تبليغات دروغ درباره فروش ملک و مسکن در ترکيه

تبليغات دروغ در باره فروش مسکن در ترکيه/ معامله ملک باعث اعطاي ويزا نمي شود

در ميان انبوه سايت‌هاي خريد‌وفروش آپارتمان در ترکيه هم يک نکته‌ مشترک وجود دارد، «اخذ ويزاي دائم با خريد ملک در کشور ترکيه». اما به گفته کارشناسان حوزه بازرگاني در ترکيه خريد ملک در اين کشور سبب ارائه چنين امتيازي به خريداران نمي‌شود و براي گرفتن ويزا بايد مراحل قانوني اين کشور را طي کرد. 

يکي از شرکت‌هاي خريد‌و‌فروش ملک در ترکيه به متقاضياني که براي خريد آپارتمان در شهر آنتاليا تماس مي‌گيرند، مي‌گويد: تمام روند گرفتن اقامت بدون گرفتن هزينه با شرکت فروشنده خانه است. او وعده مي‌دهد خريد ملک همزمان با گرفتن ويزاي دائم است. 

به گفته اين فعال بازار مسکن در ترکيه، براي هر ميزان سرمايه مي‌توان در ترکيه خانه‌اي پيدا کرد تنها کافي است مشخصات ملک مورد نظرتان را به اين شرکت داده تا بر اساس بودجه و علاقه شما خانه‌اي را در اين کشور براي شما پيدا کند. 

 اما رضا کامي دبيرکل شوراي مشترک بازرگاني ايران و ترکيه در گفت‌وگو با «دنياي اقتصاد» به خريداران ملک در ترکيه هشدار مي‌دهد: هرگونه سرمايه‌گذاري در کشورهاي ديگر بايد با آگاهي کامل باشد و حتما پيش از هر خريدي به قوانين اين کشورها رجوع شود و از مقامات رسمي مانند سفارتخانه‌ها و کنسولگري‌ها استعلامات و راهنمايي‌هاي لازم اخذ شود. 

او تاکيد مي‌کند: مزايايي که در تبليغات خريد ملک در ترکيه نام برده مي‌شود غيرواقعي است و اين گونه نيست که بلافاصله بعد از خريد اقامت به خريدار داده شود و اين سرمايه‌گذاري هيچ امتياز ويژه‌اي به خريدار خارجي نمي‌دهد.

کامي اضافه مي‌کند: کشور ترکيه به دليل رکودي كه در بازار مسکن درگير آن شده است، مجوز اجاره و خريد و فروش ملک را به متقاضيان خارجي از جمله ايران داده است و اين صرفا براي تحريك رونق اقتصادي اين کشور است و خريداران براي اخذ اقامت بايد روند قانوني خود را طي کنند. 

او يادآوري مي‌کند: در اين کشور از خانه‌هاي خالي ماليات گرفته نمي‌شود و ماليات بر دارايي‌ها نيز شامل اين خانه‌ها نمي‌شود و خريدار تنها بايد شارژ ماهانه ملک را بپردازد. همچنين خريداران مي‌توانند خانه‌هاي خود را به شرکت‌هاي توريستي کرايه داده و تنها زماني را که خود به اين کشور سفر مي‌کنند مشخص کرده تا آپارتمان‌ها در آن زمان خالي باشد. 

پس از مصوبه تملک اتباع بيگانه در ترکيه برخي با تبليغ غيرواقعي تلاش مي‌کنند خريد خانه در اين کشور را مساوي اخذ ويزا بدانند حتي در برخي از اين سايت‌ها گفته مي‌شود که براي خريداران ملک در ترکيه مي‌توانند علاوه بر اقامت دائم، گذرنامه ترکيه اي نيز اخذ کنندکه به گفته برخي تجار ايراني فعال در ترکيه اين موضوع به هيچ وجه صحت ندارد و از نظر قانوني چنين چيزي در ترکيه ممکن نيست.