افزايش هميشگي اجاره‌آپارتمان در آستانه فصل اجاره، نرخ اجاره مسکن در برخي محله‌ها

بازهم در آستانه فصل اجاره بها، نرخ‌ها افزايش يافته و مالکان قيمت‌هاي بيشتري را نسبت به سال قبل براي واحدهاي خود تعيين کرده‌اند.
هرچند که قيمت مسکن تحت تاثير رکود با کاهش مواجه شده است اما بازار اجاره بها همچنان داغ بوده و هر ساله هم به نرخ‌هاي آن افزوده مي‌شود. امسال هم با شروع فصل بهار، مالکان اجاره‌بها را افزايش دادند. هرچند که بنابر آمارها اين رشد متناسب با تحولات نرخ تورم در کشور بوده است اما بازهم سهم زيادي از سبد خانوار را به خود اختصاص مي‌دهد.

در واقع روند افزايشي اجاره‌بها نسبت به سال‌هايي که مسکن در اوج قيمت بود، کمتر است اما بازهم پرداخت رقم‌هاي سنگين اجاره براي اغلب مستاجران دشوار بوده و آنها مجبورند هر ساله رقم بيشتري را نسبت به سال قبل بپردازند در حالي که درآمدهاي آنها تغيير چنداني نسبت به سال گذشته ندارد.

از سويي ديگر در ماه آينده، فصل نقل و انتقالات آغاز شده و مستاجران براي يافتن خانه مناسب به بنگاه‌هاي مختلف سر مي‌زنند تا آپارتماني با قيمت مناسب پيدا کنند اما شواهد بازار نشان مي‌دهد که امسال هم مانند سال‌هاي گذشته، اجاره بها با رقم‌هاي بيشتري تعيين مي‌شود و با وجود ثبات و حتي کاهش قيمت مسکن، اجاره‌بها روند افزايشي خود را ادامه مي‌دهد.

بنابراين امسال هم مستاجران اين نگراني را دارند که صاحبخانه‌ها با گراني اجاره‌بها مشکلات بيشتري را پيش روي آنها بگذارند؛ موضوعي که هرساله اتفاق مي افتد و اغلب صاحبخانه حداقل 20 درصد به اجاره‌بهاي سال گذشته اضافه مي‌کنند.

آمارها هم حاکي از آن است که در فروردين‌ماه سال 1395 شاخص کرايه مسکن استيجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب 9.8 و 11.1 درصد رشد نشان مي‌دهد.

اجاره‌بها در برخي محله‌هاي تهران
در شريعتي-سيدخندان آپارتماني57متري با امکانات 10 ميليون تومان رهن و ماهيانه يک ميليون و 700 هزار تومان اجاره داده مي‌شود و در پاسداران-هروي واحدي 60متري يکخوابه با امکانات با 20 ميليون تومان رهن و ماهيانه يک ميليون و 700 هزار تومان به اجاره مي‌رسد.

واحد ديگري در سيدخندان-دبستان با متراژ 60 متريکخوابه با پارکينگ 30 ميليون تومان رهن و 800 هزار تومان اجاره داده مي‌شود و مالک واحدي در مرزداران به مساحت 60 متر و يکخوابه با عمر چندساله با امکانات بدون انباري 20 ميليون تومان رهن و ماهيانه يک ميليون و 150 هزار تومان اجاره تعيين کرده است.

همچنين در شهر زيبا بلوار تعاون آپارتماني 57 متري و يکخوابه، فول امکانات 50 ميليون تومان رهن کامل دريافت مي‌شود و در يوسف‌آباد واحدي 60 متري با 50 ميليون تومان رهن و 900 هزار تومان اجاره ماهيانه، اجاره داده مي‌شود.

براين اساس واحدي 75متري در خيابان دبستان با شرايط 20 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 800 هزار تومان ماهيانه، اجاره داده مي‌شود و مالک براي آچارتمان 60 متري در ميرداماد در طبقه دوم با انباري 60 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 600 هزار تومان اجاره تعيين کرده است.

آپارتمان ديگري در خوش-مالک اشتر با مساحت 56 متر طبقه 4 تک واحدي با 10 ميليون تومان رهن و 700 هزار تومان اجاره به فروش مي‌رسد و در پيامبر مرکزي هجرت واحدي 60 متري با امکانات و بازسازي شده با شرايط 20 ميليون تومان رهن و يک ميليون و 200 هزار تومان اجاره داده مي‌شود.