اگر قصد خريد خانه داريد، بخوانيد

اشتباه کردن در بازار مسکن از آنچه تصور مي‌کنيد، به شما نزديک‌تر است!

به گزارش پايگاه خبري«عصرساختمان » به نقل از دنياي اقتصاد ، با وجود نشانه‌هاي پيش‌رونق در بازار مسکن، خريداران بايد بدانند که از صبر کردن ضرر نخواهند کرد و اگر شتاب‌زده عمل کنند، ممکن است بازار از کنترل خودکار فعلي خارج شود. به گزارش «دنياي اقتصاد»، اجرايي شدن وام‌هاي جديد و افزايش قدرت خريد متقاضيان مسکن شرايط ايده‌آلي را براي حضور خريداران در بازار مسکن فراهم کرده است.
اگرچه تحرکات بازار مسکن در شرايط کنوني توام با ثبات قيمت و شرايط آرام بازار رقم خورده است، اما اين شرايط مي‌تواند با عجله خريداران و سرمايه‌گذاران بخش مسکن از بين برود و به فضاي هيجاني تبديل شود. از آن مهم‌تر، شتاب‌زدگي خريداران مي‌تواند زمينه‌ساز از بين رفتن ثبات نسبي قيمت مسکن شود. بنابراين رفتار خريداران در شرايط کنوني مي‌تواند به‌طور مستقيم روي شرايط بازار تاثير بگذارد. بهروز ملکي، کار‌شناس و تحليل‌گر بازار مسکن با اشاره به افزايش تحرکات بازار مسکن در ماه‌هاي اخير گفت: در اين شرايط برخي از خريداران و سرمايه‌گذاران اين بازار با اين پندار که مبادا از قافله افزايش قيمت عقب بمانند، شتاب‌زده به بازار زده‌اند و احتمالا، اين جمله‌ها را از فروشندگان يا مشاوران املاک شنيده‌اند که «الان خريدار، برنده است! الان نخريد، پشيمان خواهيد شد!»
وي خاطرنشان کرد: با اين حال بايد توجه داشت که هرچند افزايش قيمت مسکن در سال جاري قابل انتظار است، اما اين موضوع مجوزي براي اقدامات چشم بسته خريداران و سرمايه‌گذاران نيست.
ملکي با تاکيد بر اينکه هر خريدار يا سرمايه‌گذاري، شرايط خاص خودش را دارد، اظهار کرد: به‌عنوان نمونه کسي که پولش را در بانک گذاشته و سود بانکي مي‌گيرد، نبايد نگران افزايش چند درصدي قيمت مسکن باشد، چراکه نرخ رشد قيمت مسکن در سال جاري، نه‌تن‌ها کمتر از سود سپرده‌گذاري در بانک، بلکه به احتمال زياد، تک‌رقمي خواهد بود. بنابراين خريداران بايد توصيه خريد مسکن را صرفا در حد يک پيشنهاد جدي گرفته و متناسب با شرايط خود تصميم بگيرند.
اين تحليلگر مسکن با اشاره به اينکه قيمت اکازيون از فروشندگان پول لازم، قابل‌توصيه است، نه فروشندگاني که اميدوار به افزايش قيمت هستند، افزود: بر خلاف صحبت‌هاي اميد بخش و مهيج برخي از افراد، رسانه‌ها و کانال‌هاي تلگرام، ضرر کردن در شرايط فعلي موضوع دور از ذهني نيست بنابراين بايد به خريداران گفت چنانچه هوشمندانه عمل نکنيد، اشتباه کردن در بازار مسکن از آنچه تصور مي‌کنيد، به شما نزديک‌تر است!