گروکشي جديد بنگاهي‌هاي املاک تهران

برخي دفاتر مشاوران املاک شهر تهران، دريافت کميسيون يک درصدي از هر طرف قرارداد را پيش‌شرط جوش دادن معامله مي‌گذارند.
کسادي اين روزهاي معاملات مسکن شهر تهران، برخي بنگاهي‌ها و مشاوران املاک را به فکر دور زدن قانون براي کسب درآمد کرده است؛ تا جايي که با متعاملين، بخصوص فروشندگان شرط مي‌کنند تنها در صورتي که دوبرابر تعرفه مجازشان، يعني يک درصد از ارزش قرارداد را به عنوان حق کميسيون بگيرند براي ملک مشتري پيدا مي‌کنند؛ اين در حالي است که مبلغ کميسيون براي املاک داراي ارزش کمتر از 500 ميليون تومان نيم درصد از هر طرف معامله است.

گزارش‌هاي ميداني نشان مي‌دهد معامله‌گران اين روزهاي مسکن در تهران از سنگ‌هايي که بنگاهي‌ها سر راهشان مي‌اندازند دل خوشي ندارند. در حالي که برخي فروشندگان به دليل رکود بازار مسکن حاضرند با قيمت‌هايي کمتر از عرف بازار، ملک خود را بفروشند، طمع بعضي بنگاهي‌ها آنها را در مسيري دو سر باخت قرار مي‌دهد و در شرايطي که اغلب خانه‌هاي زير قيمت توسط دلالان املاک خريداري مي‌شود، با دريافت حق بنگاهي دوبله، سود مضاعف به جيب واسطه‌گران سرازير مي‌شود.

يک شهروند که به تازگي خانه خود را فروخته در اين‌باره گفت: چندين نفر براي خريد خانه ما آمدند که همگي دلال ملک بودند و قيمت‌هايي هم که مي‌دادند کمتر از نرخ بازار بود. از طرفي بنگاهدار، دريافت يک درصد کميسيون را شرط انجام معامله کرده بود که سهم من 5 ميليون تومان و سهم خريدار نيز 5 ميليون تومان شد؛ در حالي که تابلويي با مهر اتحاديه بالاي سر کارشناس مشاور املاک قرار داشت که رقم معامله را نيم درصد از هر طرف معامله نشان مي‌داد. با اين وجود چاره‌اي نبود و چون به پول خانه نياز داشتم براي پرداخت يک درصد کميسيون مخالفتي نکردم.

گزارش‌هاي متعدد ديگر حاکي از آن است که بالا بردن نرخ کميسيون و تخطي از نرخ مصوب اتحاديه املاک به روش معمول اين روزهاي بسياري از دفاتر املاک تبديل شده است. اما رييس اتحاديه مشاوران املاک اصرار دارد که ارقام نامتعارف کميسيون را تاييد نکند.

حسام عقبايي با بيان اين‌که چنين ادعايي صحت ندارد گفت: ممکن است مواردي پيش بيايد که برخي شهروندان مايل باشند بابت کميسيون، ارقامي بالاتر از نرخ مصوب اتحاديه به دفاتر املاک پرداخت کنند که اگر اعتراضي نکنند و گزارشي به ما ارسال نشود نمي‌توانيم اقدامي انجام دهيم.

وي تاکيد کرد: حتي يک مورد گزارش در اين خصوص به اتحاديه مشاوران املاک وصول نشده و اگر در اين خصوص هموطنان شکايت يا اعتراضي دارند در سراسر کشور مي توانند با شماره 7334 تماس بگيرند و موارد تخلف را به ما گزارش دهند تا با خاطيان برخورد قانوني صورت دهيم.

به گفته عقبايي 120 هزار دفتر مشاور املاک در کشور وجود دارد که اگر چنين ادعايي درست باشد قاعدتا بايد شاکي هم وجود داشته باشد اما تا کنون چنين مساله‌اي به ما گزارش نشده است.