قیمت خانه در تهران

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید : بازار مسکن یک بازار همگن نیست که با اتکا به شیوه‌های آماری بتوان میانگین قیمت خانه را اعلام کرد. حال این شیوه اگر تغییری هم کرده باشد باعث جهش در بازار نخواهد شد.

به نقل از رادیو سهام: حسام عقبایی در خصوص وضعیت مسکن در فصل زمستان گفت: از ابتدای سال شاهد کاهش حجم معاملات در بخش بازار ملک کل کشور بودیم. به طوری که در این بازه زمانی ۵۰ درصد معاملات ملک به لحاظ حجم کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در شهر تهران این روند تا ماه آبان شکل معکوسی داشت به طوری که حجم معاملات مسکن در آبان ماه سال جاری افزایشی ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشت. اما در دو ماه اخیر آذر و ظرف چند روز طی شده از ماه دی حجم معاملات خانه در تهران همسو با کل کشور روند نزولی را نشان می دهد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: پیش بینی نمی کنم که تا پایان سال در بخش مسکن شاهد اتفاق خاصی باشیم. قیمت مسکن هم در این بازه زمانی تا پایان سال افزایشی را تجربه نخواهند کرد.

بررسی توزیع تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی معامله شده به تفکیک سن بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۲.۵ درصد بیشترین سهم واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده است.


از سوی دیگر توزیع تعداد معاملات برحسب مناطق مختلف بیانگر آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه باز هم منطقه پنج با ۱۶.۷ درصد از کل معاملات بیشترین سهم تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را داشته است. همچنین منطقه چهار با ۱۰.۵ درصد و منطقه دو ۱۰.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تحولات قیمت اجاره مسکن در آذرماه هم این را نشان می‌دهد که شاخص اجاره مسکن در تهران ۱۱.۲ درصد و در کل مناطق شهری تا ۹.۶ درصد افزایش یافته است.

اما مجموع تحولات رخ داده در بازار مسکن با این تحلیل بانک مرکزی همراه بود که با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم طی ۹۹ ماهه منتهی به آذرماه و همچنین گشایش‌های  مالی اخیر در نظام بانکی برای کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در مجموع شرایط مناسبی را برای صاحب خانه شدن زوجین جوان و خانه اولی‌ها فراهم آورده است.