مزايا و معايب انواع نماهاي ساختماني (ملک و آپارتمان)زايا و معايب انواع نماهاي ساختماني

 

انواع نماهاي ساختماني:

برخي از عملکردهاي نما و عوامل مؤثر در نماسازي عبارتند از: 1- نما و حفاظت ابتدايي‌ترين و حتي از لحاظ قدمت اولين وظيفه‌اي که نما عهده‌دار گرديد، حفاظت بود. انسان‌ها براي حفاظت از عوامل جوي و اقليمي، براي خود فضايي را به نام خانه ايجاد کردند. عدم وجود منفذ در ساختمان گرچه جلوي باد، باران، گرما و سرما را مي‌گرفت، ولي ساختمان را از نور و تهويه لازم محروم مي‌کرد. هرچه نياز به اين مواهب زيادتر شد، نياز به ايجاد روزنه در ديواره ساختمان افزايش يافت و در نتيجه نياز به پوسته ديگري به نام نما جهت حفاظت بيشتر، به وجود آمد. نماي ساختمان به عنوان يک محافظ بايد مشخصه‌هاي فني زير را داشته باشد:

- عايق بودن نسبت به سرما، گرما مصالح مختلف ساختماني ضريب انتقال حرارت و ظرفيت گرمايي ويژه مختلفي دارند و در نتيجه عملکرد حرارتي متفاوتي خواهند داشت. يک سيستم نماي موفق، نمايي است که زيبايي و بهره‌وري انرژي را باهم داشته باشد. داشتن نمايي که عملکرد حرارتي خوبي داشته باشد مستقيماً مصرف انرژي را تحت تأثير قرار مي‌دهد لذا در نماي ساختمان، استفاده از مصالحي که ضريب انتقال حرارتي کمتري دارند، بايد مورد توجه قرار گيرد. - عايق بودن نسبت به صوت نماي ساختمان مي‌تواند به عنوان يک عايق صوتي ايده‌ال و مناسب عمل کند. توجه به اين ويژگي به خصوص براي ساختمان‌هايي که در شهرهاي بزرگ صنعتي و تجاري و يا در کنار مسير گذراصلي واقع شده‌اند از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد. - مقاومت در برابر زلزله - مقاومت در برابر ضربه - مقاومت در برابر يخ‌زدگي - مقاومت در برابر آتش‌سوزي - مقاومت در برابر ريزش - انعطاف‌پذير بودن در اجراي نما - سبک بودن - قابل اجرا بودن در ساختمان‌هاي مرتفع

2- نما به عنوان رابط نماي ساختمان بايد به شکلي طراحي شود که علي‌رغم حفاظت محيط داخل از بيرون، ارتباط فضاي بيرون را با محيط داخل ساختمان به خوبي برقرار کند. مثلاً امکان تابش نور به داخل و يا امکان استفاده از چشم‌انداز بيرون وجود داشته باشد.

3- نما به عنوان يک معرف خانه به مانند لباس دوم بايد معرف شخصيت و مقام اجتماعي مالک خود باشد. در معماري غرب نما داراي حالت نمايش است، بدين صورت که در همان وهله اول کسي را که پشت آن زندگي مي‌کند، نشان مي‌دهد. در واقع نما معرف شخصيت خانوادگي و طبقه اجتماعي صاحبخانه است. نما علاوه بر معرفي شخصيت مالک، معرف موقعيت مکاني ملک و نوع کاربري ساختمان نيز مي‌باشد.

4- نماي هر ساختمان به عنوان عنصري از نماي مجموعه شهري: ما در فضاي شهري با يک ساختمان روبه‌رو نيستيم، در واقع هر ساختمان جزئي از فضاي شهري محسوب مي‌شود که زشتي آن بر فضاهاي عمومي تأثيرگذار است و زيبايي آن منوط به هماهنگي با ساير عناصر آن مکان است. ساختمان يک موجود منزوي و خود بسنده نيست که بتواند تمام توجه طراح و مالک را به خود جلب کند ، بلکه مي‌بايست با حفظ شخصيت و اعتبار خود، عنصري از يک جامعه وحدت يافته باشد.

 

 

5- زيبايي نما نما صورت ظاهر و منظره خارجي هر ساختمان است و پوششي مخفي و به دور از انتظار عموم نيست. نما همواره مورد توجه عموم قرار مي‌گيرد، لذا زيبايي جزء جدايي‌ناپذير هر نما مي‌باشد. همچنين زيبايي و چگونگي نما معرف هنر و کيفيت کار مهندس معمار و طراح ساختمان نيز مي‌باشد.

