چهار خيابان گرانقيمت و رويايي ايران از لحاظ خانه هاي لوکس

عصر ساختمان:گرانترين خيابان تهران همان نام‌هاي تکراري هميشگي نيستند.اين بار مي‌خواهيم از کوچه‌ها و خيابان‌هاي فرعي برايتان بگوييم که به بسته‌هاي بي‌رقيب ثروت و اشرافيت بدل شده‌اند.خيابان‌هاي گمنامي مثل گلستان شمالي ،پارسا ،گلپاد و…بگذاريد ماجرا را دوباره بازخواني کنيم .

به گزارش پايگاه خبري«عصرساختمان » ، فرشته ، نياوران ، اقدسيه ، پاسداران . اين اسامي‌خيابان‌ها و مناطق معروف پايتخت هستند که در چند سال اخير به واسطه افزايش چشمگير و بي‌ضابطه قيمت  مسکن در آنها به عنوان نماد ثروت و اعيان‌نشيني در اذهان مردم جاي گرفته‌اند. آپارتمان‌ها و برج‌هاي گرانقيمتي که گاهي قيمت چند متر از آنها با کل ارزش ساختمان‌هاي مناطق ديگر شهر برابري کرده و زندگي يک روز در آنها آرزوي بسياري از جوانان کشور است.
البته بايد توجه داشت که اعيان نشيني و نماد تجمل گرايي مختص شهر تهران و پايتخت نشينان نبوده و در اکثر شهرهاي بزرگ کشور شاهد حضور مناطق و خيابان‌هايي هستيم که در طول چند سال به نماد اعيان‌نشيني تبديل شده و در آنها ساختمان‌هاي گرانقيمتي هر روزه سر از خاک بيرون مي‌آورند. در اين گزارش تلاش شده است تا بهترين و گرانقيمت‌ترين خيابان‌هاي چهار شهر بزرگ تهران ، مشهد ، اصفهان و شيراز از لحاظ نرخ مسکن معرفي شوند . خيابان‌هايي که به‌رغم تصور، قيمت آنها از بسياري از خيابان‌هاي شهر تهران بالاتر بوده و ثروتمندان زيادي را در خود جاي داده است.
تهران شهر روياها
مطمئنا در شرايط کنوني از هر شخصي سوال شود که بهترين و گرانترين خانه‌هاي تهران در کجا قرار دارد بي‌اختيار مناطق شمالي شهر را نشان داده و با رديف کردن برخي از نام‌هاي آشنا به سوال کننده مي‌فهماند که از قافله عقب نبوده و از نرخ اعيان نشيني در پايتخت اطلاع دارد . البته اين موضوع تا حد زيادي درست است و همواره در طول سال‌ها شاهد بوده‌ايم که مثلا قيمت آپارتمان در منطقه سعادت‌آباد با خيابان فاطمي‌تفاوت فاحشي دارد اما مسئله اصلي دانستن نام رتبه نخست در کلانشهر تهران است.
در اين رابطه آرين افشار، مدير املاک سران مي‌گويد : بر‌خلاف تصور که همه منطقه خيابان فرشته را از بهترين و گرانترين مناطق مي‌دانند در حال حاضر اين مقام در دست خياباني به نام گلستان شمالي در منطقه اقدسيه قرار دارد . وي مي‌گويد : اين خيابان به دليل برخورداري از موقعيت مکاني و ديد مشرف بر شهر تهران و همچنين به جهت تراکم کم ساختمان‌ها و فضاي سبز به جاي مانده از کوچه باغ‌هاي قديم شميران تبديل به منطقه‌اي منحصر به فرد شده به گونه‌اي که قيمت آپارتمان در آن از متري 27 ميليون تومان شروع مي‌شود .
اين مشاور املاک افزود : در اين خيابان بيشتر ساختمان‌ها را برج‌هاي چندين طبقه مي‌سازند که داشتن امکاناتي همچون سونا و استخر جزو بديهي‌ترين خدمات محسوب شده و در برخي از آنها برخورداري از سالن اسکواش و ديگر امکاناتي همچون سالن اجتماعات و سينما از ديگر مزيت‌هاي آنها محسوب مي‌شود . وي توضيح مي‌دهد : 27 ميليون تومان قيمت پايه آپارتمان در اين خيابان است اما اين نرخ به ازاي هر طبقه ارتفاع تا سه درصد قابل افزايش است؛ به عنوان مثال آپارتماني که در طبقه دهم واقع شده نسبت به آپارتمان طبقه اول تا 30 درصد گرانتر بوده و با قيمت حدود 35 ميليون تومان در هر متر فروخته مي‌شود. وي همچنين در خصوص قيمت زمين در اين خيابان مي‌گويد : نرخ زمين در اين خيابان با توجه به قرار گرفتن در کدام قسمت متفاوت است اما قيمت‌ها از حدود 40 ميليون تومان شروع شده و تا 50 ميليون تومان نيز قابل افزايش است. اين مشاور املاک در پاسخ به ديگر خيابان‌هاي گران پايتخت مي‌گويد : خيابان فرشته برخلاف تصور همگان در رتبه دوم گرانقيمت‌ها قرار داشته و خيابان‌هايي همچون گلنار، گلپاد ، پارسا و فلسطين بهترين ساختمان‌ها را در خود جاي داده‌اند .
