نحوه تاثيرگذاري تسهيلات جديد بر عرضه و تقاضاي ملک

مديرعامل بانک مسکن مطرح کرد
نحوه تاثيرگذاري تسهيلات جديد بر عرضه و تقاضاي ملک
مديرعامل بانک مسکن ضمن تشريح نحوه تاثيرگذاري تسهيلات جديد ساخت و خريد مسکن بر متغيرهاي بازار ملک در سال جاري، اعلام کرد: مطابق پيش‌بيني‌هاي اقتصادي و انتظارات کارشناسي، در سال 95 مختصات بازار مسکن تحت تاثير دو مولفه جديد تغيير مي‌کند و شرايط بازار به سمت رونق و خروج کامل از رکود ساختماني و معاملاتي حرکت خواهد کرد.
به گزارش سرويس بازار ايسنا، محمدهاشم بت‌شکن با بيان اينکه بازار مسکن با لحاظ «تحولات چشمگير در نظام تامين مالي اين بخش در اواخر سال گذشته»، هم‌اکنون وارد دوره پوست اندازي شده، افزود: تصميمات کارگشا و منطبق با خواسته‌هاي بانک مسکن در نشست اسفندماه سال 94 شوراي پول و اعتبار، باعث شد سقف تسهيلات خريد مسکن که طي سال‌هاي قبل به تناسب نرخ تورم افزايش پيدا نکرده بود، ارتقا پيدا کند و در سال جديد بعد از يک دوره تقريباً طولاني، متقاضيان خريد مسکن به توان مالي نسبتاً کافي و قدرت خريد نسبتاً قابل توجه دست پيدا کرده‌اند.
وي تصريح کرد: نتيجه همکاري مشترک بانک مرکزي، وزارت راه و شهرسازي و شوراي پول و اعتبار با برنامه‌هاي بانک مسکن در سال گذشته، منجر به پا گرفتن معاملات از ناحيه متقاضيان خانه اولي و مردم به عنوان مصرف کننده بازار ملک در سال 95 خواهد شد.
مديرعامل بانک مسکن در ادامه اعلام کرد: امسال با توجه به اينکه مبالغ تسهيلات ساخت و خريد مسکن به ارقام قابل قبولي رسيده و در عمده شهرهاي کشور سقف تسهيلات، به راحتي تا 50 درصد هزينه ساخت و قيمت مسکن را پوشش مي‌دهد، مي‌توان به حرکت رونق بخش در بازار ملک اميدوار بود. البته رونق مسکن در سال جديد با توجه به مکانيزم پرداخت تسهيلات خريد، وام‌هاي داراي سقف حداکثري صرفاً در اختيار زوج‌هاي خانه اولي قرار مي‌گيرد، به گونه‌اي خواهد بود که قيمت مسکن از اين ناحيه تحريک نخواهد شد.
بت‌شکن با تاکيد بر اينکه تسهيلات جديد مسکن از ساخت و عرضه آپارتمان‌هايي با متراژ متوسط و مساحت کوچک پشتيباني مي‌کند، افزود: از اواخر خرداد امسال که دوره يکساله سپرده‌گذاري در صندوق پس‌انداز مسکن يکم، براي سري اول ثبت‌نام کننده‌ها به اتمام مي‌رسد، پرداخت تسهيلات 80 ميليوني خريد مسکن در تهران و همچنين 60 ميليون توماني و 40 ميليون توماني به ترتيب در «مراکز استان و شهرهاي بزرگ» و «شهرهاي کوچک» شروع مي‌شود و اين فرآيند باعث رونق خريد مسکن از سمت زوج‌هاي خانه اولي مي‌شود.
مدير عامل بانک مسکن به تدابير در نظر گرفته شده در کليه شعب بانک از ابتداي سال جاري براي پرداخت تسهيلات جديد اشاره کرد و گفت: براي اولين بار در بانک مسکن، در پايان سال گذشته کليه اهداف عملياتي سال 1395 بانک مسکن را پيش از شروع سال جديد به شعب سراسر کشور ابلاغ کرديم و در همان هفته آخر سال از طريق تماس تلفني با 30 شعبه که به‌صورت تصادفي و غيرمنتظره انتخاب شدند، از وصول اهداف به شعب اطمينان حاصل کرديم. يکي از اهداف تعيين شده براي مديران شعب بانک مسکن در سال جاري، جذب سپرده از مشتريان در صندوق پس‌انداز مسکن است که براي هر شهر و هر منطقه شهري به تناسب اوضاع اقتصادي آن شهر، تکليف مشخصي براي اين موضوع تعيين شده است.
مدير عامل بانک مسکن از تکميل سبد تسهيلات مسکن به واسطه وام ساخت و خريد صندوق يکم و وام اوراق مختص زوج‌ها خبر داد و گفت: در سال جاري چنانچه تقاضا از سمت پروژه‌هاي خاص همچون نوسازي بافت فرسوده در ابعاد بزرگ منطقه شهري يا احداث شهرک‌هاي جديد مسکوني در دستور کار دولت و سرمايه‌گذاران قرار بگيرد، بانک مسکن آمادگي دارد بصورت موردي براي اين قبيل پروژه‌ها مدل‌هاي خاص تامين مالي طراحي کند.