معيار جديد تعيين قيمت مسكن

گروه مسكن، نورا حسيني: تصور اينکه خانه‌هاي بزرگ ارزان‌تر از خانه‌هاي کوچک هستند با بررسي قيمت‌ آپارتمان‌هاي بالاي 200 متر از بين خواهد رفت. اين خانه‌ها معمولا بر اساس ويژگي‌هايي که دارند از قيمت ميانگين منطقه بسيار بالاتر هستند.
به گفته برخي از فعالان بازار مسکن اين خانه‌ها هميشه خريداران خودش را داشته و کمتر رکود بازار که به‌دليل کاهش قدرت خريد بوده در ميزان معاملات اين نوع خانه‌ها تاثير گذاشته است.
بيشتر آپارتمان‌هاي نوساز با متراژ بالا در مناطق شمالي وغربي تهران متمرکز است و آپارتمان‌هاي بزرگ در مناطق مرکزي سن بالاي 30 سال دارند.
برخي از اين آپارتمان‌هاي سوپر لوکس به‌دليل مصالح و امکاناتي که دارند تا 2 برابر قيمت منطقه خريد و فروش مي‌شوند. به‌طور مثال در منطقه کامرانيه که آپارتمان‌ها با قيمت متري متوسط 10 تا 11 ميليون قيمت‌گذاري شده است برخي به‌دليل برخورداري از امکاناتي مانند سونا، استخر، جکوزي، حياط، حياط خلوت و مستخدم تا متري 19 ميليون تومان هم به فروش مي‌رسند.
هر چند در ميان اين آپارتمان‌هاي بزرگ با قيمت‌هايي که تنها بر اساس سليقه صاحبان آن قيمت گذاري شده است خانه‌هايي مي‌توان يافت که از قيمت ميانگين منطقه نيز پايين تراست. به‌طور مثال در منطقه سعادت آباد خانه‌اي با دو پارکينگ و استخر 7 ميليون تومان قيمت گذاري شده است.
اما دليل تفاوت قيمت‌هاي آپارتمان‌هاي بزرگ در يک منطقه چيست؟ يک کارشناس مسکن دراين رابطه به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: هر مالکي اختيار ملک خود را دارد و بر اساس تشخيص خود که در برخي موارد مبناي آن مشخص نيست قيمت‌گذاري مي‌کند، اما قيمت‌ها نيز در محلات کوچه به کوچه متفاوت است. به‌طور مثال در منطقه يوسف آباد نمي‌توان قيمت خانه‌هاي خيابان مستوفي را با خيابان جهان آرا مقايسه کرد. درحالي‌که اين دو خيابان در نقطه‌اي تنها 50 قدم با هم فاصله دارند.
 او معياري تحت عنوان «فرهنگ منطقه» را در قيمت‌گذاري‌هاي مالكان آپارتمان‌هاي فروشي به عنوان يکي از شاخص‌هاي مهم مي‌داند و مي‌گويد: در منطقه ونک پارک 5 برج مشابه هم وجود دارد، اما قيمت يکي از برج‌ها بيش از چهار برج ديگر است و تنها به‌دليل فرهنگ حاکم بر آن برج خاص است.
او مصالح و کيفيت ساختمان و امتيازهاي رفاهي را نيز از ديگر ويژگي‌هايي مي‌داند که در قيمت خانه‌هاي بزرگ متراژ تاثير دارد.