الگوي وام مسکن در 10 کشور

تسهيلات خريد خانه در کشورهايي که به لحاظ نظام تامين مالي مسکن، پيشرو و کارآمد به‌حساب مي‌آيند، براساس يک مدل مشترک پرداخت مي‌شود. تحقيقات از 10 کشور جهان نشان مي‌دهد 4 عنصر وام خريد مسکن شامل «نرخ سود، سقف تسهيلات، مبلغ قسط و دوره بازپرداخت» به جاي آنکه با شيوه‌هاي دستوري يا سليقه‌اي تعيين شود، از الگوي «اعتبارسنجي متقاضيان» تبعيت مي‌کند. بانک‌ها متناسب با اعتبار مشتري، تسهيلاتي با شرايط متنوع و نرخ‌هاي سود مختلف ارائه مي‌کنند. اين مدل علاوه‌بر اثربخشي حداکثري وام، دو عايدي براي بازار پول و کل اقتصاد دارد.

بانک‌ها و موسسات مالي کشورهاي پيشرو در حوزه «حمايت مالي موثر از متقاضيان مسکن»، با بهره‌گيري از سبک واحد در تعيين عناصر اصلي وام خريد خانه، سه هدف اقتصادي را همزمان در بازار مسکن، بازار پول و بدنه اقتصاد دنبال مي‌کنند. بررسي‌هاي «دنياي اقتصاد» درباره تفاوت فاحش بين مدل فعلي بانک‌هاي ايراني و بانک‌هاي جهان در پروسه پرداخت وام خريد مسکن حاکي است: در 10 کشور با درجات مختلف توسعه‌يافتگي اما هم مسير در نظام تامين مالي مسکن، ملاک عمل همه فرآيندها در پرداخت تسهيلات بانکي به خريداران خانه، بر «اعتبارسنجي افراد متقاضي وام» استوار شده است به اين معنا که بانک‌ها به جاي تبعيت از مدل‌هاي دستوري يا سليقه‌اي براي تعيين «نرخ سود، ميزان سقف، مبلغ اقساط و طول بازپرداخت» وام خريد مسکن، از الگوي اعتباري براي محاسبه اين چهار عنصر استفاده مي‌کنند. نهادهاي مالي ارائه‌کننده وام خريد مسکن در آمريکا، انگلستان، فرانسه، کانادا، استراليا، سوئد، هند، اتريش، نروژ و آفريقاي جنوبي، به مجموعه‌اي از بانک‌هاي اطلاعاتي براي اعتبارسنجي وام‌گيرنده‌ها مجهز هستند که رتبه اعتباري هر فرد را برحسب حداقل چهار پارامتر شامل «درآمد فعلي، درآمد چند سال گذشته، شغل حال و سابق و همچنين ميزان خوش‌حسابي در پرداخت وام‌هاي قبلي، ماليات، عوارض و قبوض خدمات شهري» مشخص مي‌کند.

تسهيلات خريد مسکن در اين کشورها به نسبت نمره اعتباري متقاضيان، با نرخ‌ سود متفاوت و شناور پرداخت مي‌شود به‌طوري که معمولا فاصله حداقل يک و متوسط دو واحد درصدي بين بالاترين و پايين‌ترين نرخ سود وام خريد مسکن اعمال مي‌شود. نرخ سود کمتر براي فرد داراي بيشترين رتبه اعتباري، علاوه بر اينکه به پرداخت بالاترين مبلغ تسهيلات خريد مسکن به آن فرد منجر مي‌شود، قيمت تمام شده وام و در نتيجه اقساط ماهانه تسهيلات را بين 10 تا 12 درصد کاهش مي‌دهد و باعث افزايش طول دوره بازپرداخت خواهد شد. در غالب کشورهايي که بازار تسهيلات رهني در آنجا ابعاد بزرگ و قابل قبولي دارد –حجم کل وام‌هاي خريد مسکن پرداختي معادل حداقل نيمي از توليد ناخالص داخلي است- اين تسهيلات با طول دوره بازپرداخت 20 تا 40 سال به متقاضيان ارائه مي‌شود. در آمريکا عمده وام‌هاي خريد مسکن در اقساط 30 ساله پرداخت مي‌شود. در ژاپن و سوئيس وام‌هاي بين نسلي با دوره بازپرداخت 100 ساله براي خريد مسکن ارائه مي‌شود!

