خانه سنتی، خانه هوشمند

 خانه معمولی یا سنتی خانه ایی است که اکثر ما در آن زندگی می کنیم.خانه سنتی به هنگام ساخت توسط برق کار ساختمان سیم کشی می شود و بدین ترتیب هرکدام از ساکنین خانه برای خاموش و روشن کردن قسمت های مختلف بایستی خود را به محل کلید مورد نظر رسانده و لامپ ها را خاموش و روشن کنند. این قضیه در مورد سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه های سنتی هم صادق است.

 حالا می خواهیم با خانه های هوشمند آشنا شویم.

تفاوت اصلی خانه های هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه های هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل آب و هوا، چراغ ها، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به خانه های هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.ایجاد این اتصالات از روش گوناگون قابل انجام است. سیستم های اختصاصی ای وجود دارند که ویژه ی خانه های هوشمند ساخته شده اند مانند Z-Wave Zigbee ،KNX و Control4.

شما می توانید از طریق وای فای و روی بستر اینترنت، این وسایل را کنترل کنید. همچنین برخی از آن ها ممکن است با بلوتوث هم قابل کنترل باشند؛ در این شرایط حتی می توان بدون استفاده از اینترنت هم آنها را کنترل کنید. هر یک از این سیستم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و بهترین گزینه برای شما بستگی به نیاز و کاری دارد که می خواهید انجام دهید.

فواید خانه هوشمند

در مورد سیستم گرمایشی و سرمایشی دیگر نیاز نیست تا حتما احساس گرما کنید تا فن کوئل را روشن کنید.خانه هوشمند شما قبل از اینکه از سرما یا گرما کلافه شوید این کار را برایتان انجام میدهد. این کار باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود.

در خانه هوشمند وقتی به مسافرت می روید دیگر نگران امنیت خانه خود نیستید.خانه هوشمند به هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی میکند مثلا ساعت 8 شب چراغ ها را روشن و ساعت 12 خاموش می کند.

داشتن یک خانه ی هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره.

می توانید برای وسایل خانه ی خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد. حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادیگری داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.