جایگاه ویزه ای داشته است و اکنون  به دلیل رکودی که در بحث قیمت مسکن طی سال‌های گذشته  پدیدار شد، بخش سوداگری به طور کامل از معاملات مسکن خارج شده و سبب کاهش حجم معاملات شده است.

استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: اگر این قابلیت تفکیک وجود داشت که می توانستیم حجم تقاضای مصرفی را از حجم تقاضای سرمایه ای جدا کنیم شاید تحلیل شفاف تری از بازار مسکن ترسیم می شد،اما آنچه غیر قابل انکار است آن است که با وجود کاهش جدی تقاضای سرمایه ای ،تقاضای مصرفی همچنان در بازار وجود دارد و معاملات آن در حال انجام است.

ستاریان در پاسخ به این سوال که نقش اپلیکیشن ها و فضای مجازی را در بازار مسکن چطور ارزیابی می کنید؟ گفت: انتشار اطلاعات مخدوش می تواند عرضه و تقاضای بازار را تغییر دهد هرچند بانک اطلاعات جامع در حوزه مسکن با پشتوانه علمی و با در نظر گرفتن قدرت خرید مردم می تواند به این بی سرو سامانی پایان دهد.

 

این کارشناس مسکن ادامه داد: معتقدم سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که در  حوزه آنلاین اطلاعات مخدوش منتشر کنند یا اطلاعاتی منتشر کنند که به آن عمل نکنند، ممکن است بازار را دچار معضل کنند. مثلاً قیمتی را برای خانه‌ای بگذارند اما بر اساس آن قیمت به دلیل عدم تعهد معامله‌ای نشود. اما در شرایط عادی هرگونه انتشار اطلاعات، آن هم در بازار مسکن ایران که انتشار اطلاعات به صورت کاملاً کمرنگ صورت می‌گرفت، می‌تواند به فرآیندهای بازار کمک کند.


استاد دانشگاه تهران همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: اعدم شفافیت اطلاعات و آمار و نتایج منفی آن در سیستم قضایی قابل پیگیری نیست و از نظر بنده یکی از مشکلات بزرگ در معاملات این‌چنینی ضعف سیستم قضایی کشور است. سیستم قضایی به معنی سیستم حل و فصل دعاوی، نه به معنای دادگاه‌ها و قوه قضائیه. این موضوع پراهمیتی است به این دلیل که وضعیت اطلاعات در اقتصاد ما چندان شفاف نیست و ما نمی‌دانیم در صورتی که در معاملات مسکن با چالشی مواجه شویم سیستم قضایی چقدر می‌تواند به ما کمک کند.