هزار ميليارد تومان اوراق رهن مسکن در راه است

از بانک مرکزي و سازمان بورس درخواست شده براي افزايش قدرت وام دهي بانک مسکن هزار ميليارد تومان ديگر اوراق رهني منتشر کنند.
بعد از انتشار 300 ميليارد تومان اوراق رهني در روزهاي اخير، وزارت راه و شهرسازي از بانک مرکزي و سازمان بورس درخواست کرد تا مجدداً نسبت به انتشار هزار ميليارد تومان اوراق رهني اقدام کنند.

وي افزود: با توجه به استقبال خوبي که از 300 ميليارد تومان قبلي در بورس انجام شد و اين رقم در کمتر از يک دقيقه به فروش رسيد، پيش‌بيني مي‌کنيم که هزار ميليارد تومان نيز با اقبال بالايي مواجه شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي با بيان اينکه انتشار اوراق بهادار به پشتوانه تسهيلات رهني، پس از کسب مجوزهاي لازم براي اولين بار پس از انقلاب اسلامي انجام شده است‌ گفت: با اهتمام وزارت راه و شهرسازي براي گسترش بازار رهن اين ابزار مالي و با حمايت هاي سازمان بورس و بانک مرکزي رونمايي شد و مراحل اوليه را طي مي‌کند. واکنش مثبت بازار بورس نسبت به اين اوراق که دو سال بر روي آن کار شد، درستي نظر کارشناسي وزارت راه و شهرسازي درخصوص شناسايي و فعال کردن ظرفيت‌هاي مغفول مانده بازارهاي مالي و سرمايه براي بخش مسکن را نشان داد.

مظاهريان خاطرنشان کرد: انتشار اوراق رهني که تحت‌عنوان MBS در دنيا شناخته مي‌شود روشي است که از طريق آن بانک، چندين هزار ميليارد تومان تسهيلاتي را که تحت‌عنوان وام به متقاضيان واگذار کرده و طي مدت زمان طولاني و با اقساط ماهيانه توسط مردم به بانک بازمي‌گرداند را با اين روش، به دارايي امروز خود تبديل مي‌کند و از اين طريق قدرت اعطاي تسهيلات بيشتري پيدا مي کند.

به گفته وي، در اين روش بانک مسکن از طريق MBS درآمدهاي آتي خود را از بازپرداخت اقساط ماهيانه توسط متقاضيان تنزيل مي‌کند و اقساط توسط اشخاص، سازمان‌ها و ارگان‌هايي که اوراق را خريداري مي‌کنند دريافت خواهد شد. بدين ترتيب بانک مسکن همواره خود را به روز خواهد کرد و دارايي هايش نيز در گردش مداوم خواهند بود.

مظاهريان، رهن ثانويه را در چالاکي نظام بانکي و کمک براي خروج از رکود مسکن، موثر دانست و گفت: با فروش اوراق رهن ثانويه مبالغي که قرار بود به صورت اقساط ظرف چند سال به بانک بازپرداخت شود، با درصدي کمتر اما نقدا در اختيار بانک قرار مي‌گيرد.