بنگاه‌هاي املاک همچنان خالي از مشتري ، روند افزايشي اجاره بها

باوجودي که فصل نقل و انتقالات در بازار مسکن آغاز شده است اما بازهم در بنگاه‌هاي املاک مشتري چنداني حضور ندارد.
هرچند که الان فصل نقل و انتقالات و مراجعه مستاجران و مالکان به بنگاه‌هاي املاک است اما بازهم در مراجعه به بنگاه‌ها مشتري چنداني حضور ندارد که اين موضوع مي تواند ناشي از تعداد زياد بنگاه‌هاي املاک و يا تمديد قراردادهاي اجاره از سوي مستاجران و  مالکان باشد.
براين اساس، بنگاه‌هاي املاک هم نسبت به وضعيت موجود شکايت مي‌کنند و مي‌گويند با وجودي که الان بايد بيشتري براي اجاره يا خريد و فروش مراجعه کند اما تاکنون تغيير چشمگيري را نداشته و تعداد مراجعات نسبت به سال هاي گذشته تغيير چنداني نداشته است.
از سوي ديگر شواهد نشان مي‌دهد امسال هم اجاره بها مبلغي افزايش پيدا کرده است و باوجودي که نرخ خريد و فروش آپارتمان تغيير چنداني نداشته اما بازهم اجاره بها پيشتاز بوده و با نرخ هاي بالاتري نسبت به سال گذشته تعيين شده است.
آمارها حاکي از آن است که در خرداد ماه امسال شاخص کرايه مسکن اجاره اي در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 9.7 درصد و 10.5 درصد رشد نشان مي دهد. ماهيت قراردادهاي اجاره مسکن اغلب يک ساله تنظيم مي شوند و نيز اثرپذيري شاخص اجاره بهاي مسکن از سياست هاي کنترل و مهار تورم سبب تغيير متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.
بنابراين امسال مستاجران بايد اجاره بهاي بيشتري را نسبت به سال گذشته بپردازند که تصميمات اخير در حوزه کاهش سودسپرده ها هم بر اين امر تاثير گذار خواهد بود. در واقع کاهش سود سپرده هاي بانکي به 15 درصد، ميل مالکان را براي دريافت اجاره بها افزايش مي دهد.
هرچند که کاهش درآمدها در سال هاي گذشته از عواملي بوده که همواره مالکان را به دريافت اجاره بها سوق داده است اما اين عوامل هم هرچند اندک مي تواند تاثير خود را بر بازار مسکن داشته باشد.
اجاره بهاي واحدهاي 60 متري در برخي محله‌هاي تهران
در بوستان سعدي - بين خوش و قصرالدشت براي واحدي 58 متري 40 ميليون تومان رهن و 300 هزار تومان اجاره دريافت مي شود  در پاسداران - شهيد عراقي واحدي 60 متري 150ميليون تومان رهن داده مي شود.
همچنين براي واحدي 60 متري در خيابان قيطريه - اندرزگو  يکخوابه نوساز 115 ميليون تومان رهن تعيين شده است و در خيابان نامجو واحدي 60 متر و دوخوابه با پارکينگ وانباري با شرايط 10 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 200 هزار تومان اجاره داده مي شود.
مالک واحدي 57 متري در پونک 40 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 100 هزار تومان اجاره براي واحد خود تعيين کرده است و در خيابان دولت واحدي 58 متري يک خوابه با نرخ 20 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 600 هزار تومان اجاره داده مي شود.
در فردوس شرق براي واحدي 60 متري و يکخوابه 20 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 300 هزار تومان اجاره تعيين شده است و در رسالت - شهيد کرد واحدي 60 متري و دوخوابه با شرايط 25 ميليون تومان رهن و 700 هزار تومان اجاره داده مي شود.
در خيابان پيروزي خيابان شيوا آپارتمان 60 متري و يکخوابه طبقه 4 بي آسانسور با پارکينگ 24 ميليون تومان رهن داده مي شود و درخيابان فلسطين شمالي براي واحدي 60 متر يکخوابه طبقه 4  باآسانسور 10 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 500 هزار تومان اجاره تعيين شده است.