بازنگري در سياست‌هاي بانکي حوزه مسکن

نظر سيف درباره افزايش سقف وام مسکن

رئيس کل بانک مرکزي از بازنگري سياست‌هاي اين بانک در حوزه مسکن و همچنين طرح افزايش سقف تسهيلات اين بخش خبر داد.
به گزارش اقتصاد آنلاين به نقل از ايسنا، اخيرا مباحثي مبني بر احتمال افزايش سقف وام مسکن تا 100 ميليون تومان مطرح شده است. رئيس کل بانک مرکزي در اين باره گفت که سياست‌هاي بانکي در حوزه مسکن در حال بازنگري است.

سيف که در حاشيه همايش سياست‌هاي پولي و چالش‌هاي بانکداري سخن مي‌گفت، اين را هم گفت که تغيير در سياست‌هاي مسکني و همچنين سقف وام مسکن در شورا مطرح و در حال بررسي و بازنگري است.

وي همچنين درباره‌ اين‌که آيا بانک مرکزي سياست‌هاي جديدي براي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري بانک‌ها اعمال کرده است نيز يادآور شد: بله اقداماتي در حال انجام است.

اظهارات رئيس کل بانک مرکزي در حالي مطرح مي‌شود که با اجراي سياست‌هاي جديد بانک مرکزي در رابطه با کاهش نرخ سود بانکي در حوزه سپرده به 18 و تسهيلات به 22 درصد مراجعه به بانک‌ها حاکي از آن بود که عمده آنها ديگر حسابي در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مربوط به خودشان که پيش‌تر با سود بيش از 22 درصد نيز براي مشتريان باز مي‌شد، افتتاح نخواهد کرد.

نبايد بر نرخ دلار پافشاري مي‌کردند

سيف همچنين در اين همايش به آرام شدن بازار ارز و کاهش دامنه نوسان قيمتي آن اشاره داشت و گفت: متاسفانه در گذشته به‌طور غيرمنطقي تلاش مي‌شد تا نرخ ثابت و پايين نگه داشته شده و از اين طريق بازار را آرام نگه دارند حتي در سال 1390 و 1391 ميزان زيادي ارز به بازار تزريق شد، اما نتوانست پاسخگو باشد.

وي ادامه داد: اگر در همان دوران مي‌پذيرفتيم که نرخ واقعي ارز، نرخي ديگر است و نبايد بر 1200 تومان اصرار داشته باشيم آنگاه ديگر در ادامه با شوک‌هايي که اتفاق افتاد مواجه نمي‌شديم.

نقش بانک‌هاي بد در بازار بين بانکي

رئيس کل بانک مرکزي در ادامه به اقدام اين بانک در بازار بين‌بانکي و کنترل نرخ سود در آن اشاره کرد و يادآور شد: با توجه به کاهش بيش از 11 درصدي نرخ سود در بازار بين‌بانکي از ابتداي سال تاکنون در حال حاضر با کنترل‌هاي انجام شده متوسط نرخ‌ به 18.5 درصد رسيده است.

سيف اين را هم گفت که بانک مرکزي عملکرد بانک‌ها در بازار بين‌بانکي را از يکديگر تفکيک مي‌کند چرا که در حال حاضر دو يا سه بانک بد هستند که عمليات آنها با توجه به نيازي که دارند حالت تخريب‌کننده دارند و بر نرخ‌ها اثرگذار هستند.

اظهارات سيف درباره‌ بدهي به شبکه بانکي

وي در ادامه بار ديگر بحث بدهي‌هاي دولت به شبکه بانکي با توجه به تنگناي مالي که بانک‌ها با آن مواجه هستند را مطرح کرد.

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به اختلاف‌نظري که در رابطه با ميزان بدهي‌هاي دولت به بانک‌ها وجود دارد، گفت: سازمان مديريت معتقد است که بانک‌ها 60 هزار ميليارد تومان از دولت طلب دارند. اين درحالي است که ترازنامه بانک‌ها نشان مي‌دهد اين بدهي تا 110 هزار ميليارد تومان مي‌رسد.

سيف با بيان اين‌که بدهي‌ها حسابرسي شده هستند، يادآور شد: اختلاف‌نظر در مورد ميزان بدهي دولت به بانک‌ها اين را نشان مي‌دهد که سازمان مديريت و دولت بر منابع و هزينه واقعي بانک‌ها واقف نيستند.

وي با تاکيد بر قفل شدن 50 درصد منابع بانک‌ها خاطر نشان کرد که بايد براي رفع اين تنگناي مالي به سمت ابزارهاي جديد از جمله بازار بدهي حرکت کرد.