عوامل رونق‌‌ساز در بازار مسکن کدام‌اند؟

ارائه تسهيلات 80ميليون توماني مسکن، کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي، افزايش معاملات مسکن در ماه‌هاي اخير و... از عواملي هستند که به گفته‌ کارشناسان اين روزها اميد خروج از رکود مسکن را بوجود آورده‌اند.
با وجود اينکه بسياري از مسوولان و کارشناسان معتقدند که بازار مسکن در سال 95 از رکود خارج خواهد شد، اما در مقابل آنها بسياري ديگر از کارشناسان معتقدند که هنوز هيچ يک از علايم رونق بازار مسکن ديده نمي‌شود، در اين رابطه با ايرج رهبر، عضو هيات مديره کانون سراسري انبوه‌سازان، ابوالحسن ميرعمادي و احمدرضا سرحدي کارشناسان بازار مسکن به گفت‌وگو پرداختيم.

مسکن در آستانه رونق
ايرج رهبر به اقتصادنيوز گفت: آمارهايي که اين روزها اعلام مي‌شود و گفته مي‌شود که نشانه‌هايي از رونق در بازار مسکن است، در واقع يک دوره خاص از تغيير و تحول و رونق در سال است که در سال‌هاي گذشته هم اين اتفاق افتاده است.

او افزود: اين دوره اکنون که در فصل تابستان هستيم مي‌تواند اتفاق بيفتد و نهايت معاملات مسکن در سال‌هاي گذشته هم مربوط به چنين زماني بوده است.

رهبر در ادامه بيان کرد: اين تغيير و تحولي که اين روزها احساس مي‌شود و نوساني که نسبت به ماه گذشته و سال گذشته وجود داشته، آنچنان محسوس نبوده که بتواند نشانه‌اي از تغيير و تحول اساسي در بازار باشد.

اين عضو هيات‌مديره انبوه‌سازان ضمن بيان اينکه در ارديبهشت‌ماه 15 هزار فقره خريد و فروش در تهران وجود داشته است، گفت: در 12 ماه سال گذشته نيز حدود 150 هزار معامله را داشتيم، حالا با نوساناتي که وجود دارد بر اساس 15 هزار معامله در اين ماه مي‌توان گفت که در يک سال که 12 ماه است حدود 180 هزار معامله مي‌شود، تازه اين در صورتي که کاهش معاملات نداشته باشيم و اين ميزان معاملات نسبت به رونقي که قبلاً بين 300 تا 400 هزار معامله در تهران داشتيم، هنوز خودش را نشان نمي‌دهد.

رهبر بيان کرد: از نظر من بايد عوامل اصلي ايجاد رکود، يعني قدرت خريد مردم و هزينه بالاي مسکن را حل کنيم.

او افزود: در رابطه با هزينه بالاي تمام شده، خيلي نمي‌توانيم کاري انجام دهيم، مگر اينکه تغيير و تحولي در طرح‌ها ايجاد کنيم، يعني طرحي نظير مسکن مهر که در آن قيمت زمين از قيمت واحد مسکوني حذف شد را ايجاد کنيم يا مثلاً منابع ارزان‌قيمتي را در اختيار توليدکننده بگذاريم يا تسهيلاتي را براي آنها قايل شويم تا بدين ترتيب هزينه‌هاي آنها کاهش يابد.

او در ادامه بيان کرد: البته اين طرحي طولاني است و شايد نتوان آن را به همين زودي عملياتي کرد. اما مساله ديگر تحريک تقاضا و قدرت خريد مردم است که با بالا بردن قدرت خريد مردم بسياري از مشکلات حل مي‌شود.

رهبر گفت: اخيراً تسهيلات مختلفي را اعلام کرده‌اند که يکي از آنها همين وام‌هاي 80 ميليون توماني است که چند روزي از تزريق آنها به بازار مسکن مي‌گذرد. همچنين موارد ديگري نظير اين وام‌ها را در گذشته نيز داشته‌ايم که متاسفانه به دليل کافي نبودن اعتبار بانک‌ها نتوانستند در سطح گسترده عمل کنند.

