انتقاد ازحضور بورس بازان در مسکن ، چه کساني در پشت پرده اوراق هستند؟

در حالي که فروش اوراق تسهيلات مسکن براي افزايش توان متقاضيان مسکن انجام مي‌شود اما بورس بازان به محض افزايش تقاضا، موجب بالارفتن قيمت اين اوراق مي‌شوند.
يکي از سياست‌هايي که دولت براي افزايش توان متقاضيان خريد مسکن به اجرا رسانده، فروش اوراق تسهيلات مسکن است که به اين وسيله متقاضي مي‌تواند بدون نوبت و با خريد اين اوراق از فرابورس، تسهيلات مسکن را دريافت کند.
در واقع اين يک راهکار براي تسريع در عمليات خريد خانه به شمار مي‌رود، زيرا در غيراين صورت، متقاضي بايد مدت زمان زيادي را در بانک مسکن سپرده گذاري کرده و پس از طي دوره انتظار، تسهيلات خود را دريافت کند.
هرچند که فروش اوراق اين تسهيلات در فرابورس يک راهکارمناسب ارزيابي مي شود اما نرخ بالاي اين اوراق خود يک مشکل بر سر راه متقاضيان است به طوري که نرخ آن در شرايط خاص تغيير کرده و با قيمت‌هاي بالايي به فروش مي‌رسد.
براين اساس، با افزايش سقف وام تسهيلات مسکن به 60 ميليون تومان، متقاضي بايد اوراق بيشتري را خريداري کند و به نسبت پول بيشتري را هم بپردازد، به همين دليل مبلغ قابل توجهي از وام براي خريد اوراق آن صرف مي‌شود.
از سوي ديگر در هفته هاي اخير، نرخ اين اوراق افزايش پيدا کرده و نمودار قيمتي آن سير صعودي دارد که همين امر موجب اعتراض فعالان بازار مسکن شده است، زيرا آنها معتقدند اين موضوع توان متقاضيان را کاهش مي دهد و رونقي براي بازار مسکن به همراه ندارد.
همچنين شوراي پول و اعتبار در ماه گذشته با کاهش نرخ سود تسهيلات موافقت کرده و آن را به 18 درصد کاهش داده، اين در حالي است که هنوز نرخ سود تسهيلات اين اوراق 17.5 درصد است. در اين رابطه حامد مظاهريان در گفتگو با مهر اعلام کرده بود: سياست کلي معاونت مسکن حمايت از کاهش نرخ سود است، بنابراين از هرگونه برنامه‌اي در اين خصوص حمايت مي کنيم.
معاون وزير راه و شهرسازي، کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن را يکي از سياست‌هاي دولت دانسته و گفته بود: ما از هرگونه کاهش نرخ سود حمايت مي کنيم اما تصميم گيري در اين رابطه با بانک مسکن است.
در واقع مطابق با آخرين مصوبه شوراي پول و اعتبار، اقدام بانک‌ها و موسسات اعتباري در زمينه تعديل نرخ‌هاي سود علي الحساب سپرده بانکي به حداکثر 15 درصد براي سپرده هاي يک ساله تاييد و تصويب کرد. همچنين در اين جلسه، نرخ سود تسهيلات عقود مشارکتي و غيرمشارکتي، حداکثر معادل 18 درصد تعيين شد.
دولت راهکاري براي کاهش نرخ اوراق مسکن اجرا کند
در همني حال، فرشيد پورحاجت در گفتگو با مهر در خصوص افزايش نرخ اوراق تسهيلات مسکن با انتقاد از سير صعودي نرخ اين اوراق، گفت: زماني که براي اوراق تسه برنامه ريزي شده بود، قرار بود که به حوزه خريد مسکن کمک کند اما الان مي بينيم که با نرخ‌هاي بالايي خريد و فروش مي شود.
دبير کانون سراسري انبوه سازان با تاکيد بر اينکه فروش اين اوراق راه حلي براي خانه دار شدن مردم است، اظهار داشت: دولت بايد فکري براي اين وضعيت داشته باشد و حداقل بانک‌هاي ديگر را وارد فروش اين اوراق کند تا بورس سازي کمتري اتفاق بيفتد.
وي با انتقاد از وضعيت خريد و فروش اوراق در فرابورس، افزود: بايد مشخص شود چه کساني در پشت پرده خريد و فروش اين اوراق هستند و موجب گراني آن مي شوند، زيرا قيمت مسکن تغييري نداشته اما نرخ اين اوراق هر روز بالاتر مي رود.
پورحاجت با اعلام اينکه اصولا وقتي تقاضا براي يک کالايي افزايش پيدا مي کند بايد قيمت آن کاهش يابد، گفت: اما متاسفانه وقتي تقاضا براي اين اوراق بالا مي رود، بورس بازان وارد شده و قيمت‌ها را افزايش مي دهند در حالي که اين برعکس اصول علم اقتصاد است.
هم اکنون نرخ هر برگ اوراق مسکن در بازار به حدود 90 هزار تومان رسيده است. با هر برگ اوراق مي‌توان 500 هزار تومان تسهيلات دريافت کرد. برهمين اساس، هزينه خريد اوراق براي وام 60 ميليون توماني مسکن ( 120 برگ اوراق) 10 ميليون و 800 هزار تومان مي‌شود.