6- نماي ساختمان و شرايط محيطي نماي هر واحد مسکوني بسته به شرايط محيطي از جمله آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و ميزان آلاينده‌هاي هوا در مناطق مختلف، متفاوت مي‌باشند. مصالحي که در نماهاي شهرهاي بزرگ و صنعتي که آلايندگي بالا دارند، به کار مي‌رود در مقايسه با مصالح کاربردي براي نماي شهرهاي کوچک که هواي پاک دارند متفاوت است. همچنين نماي ساختمان در مناطق سردسير به لحاظ ميزان مقاومت در برابر يخ‌زدگي يا عايق بودن نسبت به سرما و گرما با نماي قابل کاربرد در مناطق گرمسير متفاوت مي‌باشد.

7- قيمت تمام شده نما يکي از شاخصه‌هاي بسيار مهم در انتخاب نما، قيمت تمام شده آن است. هرچه قيمت نما افزايش يابد، قدرت خريد کاهش يافته و دايره مصرف‌کنندگان آن نما محدودتر خواهد شد.

8- سرعت اجراي نما با توجه به اينکه طولاني شدن در بهره‌برداري از هر پروژه ساختماني مي‌تواند عامل افزايش هزينه‌ها و افت ارزش پول شود، لذا سرعت در اجراي نما بسيار مؤثر خواهد بود.

در زير ويژگي‌هاي برخي از انواع نماهايي که اخيراً به کار مي‌روند به طور خلاصه بيان شده است.

نماهاي تماماً شيشه: نماهاي تماماً شيشه از دوران معماري مدرن به عنوان پوشش ساختمان‌ها به کار مي‌رفتند. هدف از اجراي نماي تماماً شيشه عبارت است از: • کاهش بار مرده ساختمان‌‌هاي بلند • سرعت بخشيدن به اجرا • تأمين ديد يکپارچه از مناظر بيرون براي ساکنين داخل • ايجاد احساس سبکي و ظرافت در ساختمان از ديد يک ناظر شهري • نمايش زندگي درون ساختمان از بيرون به دنبال روشن و خاموش شدن چراغ‌هاي داخلي در طول شبانه‌روز نماهاي تماماً شيشه به علت ضخامت کم و مقاومت حرارتي اندک، مشکلات فراواني را براي ساکنين فراهم مي‌آورند. اين مشکلات عبارتند از: 1. افزايش بيش از حد دماي داخلي ساختمان در فصول گرم و معتدل سال نماهاي تماماً شيشه در صورتي که سايبان خارجي مناسب براي آنها پيش‌بيني نشده باشد، در اوقات گرم و معتدل سال به علت تابش آفتاب به فضاي داخل، سبب افزايش بيش از حد دماي داخل مي‌شوند.

2. احساس عدم آسايش حرارتي در فصول سرد سال دماي سطح نماي شيشه‌اي به علت مقاومت حرارتي کم، در فصول سرد سال نزديک به دماي محيط خارج بوده و بدن افراد مستقر در نزديکي نما از طريق تشعشع با نما تبادل حرارت کرده و ساکنين احساس عدم آسايش حرارتي خواهند نمود. 3. مصرف زياد انرژي و آلودگي هوا در نماهاي شيشه‌اي در اثر تبادل حرارت از طريق جابجايي بين هواي گرم داخل اتاق و سطح سرد شيشه، دماي داخل کاهش يافته و براي حفظ دما در حد آسايش، نياز به مصرف زياد انرژي خواهد بود. اگرچه انواع گوناگون شيشه‌هايي ساخته شده‌اند که جاذب حرارت بوده و از ورود تابش خورشيد به داخل جلوگيري مي‌کنند، و يا شيشه‌هاي دو جداره‌اي وجود دارند که مقاومت هدايت حرارتي بهتري نسبت به شيشه‌هاي يک جداره دارند، اما با اين حال هنوز هم نماهاي شيشه‌اي نسبت به ساير مصالح ساختماني داراي ضريب هدايت حرارتي زياد بوده و باعث اتلاف حرارت زياد مي‌شوند. اتلاف حرارتي بسيار زياد و مصرف زياد انرژي جهت تأمين گرمايش و سرمايش در نماهاي شيشه‌اي لاجرم باعث آلودگي بيشتر هوا مي‌گردد.