در عين حال، کسب نمره کمتر از کف اعتباري مدنظر بانک‌ها، امکان دريافت تسهيلات را تا اطلاع ثانوني (ارتقاي رتبه در گذر زمان) سلب مي‌کند.

اين مدل پرداخت وام خريد مسکن علاوه بر اينکه امکان پوشش بيش از 70 درصد قيمت خانه را براي متقاضيان فراهم مي‌کند، به‌صورت خودکار باعث تشويق خانوارها به پرداخت به موقع ماليات‌ها و انواع بدهي‌ها به بانک‌ها و ساير نهادها مي‌شود. شرط «اعتبارسنجي» در پروسه پرداخت وام خريد مسکن همچنين به شفاف شدن سوابق مالي و اقتصادي و همچنين حجم دارايي‌هاي افراد کمک مي‌کند و از اين منظر براي کل اقتصاد يک کشور از بابت نحوه توزيع يارانه‌ها و... مثمر ثمر خواهد بود. اين در حالي است که تعيين نرخ سود ثابت براي وام خريد مسکن و به دنبال آن، تثبيت سقف مبلغ تسهيلات، از يک‌سو درجه سازگاري وام با دهک‌هاي مختلف جامعه را کاهش مي‌دهد و از سوي ديگر مانع بهره‌برداري چندمنظوره از وام توسط بانک‌ها و دولت‌ها مي‌شود.

افزايش اعتبار، راه بهره‌مندي از تسهيلات بهتر
يکي از شرط‌هاي لازم براي اعطاي وام در کشورهايي مانند استراليا، هند، آفريقاي جنوبي، اتريش، نروژ، سوئد، انگلستان، آمريکا و کانادا، فراتر از طول مدت حساب بانکي و مقدار پولي که در حساب هر شخص وجود دارد يا پيدا کردن ضامن‌هاي معتبر، ميزان اعتبار خود شخص است. در واقع در اين کشورها اولين شرط براي گرفتن وام مسکن، سنجش اعتبار هر شخص يا سازمان است. اين اعتبار حتي ميزان سود وام را نيز مشخص مي‌کند. يعني سود بانک در اين کشورها به‌صورت شناور است و با توجه به اعتبار هر شخص متفاوت خواهد بود. اعتبارسنجي در پرداخت وام، در جهان به‌عنوان عاملي براي تشويق افراد جامعه به افزايش اعتبارشان تلقي مي‌شود چون افراد مي‌دانند که هر چقدر اعتبارشان بالاتر باشد، مي‌توانند از مزاياي بيشتري برخوردار ‌شوند و به اين ترتيب احتمال تمايل افراد به فرار از بازپرداخت وام‌ها، فرار مالياتي يا اختلاس کاهش مي‌يابد.

