تورم مسکن همچنان کمتر از تورم عمومي باقي مي‌ماند

مديرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي با بيان اينکه تغييرات قيمت مسکن به ميزان عرضه بستگي دارد، گفت: پيش‌بيني ما اين است که امسال نرخ تورم مسکن از نرخ تورم عمومي بالاتر نرود و افزايش قيمت قابل توجهي نخواهيم داشت.
علي چگيني با اشاره به ورود مسکن به فاز پيش رونق اظهار داشت: رونق به معناي رشد اقتصادي و رشد GDP است. رونق در بازار مسکن زماني اتفاق مي‌افتد که ارزش افزوده اين بخش افزايش پيدا کند و ارزش افزوده هم زماني افزايش مي‌يابد که توليد رشد کند و در بخش مستغلات فضاي کسب و کار بهبود پيدا کند.

وي با بيان اينکه انتظار مي‌رود که از نيمه دوم سال‌جاري شاهد رونق تدريجي در بخش مسکن باشيم، افزود: در حال حاضر سرمايه سازندگان به دليل رکود قفل شده است اما با افزايش معاملات و افزايش گردش مالي، سرمايه‌ها آزاد مي‌شود و سازندگان مي‌توانند توليد بيشتري داشته باشند.

مديرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازي تاکيد کرد: وقتي مي‌گوييم تعداد معاملات افزايش يافته به اين معنا است که تقاضا در بخش مسکن بيشتر شده است و منابع مالي به سمت اين بازار هدايت مي‌شود. با ورود منابع مالي تقاضا افزايش پيدا مي‌کند و بالا رفتن تقاضا تا حدي منجر به افزايش قيمت مي‌شود اما حد و مقدار آن به وضعيت عرضه بستگي دارد.

چگيني با بيان اينکه توليد در بخش مسکن زمان‌بر است اما در شرايط فعلي از آنجايي که موجودي مسکن مناسب است و به دليل رکود چند سال گذشته بخشي از توليدات مسکن به فروش نرفته است، گفت: ميزان موجودي مسکن باعث مي‌شود که آثار قيمتي تا حدي کمتر شود. البته پيش بيني ما اين است که امسال نرخ تورم مسکن از نرخ تورم عمومي بالاتر نرود و افزايش قيمت قابل توجهي نخواهيم داشت.