 

نماي کامپوزيتي: کامپوزيت‌ها يک کلاس منحصر به فرد از مواد هستند که از ترکيب دو يا چند ماده جداگانه تشکيل شده‌اند که ماده حاصل نسبت به هر کدام از اجزاء تشکيل‌دهنده استحکام و دوام بيشتري دارد. امروزه از کامپوزيت‌ها براي نماي بيروني ساختمان استفاده مي‌شود. ورق‌هاي کامپوزيت متشکل از دو لايه آلومينيوم و يک هسته از جنس پلاستيک يا يک ماده معدني پرکننده مي‌باشند که در بين اين دو لايه قرار مي‌گيرد. از آنجا که نمي‌توان ماده‌اي يافت که همه خواص مورد نظر را دارا باشد، بايد به دنبال چاره‌اي ديگر بود. کليد اين مشکل، استفاده از کامپوزيت‌ها است. خواص کامپوزيت‌ها در مجموع از هرکدام از اجزاء تشکيل دهنده آن‌ها بهتر است و اجزاء مختلف، کارايي يکديگر را بهبود مي‌بخشند و اين يکي از مزيت‌هاي کامپوزيت‌ها محسوب مي‌شود، از مزاياي ديگر کامپوزيت‌ها مي‌توان سبک بودن، سهولت در مونتاژ، تعمير و نگهداري را نام برد. با اين وجود کامپوزيت‌ها از نظر انعطاف‌پذيري در اجرا، در سطح ضعيفي عمل مي‌کنند.

نماي بايراميکس: بايراميکس يک سيستم پوشاننده تزييني است که براي نماهاي داخلي و خارجي استفاده مي‌شود. اين محصول مي‌تواند بر روي ديوارهاي رنگ شده، سنگ، سيمان، چوب، مقواي نازک، پلاستيک، فلز و شيشه به کار رود. بايراميکس که امروزه به عنوان نماي تزئيني داخل و خارج ساختمان به کار مي‌رود، براي اولين بار در سال1993 ميلادي توسط يک گروه در ترکيه توليد و به دنيا عرضه شد. محصول حاضر به صورت ملات بوده و متشکل از مخلوط دانه‌هاي گرانيتي و مرمر سراميزه با تنوع رنگ فراوان و دانه‌بندي‌هاي متعدد، رزين‌هاي طبيعي و مصنوعي و ساير افزودني‌ها است. بايراميکس بعد از اجرا و خشک شدن، نماي سنگ تزئيني به خود مي‌گيرد. اين نما روي سطوح چرب، غبارآلود، ناهموار، مرطوب و همچنين مواقعي که هوا طوفاني و داراي گرد و غبار مي‌باشد، قابل اجرا نيست. مزاياي کاربرد بايراميکس عبارتند از: • تنوع رنگ • کاربرد آسان • نگه‌داري و تعمير آسان • انعطاف‌پذيري • قابليت شستشو با آب • بايراميکس به راحتي مي‌تواند ناهمواري‌هاي حاصل از گچ‌کاري را بپوشاند. نماي بايراميکس علي‌رغم مزايايي که دارد مورد استقبال جامعه مهندسين و پيمانکاران ساخت‌وساز قرار نگرفته است چرا که اين نما با بافت فرهنگي و سليقه‌هاي ايراني همخواني ندارد و جلوه و زيبايي خود را ظرف مدت کوتاهي از دست مي‌دهد. نماي سنگ: دو گروه از سنگ‌هاي طبيعي که در نماي ساختمان به کار مي‌روند سنگ‌هاي آهکي و سنگ‌هاي آذرين هستند. سنگ‌هاي آهکي معمولاً به دليل وجود رگه‌هايي که در آن‌ها ديده مي‌شود، استحکام چنداني ندارند و مشکل سنگ‌هاي آذرين معمولاً جذب آب پايين و عدم چسبندگي با بدنه ساختمان است. نماي ساختمان به دليل قرار گرفتن در معرض شرايط جوي (باران، يخبندان، آفتاب و آلاينده‌ها) از اهميت خاصي برخوردار است. سنگ نما بايد ويژگي‌هاي خاصي داشته باشد تا بتواند در برابر اين عوامل دوام بياورد. بنابر اين سنگي که جهت نما استفاده مي‌شود بايد شرايط زير را داشته باشد: 1. متناسب با آب و هواي منطقه باشد. سنگ بايد متناسب با شرايط اقليمي انتخاب گردد مثلاً در مناطق سرد و مرطوب، سنگ بايد داراي تخلخل بسيار کم باشد و گرنه ممکن است بر اثر يخبندان متلاشي شود يا در مکان‌هايي که امکان وزش طوفان شن وجود دارد، سنگ در معرض سايش بوده و بايد مقاومت به سايش بالا داشته باشد.

2. قابليت صيقل خوردن و برش را داشته باشد.

3. مقاومت‌هاي کششي و خمشي نسبتا خوبي را دارا باشد.‌

4. ترکيبات کاني‌شناسي آن بايد در نظر گرفته شود. کاني‌هاي مضر (کاني‌هاي آهن) در برابر آب و هوا اکسيده شده و در نتيجه فرسودگي زودرس را به وجود مي‌آورند. وجود ناخالصي به صورت مجتمع در يک نقطه و يا يک امتداد، نقطه ضعف بوده و مي‌تواند باعث تخريب سنگ شود .