در جهان، نمره سنجش اعتبار عددي است که با توجه به تحليل پرونده سوابق اعتبار افراد محاسبه مي‌شود و اين پرونده سوابق نيز به نوبه خود بر پايه اطلاعات واقعي به‌روز‌رساني شده و تاريخچه رفتار اعتباري فرد تهيه مي‌شود. تصميم‌گيري بر اين مبنا، در مقايسه با روش‌هاي سليقه‌اي، به مراتب قابل اطمينان‌تر و منصفانه‌تر است. منبع اطلاعات اعتباري، بانک‌هايي است که اطلاعات اشخاص را از منابع مختلف جمع‌آوري مي‌کنند و براي هر شخص پوشه اطلاعات اعتباري مشخصي مي‌سازند. سنجش اعتبار عموما به‌صورت يک عدد (نمره) بين يک تا 1000اعلام مي‌شود. سنجش اعتبار در واقع مقدار ريسک وام را مشخص مي‌کند؛ به اين معني که احتمال پرداخت به موقع قسط، توسط وام‌گيرنده مشخص مي‌شود. در نتيجه هر تسهيلات‌دهنده، مانند بانک، به‌صورت جداگانه و بر اساس نيازهاي کسب‌وکار خود، عدد سنجش اعتبار را از بانک‌هاي اطلاعاتي دريافت مي‌کند. در بعضي کشورها همه سازمان‌هاي وام‌دهنده از يک سيستم واحد پيروي مي‌کنند و در برخي ديگر کشورها سازمان‌هاي مختلف نمره‌هاي اعتباري متنوعي صادر مي‌کنند. با توجه به ميزان اين اعتبار و ريسک آن، بانک‌ها، تعيين مي‌کنند که آيا فرد براي گرفتن وام مجاز است و چه نرخ سود بانکي بايد به وام پرداختي به وي اختصاص يابد. اين اطلاعات همچنين باعث به وجود آمدن شفافيت در اطلاعات بانک‌ها مي‌شود و کمک موثري در ارزيابي مشتريان بانک‌ها ارائه مي‌کند، تا منابع و سرمايه‌ها به هدر نرود. اين اعتبار با 4 شاخص ثابت، ميزان درآمد فعلي، سابقه ميزان در‌آمد، سابقه کاري و سابقه اعتباري سنجيده مي‌شود. سابقه اعتباري يعني سابقه خوش‌حسابي شخص در پرداخت قبض‌ها و قسط‌هاي قبلي.

در آلمان، سنجش اعتباري به‌عنوان شاخص اصلي ارزيابي اعتبار يک فرد شناخته مي‌شود. اين اعتبار نه تنها براي وام‌دهي استفاده مي‌شود بلکه در تعيين محدوديت اعتبار شخص در خريد و استفاده از کارت‌هاي اعتباري فروشگاهي‌اش نيز موثر است و شخص مي‌تواند با خوش‌حساب بودن اعتبار خريد خود را بالاتر ببرد. شهروندان آلماني مي‌توانند سالي يک بار يک نسخه از سنجش اعتبار خود را از بانک اطلاعات اعتباري دريافت کنند. در انگليس براي به‌دست آوردن سنجش اعتباري از مشاهدات و اطلاعات مشترياني که وام گرفته‌‌اند استفاده‌ مي‌شود و با توجه به سابقه پرداخت قسطشان، ميزان ريسک‌پذيري براي گرفتن وام بعدي محاسبه مي‌شود. براي مشتريان جديد معيارهايي مانند صاحب‌خانه بودن، سن و درآمد، اين ريسک را مشخص مي‌کند. محاسبه ريسک اعتباري در موسسات مختلف به روش‌هاي متفاوتي انجام مي‌شود و روش ثابتي ندارد. به همين دليل مشتريان به سختي مي‌توانند متوجه ميزان اعتبار خود براي گرفتن وام بشوند. هر چقدر ثبات شغلي و ثبات درآمد بيشتر باشد، اعتبار بالاتر مي‌رود. در آفريقاي جنوبي، سنجش اعتبار براساس اطلاعات حساب‌بانکي، تاريخچه پرداخت اقساط، استعلام محلي و اداري و اطلاعات ثبت شده از هر شخص انجام مي‌شود و تمامي سوابق مثبت و منفي در نظر گرفته مي‌شوند. هر بانک اطلاعاتي با توجه به زيرمجموعه‌اي که برايشان اطلاعات را تهيه مي‌کند، به روش خاصي سنجش اعتباري را انجام مي‌دهد. هر شهروند تنها مي‌تواند سالي يک بار گزارشي از سنجش اعتباري خود داشته باشد.

