پيش بيني هاي يک اقتصاددان براي اقتصاد ايران درسال 95، بانک،مسکن،ارز و بورس چه شرايطي خواهند داشت؟

ايماني راد مي گويد: سال 95 سال سختي خواهد بود؛ سخت بودن از اين جهت که کمبود پول که در سال 94 وجود داشت در سال اينده هم همچنان اين شرايط ادامه دارد.
به گزارش خبرانلاين ، مرتضي ايماني راد تحليل گر اقتصاد بين الملل در سومين سمينارپيش بيني اقتصاد ايران در سال 95 اظهارداشت: ارز کماکان در اقتصاد ايران کم خواهد بود و فشار روي ارز زياد؛ کماکان شاهد کاهش تقاضا و رکود تقاضا خواهيم بود و توليد برخلاف انچه که مسئولان در داووس اعلام کردند و اين روزها گاهي شنيده مي شود که حتي نرخ رشد اقتصادي را تا 8 درصد هم براي سال اينده اعلام مي کنند، به زحمت به 3.5 تا حداکثر 4 درصد مي رسد که البته 2.5 درصد اين ميزان ناشي از نفت خواهد بود و بخش هاي غير نفتي همچنان در رکود باقي خواهند ماند.
وي افزود: با اين وجود در اقتصاد هميشه فرصت ها وجود داشته واين فرصت ها زياد است.به خصوص فرصت هاي پرسود در شرايط رکودي که شرکت ها به دنبال سود بيشتر هستند.به همين دليل مي توان گفت درسال اينده هم مي توان انتظار فرصت هاي جديد داشت و يا انها را خلق کرد.
ايماني راد در عين حال با تاکيد براينکه سال 95 نقطه عطفي در اقتصاد ايران نخواهد بود،عنوان کرد:به اين دليل که متغيرهايي که اقتصاد ايران را به نرخ رشد 7 يا 8 درصد مي رساند ، هنوز وجود ندارد.ضمن اينکه براوردهاي بين المللي نيز نشان مي دهد که نرخ رشد اقتصادي سال اينده بين 4 تا 5 درصد خواهد بود.
تحليل گر مسايل اقتصاد بين المللي خاطرنشان کرد: سال اينده در شرايط ايستايي اقتصادي هستيم اگرچه توليد نفت افزايش مي يابد و انتظار براين است که 2.5 درصد از رشد اقتصادي کشور را بخش نفت تامين کند ،  اما در ساير بخش ها تحولي رخ نخواهد داد.
او ادامه داد: نرخ ارز در سال 95  نوسان چنداني نخواهد داشت و البته نظر بانک مرکزي هم اين است که کماکان اين نرخ 3600 تومان باشد.
رييس موسسه مطالعاتي بامداد با بيان اينکه يکي از خطاهاي دولت ها در سالهاي گذشته پايين نگه داشتن نرخ ارز بوده،ياداورشد: در حالي که دولت در سال اينده درامد ارزي دارد ولي مي تواند بازار ارز را مديريت کند. اما يک احتمال هم وجود دارد که ارز در 6 ماه دوم سال به راحتي به بالاي 4 هزار تومان هم برسد زيرا دلار به عنوان يک کالاي کمياب و قوي در 5 سال اينده در اقتصاد ايران نقش بازي خواهد کرد.
شرايط شوک
ايماني را با اشاره به اينکه 65 درصد صادرات غيرنفتي ايران وابسته به نفت و مشتقات ان است، تصريح کرد: اگرچه اين شرايط بهتري را پيش روي اقتصاد ايران قرار مي دهد ،اما بايد توجه داشت که شرايط جهاني هم بر اقتصاد ايران بي تاثير نيست.اقتصاد جهان هر لحظه در شرايط شوک قرار دارد و عدم تعادل هايي ديده مي شود که طي 70-80 سال اخير بي سابقه بوده است.
