مراقب حق کمیسیون های عرفی مشاوران املاک باشید

میزان حق دلالی یا همان حق کمیسیون مشاوران املاک یکی از سوالاتی است که بسیاری از مالکان و مستاجران به دنبال پاسخ آن هستند تا در معاملات حقی از کسی ضایع نشود و هر کدام با آگاهی کامل از این حق و حقوق، سهم خود را بپردازند و بیشتر یا کمتر از آن را نپردازند. در این مقاله قصد داریم تا کمی با حق مشاوره بنگاه های املاک بیشتر آشنا شویم.


حق الزحمه یا کمیسیون مشاوران املاک در هر معامله چقدر است؟

در اطلاعیه اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، میزان کارمزد مشاوران املاک در سال 1395 مشخص شده است. طبق این ابلاغیه، برای معاملات املاک تا سقف پانصد میلیون تومان نیم در صد مبلغ مورد معامله از هر طرف می بایست به عنوان حق کارمزد دریافت شود.

برای معاملات املاک بالاتر از پانصد میلیون تومان برای تا پانصد میلیون تومان آن، طبق مورد قبلی نسبت به مبلغ مازاد، بیست و پنج صدم در صد از هر طرف معامله باید دریافت شود.

میرسیم به رهن و اجاره واحد مسکونی که به این صورت است:


بابت کارمزد اجاره، هر یک از طرفین معامله باید یک چهارم اجاره ماهیانه را بپردازند.

در معاملات رهن، کارمزد دریافتی بر مبنای یک چهارم میزان اجاره بهای ماهیانه از هر طرف معامله گرفته می شود.

اما مساله اینجاست که متاسفانه مشاوران املاک مانند برخی از اصناف دیگر برای خودشان عرف و قانون مجزایی دارند که از از ابلاغیه ها و نرخ های مصوب اتحادیه مربوطه، پیروی نمی کند.

هنگام معاملات ملکی دقت داشته باشید که میزان کارمزد را طبق ابلاغیه رسمی که در هر سال جدید منتشر می شود، پرداخت کنید و اگر مشاوری به شما گفت که باید مبلغ کارمزد را طبق عرف معمول این صنف پرداخت کنید، هرگز این کار را انجام ندهید چون این درخواست خلاف قانون اتحادیه هاست و شما می توانید از مشاوری که چنین درخواستی می کند به اتحادیه صنف شکایت کنید.


منبع: meekhkoob.ir