عرضه مسکن 20 برابر تقاضاست

بررسي آمار عرضه مسکن نسبت به خانه‌هاي فروخته شده در مشاوران املاک شهر تهران نشان مي‌دهد عرضه 20 برابر تقاضاست.
به نقل از بخش مسکن ايسنا، جست‌وجوي فايل‌هاي دفاتر مشاور املاک از هجوم عرضه حکايت دارد و در مقابل، آن‌چه منجر به خريد مي‌شود قطره‌چکاني است. در اغلب دفاتر تقاضا براي فروش 20 برابر بيشتر از تقاضا براي خريد است. البته حسام عقبايي رييس اتحاديه مشاوران املاک تهران اواخر سال گذشته از افت 90 درصدي خريد مسکن طي سه سال اخير خبر داد.
بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد دفاتر مشاور املاک روزهاي بدون مشتري را سپري مي‌کنند و به گفته‌ي يکي از کارشناسان مشاور املاک در شمال پايتخت، بسياري از دلالان از اين شغل خارج شده‌اند. به گفته‌ي او روند ريزش کارشناسان مشاور املاک از سه سال گذشته آغاز شده و در سال 94 شدت گرفته است. علت خروج شاغلان املاک از اين بخش نيز به يک مساله مربوط مي‌شود: نبود مشتري.
هم‌چنين آمار خريد و فروش يکي از سايت‌هاي فروش مسکن شهر تهران نشان مي‌دهد خانه‌هاي عرضه شده در اين سايت طي فروردين ماه 37 هزار و 355 مورد و در مقابل، واحدهاي فروش رفته هزار و 868 مورد بوده است.
با اين‌که بخش مسکن روزهاي مشقت‌باري را سپري مي‌کند، برخي مسوولان و کارشناسان معتقدند روزهاي خوب مسکن در سال 95 از راه مي‌رسد. در اين خصوص حسام عقبايي رييس اتحاديه املاک تهران مي‌گويد: با توجه به امضاي برجام اولين خيز خروج از رکود مسکن از خردادماه برداشته مي‌شود و در پايان شهريور مسکن وارد دوران رونق مي‌شود؛ پيش‌بيني که بعضي‌ها ترديدهايي نسبت به صحت آن دارند.
رونق مسکن مستلزم افزايش سطح تقاضاست که بر اساس آمارها طي سه سال اخير خريداران مسکن به يک دهم رسيده‌اند و هم‌اکنون عرضه تا 20 برابر تقاضا رسيده است؛ چرا که در کشور 1.6 ميليون خانه خالي وجود دارد و اين رقم در شهر تهران 240 هزار واحد است و بديهي است تا پيدا شدن مشتري براي اين واحدها، بازار فروش در کسادي قرار خواهد داشت.
در اين شرايط پيش‌بيني کارشناسان اين است که سرعت توليد مسکن از سرعت فروش کمتر شود اما تسهيلات بانکي خلاف اين نظر را ثابت مي‌کند. بر اساس اطلاعات دريافتي از بانک مرکزي تقاضاي وام ساخت مسکن در 11 ماه سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل 22 درصد رشد داشته اما تسهيلات خريد با کاهش 20 درصدي از نظر تعداد همراه بوده است.
از سوي ديگر بخش مسکن به شدت از درآمدهاي نفتي تاثير مي‌پذيرد. تجربه نشان داده که افزايش فروش نفت با افزايش تقاضاي مسکن رابطه‌اي همسو دارند. با اين وجود درآمدهاي نفتي دولت به دليل افت قيمت نفت کاهش يافته و بودجه‌ي دولت انقباضي بسته شده است. بخش خصوصي نيز به دليل افت شديد ارزش افزوده بخش ساختمان طي سه سال اخير، رغبت چنداني براي توليد نشان نمي‌دهد که کاهش 80 درصدي صدور پروانه‌هاي ساختماني از سال 92 تا کنون اين مساله را تاييد مي‌کند.
بر اساس استدلالات فوق، تنها اميد بخش مسکن براي خروج از رکود اين است که قيمت‌ها به کف برسد. با اين‌که بانک مرکزي از اواخر سال گذشته تاکيد مي‌کند قيمت مسکن به کف رسيده اما تعداد معاملات چنگي به دل نمي‌زند. البته معاملات مسکن از مهرماه سال گذشته روند صعودي نسبي به خود گرفت اما حسام عقبايي مي‌گويد: اين تعداد معاملات آن‌قدرها نيست که بتوان گفت بخش مسکن دچار تحول شده است.
بنابراين گزارش، تعداد معاملات مسکن کل کشور در ماه‌هاي مهر، آبان، آذر، دي و بهمن سال گذشته به ترتيب 77 هزار، 81 هزار، 85 هزار، 107 هزار و 106 هزار مورد بود و البته در اسفندماه نصف شد و به 57 هزار مورد رسيد. پيش‌بيني مي‌شود کسادي بازار در ارديبهشت هم ادامه يابد و احتمالا در خردادماه شاهد افزايش معاملات خواهيم بود.