او با بيان اينکه احتمال اينکه در سال اينده رکود جهاني 20 درصد افزايش يابد،عنوان کرد: در همين حال انتظار براين است که قيمت طلا صعودي باشد چون نوسال در بازار 2016 زياد خواهد بود.زيرا طلا و دلار با هم حرکت مي کنند.در بازار جهاني رابطه دلار و طلا معکوس است ،اما در ايران اين رابطه مستقيم است.
اين کارشناس اقتصادي با اشاره به اينکه وقتي نرخ ارز بالا مي رود نگراني ها افزايش مي يابد، گفت: علت اين است که حجم بزرگي از نقدينگي هم اکنون به صورت سپرده در بانکهاست و با نوسان نرخ ارز اين نگراني وجود دارد که سونامي نقدينگي به سوي بازار ارز روانه شده و از بانکها بيرون بيايد.
او افزود:به لحاظ تاريخي هميشه يک فاصله اي بين سپرده ديداري و غير ديداري در کشورما وجود داشته که اين فاصله درسالهاي 93 و 94 سبب شد تا سرمايه گذاري در بانکها پرسود شود.
ايماني راد خاطرنشان کرد:اگر به هر دليلي چند بانک در معرض ورشکستگي قرار بگيرند اين سونامي رخ خواهد داد و هيچ دولتي هم نمي تواند جلوي اين سيل را بگيرد.زيرا حجم پول به شکل شبه پول انقدر خطرناک است که به اعتقاد من حتي از بدهي هاي امروز دولت هم مي تواند خطرناک تر باشد.
او با تاکيد براينکه بانکها دچار عدم کفايت سرمايه هستند،تصريح کرد: در بدبينانه ترين شرايط هم مي توان انتظار داشت سيستم بانکي دچار مشکل شده افزايش نرخ ارز اتفاق بيفتد و حرکت بخش بورس با شتابي که دارد افزايش يابد همه اين عوامل مي تواند سبب سونامي شود.
اين تحليل گر اقتصادي با اشاره به اينکه در هيچ کجاي دنيا به حساب جاري سود تعلق نمي گيرد، اما درايران با خوشحالي اين اتفاق مي افتد، گفت: اين سيستم شکننده و بحرانزاست ولي خوشبختانه بانک مرکزي يکي از بهترين سياست هاي سالهاي اخير خود را هم اکنون در پيش گرفته است.
پيش بيني براي مسکن
رييس موسسه مطالعاتي بامداد با بيان اينکه دو اتفاق ممکن است بخش مسکن را سال اينده از رکود خارج کند، عنوان کرد: البته 99 درصد اتفاق نمي افتد، اما اين دو اتفاق اول افزايش قيمت نفت به 100 دلار در هر بشکه که باعث بيماري هلندي شده و دولت ارزهاي حال از فروش نفت را به بازار تزريق مي کند و جهش نقدينگي مثل سال 86 به سمت بازار مسکن مي رود.در حالت دوم ممکن است سيگنال هايي که سپرده هاي ديداري به بخش مسکن مي دهد به اندازه کافي حجمي ايجاد کند که سپرده گذاري در مسکن را پرسودتر از بانکها تبديل کند که در اين حالت مي توان گفت مسکن در سال اينده به تحرک درمي ايد.
او در عين حال گفت: البته در سال اينده تمام صنايعي که به بخش مسکن وابسته هستند، در بورس رشد چنداني نخواهند کرد مگر انکه متعيرهايي که از انها نام برده شد متحرک شوند.
ايماني راد با بيان اينکه خطر بزرگ اين است که نقدينگي از باهيجاني که بوجود امده خود را تبديل به سرمايه ثابت کند ،ياداورشد: اگر اقتصاد ايران خود را با اقتصاد جهاني ادغام نکند شرايط به مراتب سخت تر خواهد شد.
او در عين حال هشدار داد که دولت بايد مراقب واردات بي رويه ناشي از بازشدن درهاي اقتصاد به سوي جهان باشد.