وي افزود : البته در منطقه فرشته آپارتمان‌هايي واقع در خيابان فلسطين که سابق بر اين محل سکونت آمريکايي‌ها بوده و جنب سفارت ترکيه قرار دارد از ديگر خيابان‌ها گرانتر است به گونه‌اي‌که در اين خيابان قيمت‌ها از هر متر 20 ميليون تومان شروع شده و تا 25 ميليون تومان نيز قابل افزايش است . افشار در خصوص قيمت زمين نيز مي‌گويد : قيمت زمين نيز در منطقه فرشته از حدود متري 30 ميليون تومان شروع شده و تا 35 ميليون تومان نيز مي‌رسد .
وي درپاسخ به اينکه آيا کاهش قيمت‌ها در چند ماه گذشته بر اين مناطق تاثير داشته مي‌گويد : قيمت‌ها در اين مناطق از روال معمول تبعيت نکرده و اين مالکان هستند که نرخ‌ها را تعيين مي‌کنند . ضمن آنکه به جهت قيمت‌هاي بسيار بالا بيشتر معاملات به صورت محدود و داخلي انجام مي‌گيرد.
مشهد پايتخت دوم
مشهد مقدس را برخي به عنوان پايتخت دوم کشور دانسته و  بعد از تهران بيشترين حجم توليد و بازرگاني را به خود اختصاص داده است . در شهر مشهد هم چند منطقه احمد آباد ، سجاد و فرامرز عنوان بهترين و گرانترين را از آن خود کرده و اکثر اعيان‌نشينان و ثروتمندان مشهدي را در خود جاي داده است . در اين رابطه علي رضا روشن ضمير مدير املاک کاوش مشهد مي‌گويد :در شهر مشهد چهار منطقه احمد‌آباد ، سجاد، فرامرز و‌ هاشميه واقع در منطقه يک  شهرداري جزو بهترين مناطق بوده که به دليل افزايش حجم ساخت و سازها طي چند سال اخير بيش از 70 درصد از بافت آنها را آپارتمان‌هاي نوساز تشکيل مي‌دهند . وي افزود : در بين اين چهار منطقه خيابان احمد‌آباد نسبت به سايرين از موقعيت مکاني بهتري برخوردار بوده و قيمت‌ها نيز کمي ‌بالاتر است .
وي افزود : به عنوان مثال قيمت آپارتمان از حدود متري چهار ميليون تومان شروع شده و در برخي از برج‌ها تا متري 15 ميليون تومان نيز قابل افزايش است .اين مشاور املاک در خصوص نرخ زمين مي‌گويد : قيمت زمين در مشهد با تهران متفاوت است و اختلاف زيادي با قيمت ملک ندارد به گونه‌اي‌که در همين منطقه زمين از حدود سه ميليون شروع شده و تا هر متر 7 ميليون تومان مي‌رسد . وي در خصوص املاک تجاري مي‌گويد : قيمت املاک تجاري هم به تبعيت از موقعيت مکاني و ساخت متفاوت است و از متري پنج ميليون تومان شروع شده و در برخي از مناطق تا 45 ميليون تومان نيز مي‌رسد . وي در پاسخ به کاهش قيمت‌ها در چند ماه گذشته مي‌گويد : هم اکنون رکود سنگيني بر بازار معاملات مسکن سايه افکنده و در اين چند ماهه شاهد  کاهش قيمت‌ها از هر متر 50 هزار تومان تا يک ميليون تومان بوده‌ايم که بيشترين کاهش قيمت در همين منطقه احمد آباد با افت قيمت يک ميليون توماني بوده است .
