موانع خانه‌دار شدن پيش روي متقاضيان مسکن، نرخ برخي واحدها در تهران

بخش مسکن مهر نوشت: در چندسال گذشته متقاضيان واقعي بازار مسکن که توان مالي کمي دارند، از رونق کاذب و رکود پس از آن، ضربه خوردند و سياست خاصي براي توانمندسازي اين قشر به اجرا نرسيد.
با وجودي که برخي فعالان بازار مسکن از افزايش بيشتر مراجعان به بنگاه هاي املاک خبر مي دهند، همچنان مالکاني که از مدت‌ها پيش واحدهاي خود را براي فروش گذاشته‌اند، در انتظار فروش واحد مسکوني خود هستند و تغيير محسوسي در بازار مشاهده نمي شود.
بر اين اساس، ممکن است در بنگاه‌هاي املاک تعداد زيادي از متقاضيان فروش و خريد مسکن مراجعه کنند اما خروجي معاملات تغيير چنداني را نسبت به سال گذشته نشان نمي‌دهد و نمي‌توان گفت که بازار مسکن از وضعيت قبلي خود فاصله زيادي گرفته و يا شرايط بهتري را به دست آورده است.
هرچند که سياست‌هايي مانند افزايش سقف وام مسکن و اختصاص وام به زوج هاي جوان براي افزايش معاملات مسکن و توان اقتصادي خانواده ها از سوي دولت به اجرا رسيده اما تاثير چنداني را بر بازار مسکن نداشته است و همچنان مردم توانايي حضور فعال در اين بازار را ندارند. از سوي ديگر برخي کارشناسان اعلام ميکنند که در گذشته هم حضور دلالان و سفته بازان بوده که بازار مسکن را با افزايش حجم معاملات مواجه مي کرد.
يکي از موانع موجود بر سر راه متقاضيان خريد مسکن، قيمت بالاي خريد امتياز اوراق در فرابورس است بطوريکه در حال حاضر براي خريد اين وام، متقاضيان بايد حدود 8 ميليون تومان را براي خريد 90 برگ از اين اوراق بپردازند که رقم بسيار بالايي محسوب مي شود و در واقع از وام 45 ميليون توماني مسکن مبلغ 36 ميليون تومان باقي مي ماند ضمن آنکه خريداران بايد مبلغ قابل توجهي را هم در زمان ثبت سند به دفترخانه ها بابت وام، بپردازند.
بنابراين الان که سقف وام مسکن افزايش پيدا کرده است بازهم رقم خريد وام بالاتر رفته و متقاضي بايد برگ سهام بيشتري را خريداري کند که اين موضوع تاثير زيادي را بر قدرت خريد آنها ميگذارد ضمن آنکه بايد بين 10 تا 12 سال اين رقم را به سودي تقريبا دو برابر به بانک برگردانند.
بنابراين تمامي اين موانع به همراه محدويت پس انداز متقاضيان موجب شده که همچنان بازار مسکن بي رونق باشد و خانه‌ها بر روي دست مالکان باقي بماند ضمن آنکه در سال‌هاي اخير تنها راه رونق کاذب بازار، حضور دلالان و سفته بازان بوده است که با هجوم به بخش مسکن موجب گراني چند برابري قيمت ها شده اند و پس از آن، بازار در رکود فرو رفت. در واقع در سال هاي اخير دولت‌ها نتوانسته راهکاري براي خانه دار شدن متقاضيان واقعي داشته باشند و همواره در هر شرايطي، اين گونه متقاضيان بودند که از رکود يا رونق کاذب بازار، ضربه خوردند.
نرخ واحدها در برخي محله‌هاي تهران
براساس گزارش هاي ميداني، در خيابان تيرانداز واحدي 64 متري و يکخوابه بازسازي شده 200 ميليون تومان به فروش مي رسد و در لويزان واحدي65 متري و يکخوابه، نوساز فقط 240ميليون تومان قيمت گذاري شده است.
همچنين واحدي 63 متري در پونک - 22بهمن 1 خوابه با عمر 7ساله طبقه 3 با پارکينگ و انباري متري 3 ميليون و 500 هزار تومان فروخته مي شود. در ميدان هروي - ضابطي آپارتمان 63 متري و يکخوابه طبقه4 با عمر 15 ساله 295 ميليون تومان به فروش مي رسد.
در خيابان رودکي - خيابان امام خميني واحدي 62 متري و يکخوابه با پارکينگ و انباري 215 ميليون تومان قيمت گذاري شده است و در محله خوش واحدي 64 متري و دوخوابه با عمر 7 ساله 290 ميليون تومان به فروش مي رسد.
براين اساس، در خيابان خزانه بخارائي واحدي 65 متري و دوخوابه با 120 ميليون تومان فروخته مي شود. همچنين در وليعصر - مختاري واحدي 62 متري و دوخوابه با پارکينگ و انباري طبقه چهارم 140 ميليون تومان به فروش مي رسد.