دولت بودجه مسکن اجتماعي را صرف مسکن مهر مي‌کند

مشاور وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه دولت بودجه مسکن اجتماعي را خرج اتمام طرح مسکن مهر مي‌کند گفت: اکنون در تهران حدود 15 تا 20 هزار معامله مسکن در ماه انجام مي‌شود و در زمان رونق اين رقم 25 هزار معامله بود.
محمدرضا رضايي‌کوچي در برنامه گفتگو ويژه خبري شبکه دو سيما اظهار داشت: تاکنون سياست شفاف در حوزه مسکن ديده نشده است. دولت در ابتداي روي کار آمدن، موضوع مسکن اجتماعي را مطرح کرد اما اين موضوع ادامه نيافت و از تسهيلات صندوق‌هاي مسکن استقبال نشد.

وي گفت: در سال پاياني دولت هستيم و اين دولت مي‌گويد هنوز با مشکلات مسکن مهر روبه‌رو است؛ اين درحالي است که از روز نخست روي کار آمدن نيز اين مساله را مطرح مي‌کرد.

رضايي کوچي افزود: دولت مي‌گويد همه اعتبارات وزارت راه و شهرسازي خرج مسکن مهر شده است در حالي که اين درست نيست.

وي گفت: حدود دو ميليون نفر از جواناني که تازه ازدواج کرده‌اند متقاضي مسکن هستند اما بهاي مسکن در ايران بالاست و جوانان نمي‌توانند با تسهيلات کنوني مسکن بخرند.

نايب رئيس کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي افزود:‌ 30 تا 50 درصد قيمت مسکن به زمين باز مي‌گردد که دولت بايد اين مساله را حل کند.

حسين عبده تبريزي مشاور وزير راه و شهر سازي نيز در اين برنامه گفت: اکنون در تهران حدود 15 تا 20 هزار معامله مسکن در ماه انجام مي‌شود که در زمان رکود اين تعداد به هشت هزار معامله نيز کاهش يافت.

وي افزود:‌ در زمان اوج رونق بخش مسکن تعداد معاملات مسکن در تهران 25 هزار معامله در ماه بود.

عبده تبريزي اضافه کرد : تلاش‌هاي دولت براي افزايش تسهيلات مسکن مي‌تواند موجب رونق اين بخش شود.

وي گفت:‌ تاکنون 43 هزار نفر براي دريافت تسهيلات صندوق يک مسکن که 80 ميليون تومان است حدود هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري کرده‌اند.

عبده تبريزي اضافه کرد: دولت بودجه مسکن اجتماعي را که از ابتدا آن را مطرح کرد خرج اتمام طرح مسکن مهر مي‌کند.

وي گفت:‌ اکنون 273 هزار واحد مسکن مهر فقط نيازمند انشعابات آب و برق هستند.

مشاور وزير راه و شهر سازي افزود:‌ به دليل انتخاب مکان نامناسب مسکن‌هاي مهر در دولت گذشته اين دولت هر چه بودجه داشته براي ايجاد زيرساخت‌هاي اين مناطق هزينه کرده و مجبور است بقيه را از پول مردم هزينه کند.

عبده تبريزي اضافه کرد: نياز سالانه کشور به 650 هزار واحد است و با توجه به حدود 3 ميليون مسکني که از سال‌هاي گذشته نياز کشور بوده است بايد تا 7 سال آينده سالي 700 تا 800 هزار واحد در سال مسکن ساخته شود.

وي گفت: طرح مسکن مهر همه اعتبارات را هزينه خود کرده است.

ايرج رهبر عضو هيات مديره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران نيز در اين برنامه با بيان اينکه اکنون در مسکن وضع رکود به سر مي‌برد گفت: مردم تمام بازپرداخت تسهيلات 80 ميليوني يا 160 ميليون توماني را ندارند.

رهبر گفت: با توجه به اينکه مسکن سهم بزرگي در اقتصاد کشور دارد نبود توان خريد مردم و هزينه‌هاي بالاي ساخت و ساز عامل رکود اين بخش است.

عضو هيات مديره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران افزود: وزارت را ه و شهرسازي با توليد‌کنندگان بخش خصوصي مسکن مشورت نمي‌کند و سياست‌هاي خود را اعمال مي‌کند.

وي گفت: اينکه دولت مي گويد بودجه مسکن اجتماعي را هزينه مسکن مهر مي‌کند نادرست و برعکس است.

ايرج رهبر افزود: اکنون بازپرداخت‌هايي که تخصيص شده 400 ميليارد تومان باز پرداخت در ماه است اما بازگشت پول مسکن مهر به جاي هزينه در اين طرح در مسکن اجتماعي خرج شده است.

عضو هيات مديره انجمن انبوه‌سازان مسکن تهران گفت: بانک مسکن اعلام کرده است بانک مرکزي بودجه به ما نداده است.

رهبر افزود:‌ در بخش مسکن بايد براي بخش خصوصي با کاهش ماليات‌ها ايجاد انگيزه و آمايش سرزميني براي جلوگيري از تراکم جميعت انجام شود.