اصفهان نصف جهان
بي‌جهت به اصفهان لقب نصف جهان داده نشده است . اين لقب که به جهت برخورداري از تنوع  بالاي گردشگري به ميدان نقش جهان آن اطلاق مي‌شده هم‌اکنون در بخش مسکن نيز قابل تسري است به گونه‌اي‌که در چند سال اخير شاهد ظهور مناطق اعيان نشيني هستيم که قيمت آنها در برخي از مواقع با مناطق اعيان نشين پايتخت قابل مقايسه است .
چهار خيابان رويايي کشور
در اين رابطه جلال الدين گودرزي مدير يکي از آژانس‌هاي املاک اصفهان مي‌گويد : در شهر اصفهان بر خلاف تهران مناطق جنوبي جزو مناطق اعيان‌نشيني بوده و مناطق شمالي را خانه‌هاي ارزان قيمت‌تر تشکيل مي‌دهند . وي افزود: در اين شهر دو منطقه مرداويج و هزار جريب مقام اول بهترين‌ها را داشته که مرداويج از موقعيت بالاتري نسبت به هزار جريب برخوردار است . وي در ادامه افزود : بيش از 90 درصد از بافت اين مناطق را آپارتمان‌هاي نوساز تشکيل داده و قيمت‌ها از حدود پنج ميليون تومان شروع شده و بسته به موقعيت و امکانات تا 8 ميليون تومان قابل افزايش است . اين مشاور املاک با سابقه در خصوص قيمت زمين مي‌گويد : در شهر اصفهان قيمت زمين اختلاف چنداني با ملک نداشته و از حدود متري 6 ميليون شروع شد‌ه و تا 10 ميليون تومان نيز مي‌رسد . وي در خصوص وضعيت املاک تجاري مي‌گويد: رودخانه زاينده رود که از وسط اصفهان عبور مي‌کند شهر را به دو قسمت تقسيم کرده که املاک تجاري واقع در شمال رودخانه که به خيابان چهار باغ پايين مشهور است نسبت به جنوب رودخانه گرانتر بوده و قيمت‌ها از هر متر پنج ميليون تا 25 ميليون در نوسان است.
شيراز شهر ادب
شيراز نيازي به تعريف نداشته و کمتر کسي پيدا مي‌شود که نسبت به اين شهر بي‌اطلاع باشد . در هر حال اين شهر نيز همچون ساير شهرهاي بزرگ داراي چندين منطقه خوب و اعيان نشين است که قيمت‌ها در آنها نيز بسيار بالا است .مناطقي که در منطقه يک شهرداري واقع شده‌اند . در اين رابطه امين شجاع الدين مدير املاک پديده شيراز مي‌گويد : خيابان‌هاي ارم و خاک شناسي جز‌و بهترين مناطق اين شهر محسوب شده که در اين بين خيابان ارم نسبت به خاک شناسي از موقعيت بهتري برخوردار است .
وي مي‌گويد :بافت ساختماني در اين خيابان به صورت نصف بين آپارتماني و ويلايي تقسيم شده است و بيشترين حجم ساخت و ساز مربوط به 10 سال اخير بوده است .از ويژگي‌هاي اين خيابان قواره‌هاي بزرگ زمين‌هاي آن است که همين موضوع باعث شده تا شاهد ساخت آپارتمان‌هاي دو طبقه کم ارتفاع  و خانه‌هاي نسبتا بزرگ و گرانقيمت باشيم. وي ادامه داد: در اين خيابان قيمت آپارتمان‌ها از حدود پنج ميليون تومان شروع شده و تا 7 ميليون نيز در نوسان است ضمن آنکه قيمت خانه نيز در همين رنج قرار دارد . فقط به جهت متراژ بالاي 500 متري اين خانه‌ها قيمت تمام شده آن را بالا برده است .
وي در خصوص قيمت زمين نيز مي‌گويد : قيمت زمين نيز به جهت بافت کم ارتفاع منطقه با قيمت ملک تقريبا يکسان است و تفاوت چنداني ندارد . اين مشاور املاک مي‌گويد :البته بايد توجه داشت هم اکنون د‌ر برخي از مناطق شيراز همچون خيابان قصر‌الدشت بلند مرتبه‌سازي در حال رونق است که ممکن است تا چند سال آينده اين منطقه را به يکي از قطب‌هاي اصلي شيراز  تبديل کند .
وي در خصوص وضعيت معاملات مي‌گويد : در شيراز هم همچون ساير شهرها معاملات در رکود به سر مي‌برد اما قيمت‌ها در چند ماه گذشته کاهش 10 تا 20 درصدي را تجربه کرده‌اند که در برخي از مناطق همچون خيابان ارم به بيش از يک ميليون تومان رسيده است.