رونق ساخت‌وساز خانه در نيمه دوم سال، افزايش 10درصدي هزينه ساخت‌وساز

بخش مسکن اقتصادنيوز نوشت: يک عضو هيات‌مديره انبوه‌سازان اعتقاد دارد که در نيمه دوم سال در بخش مسکن و ساخت‌وساز رونقي مشاهده خواهيم کرد و در راستاي اين بازگشت رونق، شاهد افزايش 10درصدي هزينه‌ها در ساخت‌وساز خواهيم بود.
برخي از کارشناسان عقيده دارند با وجود اينکه چند سالي است که بازار مسکن در رکود به سر مي‌برد، اما با اين حال با توجه به سياستگذاري‌هاي موجود در زمينه مسکن، مي‌توان به بهبود اوضاع آن اميدوار بود.
بسياري برنامه‌ريزي‌هاي دقيق را لازمه رسيدن به رونق مي‌دانند و معتقدند که نياز افراد به مسکن در جامعه ما مي‌تواند سبب ايجاد رونق باشد که در نيمه دوم سال با افزايش اندک قيمت همراه مي‌شود اما در مقابل برخي بر اين باورند با توجه به اينکه هنوز حرکتي از سوي سياستگذاران ديده نشده و تغيير و تحولي هم پيش نيامده پس نمي‌توانيم نشانه‌هايي از بهبود در بخش مسکن را مشاهده کنيم.
در همين زمينه عليرضا قهاري عضو هيات مديره انجمن صنفي انبوه‌سازان گفت: سياستگذاري‌هاي فعلي در خصوص مسکن، اميدي را به وجود آورده که امکان دارد به رونق ساخت‌وساز کمکي کند، البته اين کمک به ميزان آنچه که اميدوار بوديم بعد از برداشته شدن تحريم‌ها اتفاق بيفتد نيست، زيرا ما انتظار داشتيم که بعد از لغو تحريم‌ها تمامي موانع برطرف شود اما اکنون مشاهده مي‌کنيم که اين موانع به صورت تدريجي برداشته مي‌شود و سرعتي که ما انتظار داشتيم را ندارد.
او در ادامه گفت: به طور کلي مسايل موجود بر روي کارهاي توليدي ما از جمله ساخت‌وساز مسکن بي تاثير نيست و مواردي که مربوط به رفع تحريم‌ها بود، اگرچه سرعت پاييني دارد، اما بر بخش‌هايي که ما نياز به سرمايه‌گذاري داريم اثرگذار خواهد بود و به خاطر اينکه چيزي که ما فکر مي‌کرديم صورت نگرفته در نتيجه به نظر مي‌رسد که در شش ماهه اول سال 95 هنوز يخ‌هايي که باعث رکود ساخت‌وساز شده آب نشود.
قهاري در ادامه بيان کرد: موضوعي که کمک مي‌کند تا ما کمي به رونق مسکن و ساخت‌وساز اميدوارتر باشيم افراد نيازمند به مسکن هستند، بنابراين شايد آن بخش از ساخت‌وساز که به منظور سرمايه‌گذاري انجام مي‌شود رونقي نداشته باشد، اما مي‌توانيم بگوييم که رونق در بخشي که نيازهاي جامعه و نيازهاي متقاضيان است صورت مي‌گيرد و حرکت‌هاي آن در نيمه دوم سال قابل پيش‌بيني است و به دنبال اين رونق ممکن است حدود 10 درصد در بخش ساخت‌وساز افزايش قيمت داشته باشيم.
در همين زمينه روز گذشته محمدمهدي مافي دبير انجمن صنفي انبوه‌سازان گفت: پيام نوروزي رييس جمهور مبني بر رسيدن رشد اقتصادي به پنج درصد را حمل بر قول هم مي‌دانيم و رسيدن به رشد اقتصادي پنج‌ درصد بسيار مسئله خوبي است و اگر دولت بتواند به اين هدف دست پيدا کند واقعاً در حيطه اقتصاد کار خارق‌العاده‌اي کرده است.
او تصريح کرد: رسيدن به رشد اقتصادي پنج‌درصدي دور از ذهن نيست و حتماً امکان آن وجود دارد و اعلام اين موضوع نشان مي‌دهد که رييس جمهور برنامه‌هايي دارد.مافي در ادامه افزود: در همين راستا خبرهايي نيز داشتيم هم از سوي بانک مرکزي که خبرنگاران را براي بازديد از اتاق سوئيفت دعوت کرده بود و همچنين خبرهايي که وزير محترم نفت مبني بر افزايش صادرات نفتي دادند که با اين شرايط دولت مي‌تواند به اين هدف مهم دست پيدا کند.
او گفت: در صورتي که ديگر عوامل داخلي و خارج از دولت هم در همين راستا کمک کنند و به رشد اقتصادي پنج درصدي برسيم، در اواخر امسال تاثير چشم‌گيري در حوزه مسکن نيز خواهيم ديد و اين در صورتي است که توان مالي خريدار رشد پيدا کند و به طبع آن، با راه افتادن بازار خريد و فروش بازار توليد هم رونق پيدا کند و ما اميدوار هستيم که اين اتفاق بيفتد.
همچنين چندي پيش ايرج رهبر يکي ديگر از اعضاي هيات مديره کانون سراسري انبوه‌سازان با اشاره به وضعيت مسکن و ساخت‌وساز در سال 95 بيان کرد: با توجه به تلاش‌هايي که در جهت بهبود اين شرايط مي‌شود و سياستگذاري‌هايي که در اين خصوص صورت گرفته اميدواريم که هم دولت و هم بخش خصوصي بتواند برنامه‌ريزي کند، اما هنوز حرکتي از سوي سياستگذاران ديده نمي‌شود و تغيير و تحولي هم پيش نيامده که نشانه‌هايي از بهبود در بخش مسکن داشته باشد.