خانه هرچه لوکس‌تر، حشراتش بيشتر

وقتي ثروتمند هستيد از هر چيزي بيشترين تعدادش را داريد؛ فرصت بيشتر براي مسافرت، وسايل پر زرق و برق‌تر، خانه‌هاي بيشتر و يک چيز ديگر: تعداد حشرات بيشتر.
نتايج يک بررسي جديد نشان مي‌دهد تنوع بندپايان و حشرات در خانه افرادي که در ناز و نعمت زندگي مي‌کنند بسيار بيشتر از افراد معمولي است؛ چيزي که از آن به نام تاثير لاکچري ياد مي‌شود.
افرادي که در نواحي ثروتمندتر زندگي مي‌کنند با چشم‌اندازي غني از پوشش گياهي و گونه‌هاي متنوع گياهان روبه‌رو هستند. اين خود به آن معني است که بندپايان و حشراتي که جذب اين گياهان مي‌شوند به مراتب بيشتر است. اين گونه محله‌ها غني از موجودات خزنده کوچکي مثل عنکبوت‌ها، پشه‌ها و هزارپاها هستند.
براي بررسي اين نکته گروهي از حشره‌شناسان به پاکسازي 50 خانه مختلف در Raleigh پرداختند تا هر نوع بندپا و حشره‌اي را که مي‌توانند به دام بيندازند. آن‌ها 10 هزار گونه حشره متعلق به بيش از 300 خانواده مختلف پيدا کردند که از خر خاکي تا زنبورهاي وحشي را شامل مي‌شد.
 اين محققان دريافتند خانه‌هاي مستقر در محله‌هايي که ميانگين درآمد بالاتر است نسبت به خانه‌هايي که در محله‌هايي با ميانگين درآمد کمتر واقع شده‌اند، تعداد گونه‌هاي حشره بيشتري دارند. مثلا خانه‌اي که در محله‌اي با ميانگين درآمد ساليانه 33 هزار  و 510 دلار در سال واقع شده، 74 خانواده از بندپايان را در خود جاي داده است، در حالي که در خانه‌اي واقع در محله‌اي با ميانگين در آمد 176 هزار و 289 دلار در سال، 105 خانواده مختلف از حشرات زندگي مي‌کنند.
هرچند تعداد حشرات در خانه‌هاي محلات ثروتمند بيشتر نيست، اما در اين خانه‌ها تعداد متنوع‌تري از حشرات وجود دارد.
يکي از اشکالات اين تحقيق آن است که تنها در يک شهر به انجام رسيده و دامنه درآمد محدودي را مورد توجه قرار داده است، اما درک اين نکته مي‌تواند ديدگاه‌هاي تازه‌اي در خصوص جانوراني از قبيل ساس‌ها و موريانه‌ها در اختيار ما قرار دهد.