5. سنگ انتخابي بايد چسبندگي خوبي را با ملات داشته باشد (داراي جذب آب مناسب باشد).

6. رنگ آن با ثبات باشد و در برابر بخارها و گازها و پرتو آفتاب پايدار باشد.

نماي سراميک:  با توجه به قيمت بالاي سنگ و باري که سنگ به ساختمان تحميل مي‌کند، جهت نماي ساختمان در بعضي کشورها استفاده از سراميک رواج قابل ملاحظه‌اي پيدا کرده است. نماي سراميک مشکل وزن را تا حدود يک چهارم وزن سنگ حل کرده است ولي مشکل پيوستگي سراميک و نما به جز در موارد اندکي حل نشده است و با استفاده از روش‌هاي نصب سعي در حل مشکل پيوستگي اجزاي نما وجود دارد. اين نماها با توجه به طراحي قابل کنترل مي‌توانند زيبايي خاص خود را به بيننده تقديم کنند. از جمله معايب نماهاي سراميکي عايق نبودن آن به سرما و گرما و صدا مي‌باشد. همچنين نماهاي سراميکي به دليل بازتاب شديد نور در مکان‌هاي شلوغ به کار نمي‌روند. نماي آجر: يکي ديگر از انواع نماها، نماهاي آجري هستند که شامل آجرهاي رسي و آجرهاي شيلي مي‌شوند. نماهاي آجر علاوه بر زيبايي، تنوع و ثبات رنگ، به دليل ضريب انتقال حرارت پايين آجر، نقش يک عايق حرارتي و برودتي را براي ساختمان ايفا مي‌کنند و درنتيجه از هدر رفتن انرژي توسط سيستم گرمايشي و سرمايشي ساختمان جلوگيري مي‌کنند. نماهاي آجر بر حسب جنس و رنگ خود باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان و جذب انرژي خورشيدي و گرم شدن ساختمان در فصل زمستان مي‌شوند. نماي خشک در سيستم نماي خشک براي اتصال آجرها به يکديگر از ملات استفاده نمي‌شود. براي اتصال آجرهاي مخصوصي که در اين سيستم به کار مي‌روند، از تجهيزات فلزي مانند ريل استفاده مي‌شود.

مزاياي سيستم نماي خشک با آجر عبارتند از:

1. عدم نياز به کارگر حرفه‌اي جهت نصب در سيستم نماي خشک نصب آجر و ريل‌ها تنها به صورت مکانيکي است بنابراين اجراي اين سيستم نياز به کارگر حرفه‌اي ندارد. 2. سرعت اجراي بالا در نماي خشک به دليل استفاده از چهارچوب‌هاي فلزي که خود قالب و الگوي اجراي نما محسوب مي‌شوند و نيز به دليل امکان آماده‌سازي نما در طبقه همکف و عدم استفاده از داربست، سرعت اجراي نما به طور چشمگيري افزايش مي‌يابد. 3. عدم ايجاد ضايعات ساختماني و سروصدا سيستم نماي خشک بدون برداشتن سطح ديوار موجود، مستقيماً بر روي ديوار قابل اجرا بوده و بنابراين اجراي اين سيستم بدون ايجاد ضايعات و زباله‌هاي ساختماني معمول و همچنين بدون ايجاد سرو صدامي‌باشد. 4. کاهش اتلاف انرژي درسيستم نماي خشک ابتدا يک عايق حرارتي به طور مستقل با اتصال مکانيکي يا چسب به بدنه ساختمان محکم مي‌شود سپس چهارچوب يا اسکلت نگه‌دارنده که از جنس چوب، فولاد يا آلومينيوم مي‌باشد، به ساختمان متصل شده تا نماي خشک با رعايت فاصله از عايق حرارتي بر روي چهارچوب نگه‌دارنده قرار گيرد. فضاي خالي که بين نما و عايق قرار دارد خود بهترين عايق حرارتي مي‌باشد لذا اين سيستم نقش به‌سزايي در کاهش اتلاف انرژي دارد. 5. آساني اجرا براي ساختمان‌هاي مرتفع اجراي اين سيستم به دليل عدم استفاده از ملات، درقسمت‌هاي مرتفع ساختمان بسيار سريع‌تر و آسان‌تر از ساير نماها مانند نماي آجر مي‌باشد. همچنين در اين سيستم دسترسي براي مراقبت‌هاي دوره‌اي به خصوص در ساختمان‌هاي مرتفع وجود دارد ولي اين سيستم براي خانه‌هاي مسکوني کم ارتفاع، پرهزينه است و معمولاً مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.