سه گام حمايتي براي تحرک مسکن

بازار مسکن اين روزها دچار اخبار ضدونقيض است؛ از يکسو برخي نشانه‌هاي رونق در اين بازار ديده مي‌شود، چنانکه برخي کارشناسان اين نشانه‌ها را به پيش‌رونق بازار تعبير مي‌کنند، از سوي ديگر گزارش‌هاي ميداني از تحول محسوسي در بازار خبر نمي‌دهد و رونق واقعي رسيدن بازار مسکن، از ديدگاه برخي کارشناسان نيازمند اقدامات حمايتي است.
به گزارش اقتصادآنلاين به نقل از کسب و کار ،  نقطه نظرات کارشناسان در اين مورد را تحت عنوان سه گام اساسي حمايت از تحرک بازار مسکن دسته‌بندي کرده‌ايم.
گام اول؛ اصلاح نرخ سود بانکي و عدم دخالت بانک‌ها در بازار مسکن
حسام عقبايي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک با بيان اينکه روند معاملات مسکن در 5 ماهه ابتداي سال افزايشي است مي‌گويد: وضعيت معاملات نشان مي‌دهد بازار مسکن در دوران پيش‌رونق قرار دارد و رشد آمار معاملات نشانگر فاز اول خروج از رکود است اما هنوز تعداد معاملات به اندازه‌اي نيست که بگوييم از رکود خارج شده‌ايم. عقبايي با تصريح بر اين نکته که در ماه‌هاي آينده هم پيش‌بيني افزايش حجم معاملات را داريم، افزود: رونق بازار مسکن با بهبود وضعيت اقتصادي کشور نسبت مستقيم دارد اما اگر بخواهيم براي حمايت از تحرکي که در بازار مسکن ايجاد شده، اقدام عاجلي انجام دهيم بايد اصلاح نرخ سود بانکي همگام با کاهش نرخ تورم ادامه پيدا کند و ضمنا مفاد قانون نظام بانکداري مبني عدم دخالت بانک‌ها در فعاليت‌هاي غيرمرتبط همچون خريدوفروش مسکن و ساخت‌و‌ساز با جديت به مورد اجرا گذاشته شود.
گام دوم؛ گسترش بازار نسيه و همراهي بانک‌ها براي فروش اقساطي مسکن
حسن محتشم، رئيس انجمن کارفرمايي انبوه‌سازان مسکن تهران با اشاره به تکانه‌هاي مثبت در بازار مسکن مي‌گويد: نشانه‌هايي از رونق در بازار ديده مي‌شود ولي براي اينکه رونق عمق و دامنه بيشتري پيدا کند لازم است بازار نسيه گسترش پيدا کند و نقدينگي حبس شده سازندگان در واحدهاي مسکوني فروش نرفته به چرخه توليد مسکن بازگردد.
يعني بايد بانک مسکن کارمزدي را که براي طرح اقساطي تعيين کرده، به‌نحوي کاهش دهد که اين تسهيلات براي متقاضيان مسکن جذاب شود. اين کار مستلزم آن است که بانک مسکن به يک بانک توسعه‌اي تبديل شود و سرمايه اين بانک افزايش پيدا کند. ضمنا تمام بانک‌هاي ديگر نيز بايد طرح‌هاي مشابهي براي حمايت از فروش اقساطي مسکن داشته باشند و در گسترش بازار نسيه ورود کنند.
گام سوم؛ حمايت بيشتر دولت از قدرت خريد خانه‌اولي‌ها
فرهاد بيضايي، کارشناس اقتصاد مسکن و منتقد سرسخت برنامه‌هاي مسکني دولت معتقد است اگر بپذيريم رشد مقطعي معاملات نشانه خروج مسکن از رکود است- که به عقيده وي درباره چنين تحليلي بايد محتاط بود – براي حمايت از تحرک بازار لازم است قدرت خريد متقاضيان واقعي را از طريق کاهش مبلغ اقساط، افزايش زمان بازپرداخت و کاهش نرخ سود تسهيلات حمايت کنيم. بيضايي در اين‌باره  مي‌گويد: عوامل موثر بر بازار مسکن متعدد هستند اما اگر بخواهيم يک عامل را پررنگ‌تر کنيم، متقاضيان خانه‌اولي هستند. خانه‌اولي‌ها تا پايان دهه 90 نقش تعيين‌کننده‌اي در بازار خواهند داشت و شرايط تسهيلاتي که براي آنها درنظر گرفته شده با درآمدشان هماهنگ نيست. دولت نبايد براي خانه‌دار کردن خانه اولي‌ها به طرح‌هاي پس ‌اندازي اکتفا کند و ضمن افزايش مبلغ وام خانه‌اولي‌ها با نرخ سود پايين، با مداخله مستقيم در ساخت و توليد مسکن زمين ارزان‌قيمت را نيز در کنار تسهيلات ارزان‌قيمت به زوج‌هاي خانه‌اولي  ارائه دهد.