بهترين زمان معامله مسکن کي است؟

رئيس اتحاديه مشاوران املاک گفت: تنها با يک عامل يعني ارائه تسهيلات 80 ميليون توماني مسکن نمي‌توانيم عنوان کنيم که بازار مسکن رونق پيدا مي‌کند و بايد با توجه به رکود عميقي که وارد بازار مسکن شده است از روش‌هاي ديگري هم استفاده کنيم.
حسام عقبايي در گفت‌وگو با اقتصادنيوز، در رابطه با تاثير کاهش نرخ سود بانکي بر بازار رهن و اجاره مسکن گفت: کاهش نرخ سود بانکي تاثير چنداني در افزايش اجاره‌بها نداشته و تنها فضايي رواني را پديد آورده و اين امکان وجود دارد تا عده‌اي از مالکان از اين موضوع سواستفاده کنند. اما عموم مالکاني که به دنبال گرفتن اجاره بودند همچنان به همان صورت هستند و افرادي که گرفتن پول پيش را ترجيح مي‌دادند باز هم مانند گذشته عمل مي‌کنند و مي‌توان گفت که فضاي رواني هم در حال حاضر کنترل شده است.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک ضمن بيان اينکه اکنون بهترين زمان براي انجام معاملات مسکن است، گفت: به دليل فرصتي که اکنون از طريق ثبات در قيمت‌ها ايجاد شده است به تمام افرادي که تصميم به خريد و فروش يا رهن و اجاره ملک دارند توصيه مي‌شود که نسبت به اين موضوع اقدام کنند.

عقبايي در خصوص تاثير تسهيلات 80 ميليون توماني بر بازار مسکن گفت: اينکه عنوان کنيم اين تسهيلات تاثيري در بازار مسکن نداشته کمي بي‌انصافي است. قاعدتاً ارائه تسهيلات بانکي مي‌تواند در افزايش معاملات مسکن کمک کند و تا الان نيز به همين صورت بوده و يکي از دلايل افزايش حجم معاملات در کشور و بالا رفتن قدرت خريد خريداران و همچنين تحريک بازار تقاضا ارائه همين تسهيلات 80 ميليون توماني بوده است.

او افزود: اما قاعدتاً تنها با يک عامل يعني ارائه همين تسهيلات 80 ميليون توماني مسکن نمي‌توانيم عنوان کنيم که بازار مسکن رونق پيدا مي‌کند و بايد با توجه به رکود عميقي که وارد بازار مسکن شده است از روش‌هاي ديگري هم استفاده کنيم.

او در ادامه بيان کرد: اين تسهيلات به طور کلي به سه ترميم نياز دارد، اول اينکه مدت بازپرداخت اين تسهيلات که اکنون 12 سال است بايد افزايش پيدا کند. در بسياري از کشورهايي که با رکود همراه هستند ارائه تسهيلات به سه يا چهار دهه افزايش پيدا کرده است.

عقبايي گفت: ترميم بعدي مربوط به نرخ سود اين تسهيلات است و اين نرخ بايد کاهش پيدا کند و با درآمد عمومي مردم هماهنگ شود تا امکان بازپرداخت اين تسهيلات براي آنها فراهم شود. نکته سوم ميزان اقساط اين وام‌هاست و بايد به نحوي باشد که با درآمد دهک‌هاي ضعيف و متوسط جامعه که عموماً همين دهک‌ها دغدغه خانه‌دار شدن دارند، هم‌خواني داشته باشد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک يادآور شد: از نظر من اگر شوراي پول و اعتبار، بانک مرکزي و همچنين کميسيون‌هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي مثل کميسيون اقتصادي و برنامه بودجه و حتي وزارت راه و شهرسازي و بانک‌هاي عامل مانند بانک مسکن در اين بخش‌ها گامي اساسي بردارند، قطعاً تاثيرگذاري اين تسهيلات در جهت خروج از رکود مسکن و بالا رفتن تعداد معاملات بيشتر خواهد شد.