بلاتکليفي 45 هزار مسکن مهر شهرهاي کوچک

از مجموع 347 هزار واحد مسکن مهر شهرهاي زير 25 هزار نفر تا کنون 303 هزار و 988 واحد به اتمام رسيده و 45 هزار واحد به دليل مشکلاتي همچون آورده متقاضيان و مسائل حقوقي برخي تعاوني‌ها بلاتکليف است.
ساخت مسکن مهر شهرهاي زير 25 هزار نفر بر عهده بنياد مسکن انقلاب اسلامي است که از مجموع 347 هزار واحد، هم‌اکنون ساخت 303 هزار و 988 واحد به اتمام رسيده است. 291 هزار و 114 واحد رسماً افتتاح شده و 265 هزار و 506 واحد هم به مرحله فروش اقساطي رسيده است.

در اين خصوص جواد حق‌شناس معاون امور مسکن بنياد مسکن گفت: به غير از 7 تا 8 هزار واحدي که احتمالاً با مشکل دليل عدم تامين خدمات و عدم تامين مشتري مواجه هستند و همچنين واحدهاي مربوط به تعاوني‌هايي که براي تکميل واحدها مشکلاتي دارند باقي‌مانده واحدها تا پايان سال تحويل مي‌شوند.

وي در پاسخ به اين سوال که واحدهاي باقي مانده مسکن مهر در کدام استان‌ها است؟ گفت: تقريباً در تمامي استان‌ها ما با اين واحدهاي باقي مانده روبه‌رو هستيم اما در استان‌هايي مانند قزوين و زنجان ساخت تمامي واحدهايي که برعهده بنياد مسکن انقلاب‌اسلامي بوده به پايان رسيده است.

حق‌شناس با اشاره به اينکه تسهيلات ساخت مسکن به تمامي استان‌ها در ماه‌هاي پاياني سال تحويل شده است افزود: با تغييراتي که رخ داد، بانک مسکن در يک پروسه‌اي به دلايلي که اعلام مي‌کرد بانک مرکزي سقف اعطاي تسهيلات پرداختي را به متقاضيان نمي‌دهد، اقساط را پرداخت نمي‌کرد که همان هم مشکلاتي را ايجاد کرد و روند ساخت و ساز را با تاخير مواجه کرد. همچنين برخي از واحدهاي مسکوني که باقي مانده‌اند گرفتار مسائل حقوقي تعاوني‌ها هستند و در عين‌حال، بخشي از واحدها نيز در سال 92 تسهيلات را دريافت کردند که بطور طبيعي تا پايان سال 95 اتمام‌ آن واحدها زمان‌بر خواهد بود.

وي گفت: برخي از واحدهاي باقي‌مانده مسکن در شهرهاي زير 92 هزار نفر که ساخت و تحويل آنها جزو وظايف بنياد مسکن هستند مشکل خاصي ندارند و به دليل آنکه تسهيلات به آنها دير پرداخت شده زمان پايان ساخت آنها نيز تا پايان سال 95 پيش‌بيني شده است.

معاون امور مسکن بنياد مسکن، برخي مشکلات تاخير در اتمام و تحويل واحدهاي‌مسکوني را متوجه مشتريان و متقاضيان دانست و افزود: برخي از واحدهاي مسکوني نيز توسط انبوه‌ساز ساخته شده است و متقاضي سهم خود را پرداخت نمي‌کند.