راه اندازي سامانه فروش اقساطي مسکن

رئيس کانون انبوه‌سازان با بيان اينکه طرح فروش اقساطي شرايط نسبتا مطلوبي دارد از راه اندازي سامانه آمار سراسر کشور براي ثبت‌نام فروش اقساطي مسکن خبر داد.
جمشيد برزگر در نشست خبري که امروز برگزار شد درباره آخرين وضعيت فروش اقساطي گفت: اين طرح در حال اجرا است و به طور مثال خود من 25 واحد را تا کنون فروخته ام. ما هم اکنون واحد هاي خود را با تسهيلات 150 ميليون تومان با سود 2.3 درصد به  فروش مي رسانيم.
وي همچنين خبرداد: بانک اطلاعات آمار سراسر کشور براي فروش اقساطي مسکن آماده راه اندازي است. هم اکنون با 30 کانون در سراسر کشور لينک شده ايم و به زودي کساني که قصد خريد مسکن اقساطي دارند مي توانند از طريق اين بانک سامانه ثبت نام کنند.
برزگر اين را هم گفت که فروش اقساطي نمي تواند همه ي مشکلات رکورد مسکن را حل کند اما مي تواند به خروج از رکود کمک کند. چرا که کانون انبوه سازان هم اکنون 45 تا 50 درصد مسکن در حال توليد کشور را پوشش مي دهد.
وي درباره قيمت واحدهاي فروش اقساطي گفت: تمام واحد ها را زير قيمت مي فروشيم. اميدواريم با افزايش تسهيلات کاهش نرخ بهره و افزايش مدت بازپرداخت اين طرح وارد شرايط بهتري شود.
رئيس کانون انبوه سازان در ادامه با اعلام اينکه آمار واحد هاي نيمه ساز کل کشور 400 هزار واحد است گفت: اگر متوسط جهاني که 2 تا 5 درصد در نظر بيگيريم الان توليد در کشور ما به ازاي تقاضا صفر-صفر است. چرا که در سال هاي 1394 و 1395 شاهد کاهش 25 درصدي پروانه هاي ساختماني بوديم.
 او البته جهش قيمت مسکن را رد کرد و گفت: در سال 1391 نيز اگر هزينه هاي توليد مسکن با توجه به تورم 4 برابر نمي شد به هيچ عنوان جهش قيمت اتفاق نمي افتاد. به طور مثال آهن در آن زمان يک مرتبه از 500 تومان به 2400 تومان رسيد ولي ما پيش فروش کرده بوديم و مجبور بوديم با قيمت متري 800 هزار تومان خانه را بفروشيم. ولي هم اکنون تورم به 9 درصد رسيده بنابراين جهش قيمتي به وجود نخواهد آمد.
وي با اشاره به رکود شديد بخش مسکن گفت: سازندگان با مشکلات متعددي دست به گريبان هستند که 4 اقدام براي کمک به اين افراد ضروري است.
برزگر اين 4 اقدام را اصلاح قانون پيش فروش، اصلاح قانون بيمه تامين اجتماعي کارگران ساختماني، قانون ماليات هاي مستقيم و کاهش هزينه خدمات از جمله انشعابات، خدمات مهندسي و پروانه هاي ساختماني عنوان کرد.
وي بر ضرورت توليد مسکن امن و ارزان تاکيد کرد و  گفت: زلزله پارس آباد که روز گذشته رخ داد بيش از 5.2 ريشتر قدرت نداشت اما ديديم که چه خسارتي را به واحد هاي مسکوني وارد کرد و اميدواريم روزي برسد که هيچ کس صاحب خانه نا امن نباشد.