وزارت اقتصاد، تملک زمين در مناطق آزاد براي سرمايه‌گذاران خارجي آزاد شد

سازمان سرمايه‌گذاري سازمان سرمايه‌گذاري‌ خارجي و کمک‌هاي فني و اقتصادي ايران زيرمجموعه وزارت اقتصاد است.
جمالي با تاکيد براينکه قانون تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري شرايط ويژه براي سرمايه‌گذاران فراهم کرده است، افزود: سرمايه‌ها را با روش‌هاي مختلف، جذب سرمايه‌ مستقيم، بيع متقابل، مشارکت مدني و روش BOT جذب کنيم و همچنين همه اين روش‌ها براي ورود سرمايه‌گذاران در حوزه گردشگري ميسر است.
به گزارش اقتصاد آنلاين به نقل از عصر ايران، به گفته جمالي يکي ديگر از نکات مهم مربوط به انتقال منابع براي وارد کردن سرمايه به شکل نقد و غير نقد و همچنين ورود تجهيزات، ماشين‌آلات و دانش فني است که اين موضوع مورد حمايت بوده و اگر سرمايه‌گذار خارجي اقدام به انتقال دانش فني کند مورد حمايت قانون و مقررات کشور است.
او تاکيد کرد: از ديگر مباحث انتقال و خروج اصل سرمايه‌ و سود حاصل از آن بوده که در اين زمينه نيز مشکلي وجود ندارد.
جمالي افزود: اين نرخ طبق سامانه بانک مرکزي ميانگين روز نرخ‌هاي آزاد را محاسبه و به سرمايه‌گذار براي انجام فعاليت‌ها اعلام مي‌کند.
او در ادامه گفت: يکي از حمايت‌هاي ديگر پوشش ريسک سرمايه‌گذار است. بر اساس قانون تمامي ريسک‌هاي غيرتجاري اعم از انتقالات، سلب مالکيت، مصادره و يا نقض قرارداد را دولت پوشش مي‌دهد.
مشوق‌هاي مالياتي براي سرمايه‌گذاران خارجي
مديرکل سرمايه‌گذاري خارجي سازمان کمک‌هاي اقتصاي همچنين از تسهيلاتي که براي کارمندان شرکت‌ها و خانواده هايشان در نظر گرفته شده خبر داد و گفت: تسهيلات مختلفي را که دولت براي سرمايه‌گذاران خارجي اعم از صدور ويزاي سه ساله مالتيپل و صدور مجوز صدور کار، مجوز اقامت براي سرمايه‌گذاران، مديران و کارشناسان درگير پروژه و خانواده‌هاشون بهره‌مند بشوند.
اين مقام مسئول از ديگر مشوق‌هاي مربوط به جذب سرمايه‌هاي خارجي را به ويژه در حوزه صنعت گردشگري مربوط به مباحث مالياتي دانست و يادآور شد:‌ مشوق‌هاي خوبي در اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم براي ساخت هتل و بيمارستان به خصوص در مناطق کمتر توسعه يافته پيش‌بيني شده است. همچنين شرکت‌هاي داخلي و خارجي مي‌توانند از مزيت‌هاي اين قانون منتفع شوند.
جمالي بيشترين سرمايه‌گذاري پذيرفته شده ماه‌هاي اخير را در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير دانست و عنوان کرد:‌ سرمايه‌هاي خارجي در ماه‌هاي اخير به نسبت به دوره‌هاي گذشته رشد چشم‌گيري داشته است.
او با بيان اينکه يکي از برنامه‌هاي سازمان ايجاد بستر براي تعاملات بهتر در عرصه سرمايه‌گذاري خارجي است، اظهار داشت: در چند ماه گذشته موافقت‌نامه‌هاي تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاران با کشورهايي از جمله ژاپن، روسيه، سنگاپور و اسلواکي منعقد شده تا بسترهاي قانوني و حقوقي جذب سرمايه‌ فراهم شود که در يک دهه اخير اين موضوع کم سابقه است. همچنين در حال مذاکره با کشورهاي ديگر در رابطه با اين نوع موافقت‌نامه‌ها هستيم.
جمالي ادامه داد: بعد از برجام شاهد دو موج استقبال شرکت‌هاي دولتي و در ماه‌هاي اخير شاهد حضور بخش‌هاي خصوصي کشورهاي خارجي براي سرمايه‌گذاري هستيم.
تملک زمين در مناطق آزاد براي سرمايه‌گذاران خارجي آزاد شد
 اين مقام مسئول به مناطق آزاد نيز اشاره‌اي داشت و گفت: در مناطق آزاد تملک زمين‌ها براي سرمايه‌گذاران خارجي ممنوع بود امروز با تدابير هيات دولت، سرمايه‌گذاران خارجي اگر شرکتي را تشکيل بدهند، آن شرکت مي‌تواند در زمين‌هاي مناطق آزاد تملک زمين کنند. در مناطق آزاد مزاياي داده شده همان مزايايي است که به سرمايه‌گذاران داخلي داده مي‌شود.
به گفته او  به طور طبيعي يکي از کارکردهاي مناطق آزاد به ويژه در حوزه ارايه خدماتي است که باعث جذب بيشتر سرمايه‌گذار مي‌شود. دولت‌ها در همه کشورهاي مختلف مزاياي بيشتري را به سرمايه‌گذار مي‌دهد. در جمهوري اسلامي ايران هم، معافيت‌هاي بيشتري شامل سرمايه‌گذاران مي‌شود. و تفاوتي بين سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي وجود ندارد.
 جمالي درپايان گفت: آنچه که در سرمايه‌گذاري خارجي اتفاق افتاده اين است که نسبت به دوره گذشته هم تصوير هم جذب و هم ورود رشد بالايي داشته که رقم دقيق آن را ندارم.