اثرگذاري موارد اثرگذار بر مسکن
ابوالحسن ميرعمادي به اقتصادنيوز گفت: اکنون هيچ يک از علايم رونق در بازار مسکن ديده نمي‌شود و از نظر من سال آينده براي اينکه بگوييم در حال خروج از رکود چندساله هستيم مناسب‌تر است، زيرا اثرگذاري مواردي که اين روزها در بازار وجود دارد، حداقل شش ماه طول مي‌کشد، بنابراين شايد از نيمه دوم سال تغييراتي حاصل شود، اما اکنون چيزي احساس نمي‌شود.

او افزود: يکي از بحث‌هاي رايج در اين روزها، بحث کاهش نرخ سود بانکي است، که به طور قطع در بخش مسکن نيز اثرگذار خواهد بود.

اين کارشناس مسکن در ادامه بيان کرد: از نظر من تا زماني که بهره‌هاي سنگين و دو رقمي به پول داده شود، هيچ کار ديگر صرف ندارد، يعني مردم بدون هيچ تلاشي با گذاشتن پول‌شان در بانک بيشترين سود را کسب مي‌کنند.

ميرعمادي افزود: اکنون کسي که در بازاري غير از بانک سرمايه‌گذاري مي‌کند و در کنار خرج کردن اين سرمايه تلاش زيادي هم مي‌کند، در اين بازار راکد 10 تا 12 درصد سود مي‌کند، در صورتي که در بانک سود 18 درصد مي‌دهند بنابراين هيچ کاري را نمي‌توان تعريف کرد(به ويژه در بخش مسکن) که در سرمايه‌گذاري بيشتر از بانک‌ها سود دهد.

او گفت: از طرف ديگر با وجود تسهيلات متنوعي که در بخش مسکن است، اما مشکل اصلي قدرت خريد پايين مردم است، چرا که مردم در زندگي معمولي خود مانده‌اند و تعهد براي پرداخت قسط‌ها با سودهاي سنگين برايشان سخت است و مقداري اين ارقام و اعداد بايد تعديل شود.

اين کارشناس مسکن افزود: سود وام‌هاي ما نسبت به ساير کشورهاي جهان اول مثل آمريکا که وام‌هاي مسکن آنها 2.5 تا 3 درصد است، بسيار بالاست، وقتي با کشورهاي ديگر نيز مقايسه مي‌کنيم مشاهده مي‌کنيم که مشکل اصلي ما بهره بانکي بالاست و از نظر من کشوري اسلامي بايد حداقل در اين موضوع پيشگام باشد، اما اکنون سود بالاي وام‌ها و همچنين نرخ سود بالاي سپرده‌هاي بانکي باعث شده که پول‌‌ها در بانک‌ها راکد شود و همه اينها باعث مي‌شود که رکود ادامه داشته باشد.

شاخصه‌هاي اصلي بازار کدام‌اند؟
احمدرضا سرحدي نيز در رابطه با وضعيت اين روزهاي بازار گفت: افزايش معاملاتي که در روزهاي اخير ديده‌ايم و در يکي دو ماه آينده نيز شاهد آن خواهيم بود، به دليل فصل بهار و تابستان و فصل جابه‌جايي و نقل و انتقالات مسکن است، بنابراين به صورت طبيعي ما يک حرکت در بازارها مشاهده مي‌کنيم و اين موضوعي است که هر سال تکرار مي‌شود.

او افزود: اما با توجه به اينکه شاخصه اصلي بازار، رکود و عدم تورم در قيمت‌هاي خريد و فروش و اجاره است بنابراين مي‌توان گفت که هيچ اتفاق خاصي نسبت به سال گذشته در بازار نيفتاده است و چيزهايي که اين روزها در بازار مسکن شاهد هستيم همان تحولاتي است که هميشه در فصل نقل و انتقالات پيش مي‌آيد و مقداري نسبت به فصل‌‌ها و ماه‌هاي ديگر چشم‌گيرتر است.