تقويت همکاري ايران با سازمان ملل در حوزه مسکن

وزير راه وشهرسازي و معاون دبيرکل سازمان ملل متحد در يک ديدار مشترک در حاشيه برگزاري سومين اجلاس اسکان بشر ملل متحد (هبيتات 3)، بر ضرورت تقويت همکاري ايران با سازمان ملل در حوزه مسکن تاکيد کردند. عباس آخوندي در گفت‌وگو با جوآن کلوس، معاون دبير کل سازمان ملل متحد، با تاکيد بر حمايت جمهوري اسلامي ايران از برنامه‌هاي اسکان بشر، توجه بيشتر به وجوه اجتماعي توسعه شهري نسبت به توسعه کالبدي در ايران را از نکات حائز اهميت در سياست‌گذاري کلان مسکن عنوان کرد.
 
به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، وزير راه و شهرسازي در حاشيه سفر خود به سومين کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبيتات3) که از 26 تا 29 مهرماه در کيتو پايتخت اکوادور در حال برگزاري است و به موضوع اسکان بشر و وضعيت کلي مسکن اختصاص دارد با جوآن کلوس معاون دبيرکل سازمان ملل و مدير اجرايي برنامه اسکان بشر (هبيتات) ديدار و گفت‌و‌گو کرد. در اين ديدار، وزير راه و شهرسازي با پرثمر ارزيابي‌کردن همکاري ايران با هبيتات بر حمايت جمهوري اسلامي ايران از برنامه‌هاي اسکان بشر (هبيتات) در زمينه توسعه پايدار شهري به‌ويژه از طريق دفتر اسکان بشر تهران تاکيد کرد و گفت: برگزاري کنفرانس هبيتات 3 و تصويب دستور کار نوين شهري، اقدامي پراهميت و مثمرثمر است و مدنظر قرار دادن سند آن در سياست‌گذاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي شهري توسط کشورها در سطوح ملي و محلي ضروري است. آخوندي توجه بيشتر به وجوه اجتماعي توسعه شهري نسبت به توسعه کالبدي در ايران را از نکات حائز اهميت در سياست‌گذاري کلان مسکن عنوان کرد و افزود: ما در امر توسعه پايدار شهري در ايران بر دو موضوع زيست‌پذيري و جابه‌جايي شهري متمرکز هستيم، چراکه تحقق زيست‌پذيري، مقوله‌هاي اجتماعي و فرهنگي را نيز به دنبال دارد که در اين فرآيند نقش آموزش نيز بسيار مهم است. معاون دبيرکل سازمان ملل متحد نيز در اين ديدار، ضمن اشاره به نقش بسيار مهم برنامه‌ريزي در توسعه شهري گفت: هبيتات مي‌تواند از طريق دفتر خود در تهران همکاري بيشتري در زمينه‌هاي ظرفيت‌سازي و آموزش با دولت ايران داشته باشد.
همچنين وزير راه و شهرسازي در حاشيه سومين کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبيتات3) با وزير مسکن افغانستان ديدار و گفت‌وگو کرد. آخوندي در اين ديدار ضمن اشاره به تجربيات ايران به‌ويژه در دهه 70 شمسي در حوزه‌هاي برنامه‌ريزي شهري، تدوين مقررات ملي ساختمان، ايجاد شهرهاي جديد و تامين مالي مسکن گفت: ايران آمادگي دارد تا تجربيات خود را در چارچوب برگزاري دوره‌هاي آموزشي در اختيار متخصصان کشور افغانستان قرار دهد.
در اين ديدار، سيد سعادت منصور نادري، وزير مسکن افغانستان از علاقه‌مندي کشور و دولت افغانستان براي توسعه همکاري‌ها با ايران خبر داد. نادري با اشاره به همکاري وزارت مسکن افغانستان با مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي گفت: ما علاقه‌مند به همکاري و استفاده از تجارب ارزشمند ايران در زمينه برنامه‌ريزي شهري و فناوري‌هاي پيشرفته ساخت و ساز هستيم. وزير مسکن افغانستان با اشاره به اينکه ظرفيت‌هاي همکاري بين دو کشور ايران و افغانستان زياد است، افزود: بايد از اين ظرفيت‌ها استفاده کنيم و شرکت‌هاي توانمند ايراني مي‌توانند در رقابت آزاد در پروژه‌هاي شهري و ساخت و ساز شرکت کنند. نادري ادامه داد: در سال‌هاي اخير، يک وام به ارزش يک ميليارد دلار از بانک آسيايي دريافت کرده‌ايم تا صرف آباداني افغانستان شود. همچنين در کنفرانس اخير، 2 ميليارد دلار کمک در اختيار افغانستان قرار گرفته است که شرکت‌هاي ايراني مي‌توانند در اين پروژه‌ها مشارکت داشته باشند. بنا بر اين گزارش، وزراي ايران و افغانستان جهت انجام و ادامه همکاري توافق کردند تا نمايندگاني را در سطوح معاونت‌هاي خود براي پيگيري همکاري معرفي کنند.
به گزارش «دنياي اقتصاد»، سومين کنفرانس اسکان بشر (هبيتات3) با حضور وزير راه و شهرسازي و هيات همراه وي به عنوان نماينده ايران و کشورهاي عضو در کيتو پايتخت اکوادور از 26 تا 29 ادامه دارد. قرار است در اين سفر، تمامي کشورها، گزارش ملي خود را در زمينه مسکن و اسکان بشر ارائه دهند و در نهايت با تصويب يک سند، راهبردها و استراتژي‌هاي کلان کشورهاي متعهد براي 20 سال آتي مسکن و اسکان بشر در سراسر دنيا را تصويب و اجرا کنند.