در آمريکا همه اطلاعات از سه بانک تهيه مي‌شود و ميزان درآمد جزو اطلاعات لازم براي تعيين ميزان اعتبار در نظر گرفته نمي‌شود. در اين کشور با توجه به نوع نياز براي اعتبارسنجي، روش‌هاي متعددي براي محاسبه سنجش اعتبار وجود دارد. يکي از معمول‌ترين اين روش‌ها که براي وام مسکن استفاده مي‌شود از طريق بانک اطلاعاتي (FICO) محاسبه مي‌شود. در اين نوع اعتبارسنجي، 35درصد از اعتبار توسط سابقه پرداخت به موقع قسط‌‌هاي قبلي فرد، 30درصد با توجه به ميزان بدهي‌ها، تعداد حساب‌ها، مبلغ موجود در‌‌ آنها و ميزان قسطي که فرد براي هر وام مي‌پردازد، تعيين مي‌شود. 15 درصد با توجه به طول مدتي که فرد وارد پرونده سوابق اعتبار‌سنجي‌ها شده است که به ميانگين سني حساب بانکي بستگي دارد، محاسبه مي‌شود. 10درصد به نوع حساب بستگي دارد و هر چه تنوع نوع حساب بيشتر باشد امتياز بالاتري محسوب مي‌شود. 10 درصد نيز به ميزان استفاده از اعتبار براي وام‌هاي گرفته شده در 12 ماه اخير و صدور کارت‌هاي اعتباري بستگي دارد. عاملي که ميزان اعتبار فرد را در اين کشور بسيار پايين مي‌آورد، بدهکار تشخيص داده شدن فرد با توجه به راي دادگاه در مواردي مانند پس ندادن وديعه رهن توسط موجر به مستاجر است.

در کانادا همچنين، سنجش اعتباري توسط گزارش‌هاي دو شرکت تهيه مي‌شود و عددي بين 300 تا 900 دارد. در کانادا، مرکزي جداگانه نيز وجود دارد که شهروندان مي‌توانند سالي چند بار و هر زمان درخواست ارسال يک نسخه از سنجش اعتبارشان را بدهند تا بتوانند براي اصلاح وضعيت اعتباري خود تلاش کنند. اين درخواست اگرچه در سوابق آنها ثبت مي‌شود ولي تاثيري در اعتبارشان ندارد. در آمريکا شهروندان تنها سالي يکبار مي‌توانند سنجش اعتباري خود را چک کنند.

اعتبار بيشتر، نرخ سود کمتر
سنجش و گزارش ميزان اعتبار افراد غير از اينکه مجاز بودن آنها براي دريافت وام و ميزان وام را مشخص مي‌کند، نرخ سود وام آنها را نيز تعيين مي‌کند. يعني هر چقدر اعتبار فرد بالاتر باشد، نرخ سود کمتري به وامش تعلق مي‌گيرد در نتيجه قسط کمتري را هر ماه پرداخت مي‌کند. در واقع هر چه ميزان اعتبار فرد موقع گرفتن وام بيشتر باشد، به اين معنا است که وي توانسته است پول بيشتري را براي خودش حفظ کند. در آمريکا با نمره اعتباري 620 به بالا مي‌توانند وام مسکن بگيرند که اگر اين اعتبار از 740 بيشتر باشد کمترين نرخ سود به آنها تعلق مي‌گيرد. تفاوت بين کمترين نرخ و بيشترين نرخ سود 5/ 1 درصد است. اما با يک مقايسه عددي مي‌توان فهميد که يک درصد تاثير بسيار زيادي در ميزان اقساط وام دارد. اگر شخصي 200 هزار دلار وام 30 ساله بگيرد به‌طور معمول 5درصد سود بايد پرداخت کند يعني ماهي 1080 دلار، اما اگر اعتبار بالايي داشته باشد 4 درصد سود يعني ماهي 954 دلار بايد پرداخت کند. در واقع مي‌توان گفت اعتبار بالا ماهانه 126 دلار براي وام گيرنده ذخيره مي‌کند. به همين دليل به کساني که به وام مسکن احتياج دارند پيشنهاد مي‌شود قبل از اقدام به گرفتن وام با توجه به موارد تاثير گذار در تعيين اعتبار، نمره اعتباري خود را بالا ببرند.