ارزاني آهن با قيمت مسکن چه مي‌کند؟

بخش مسکن اقتصاد نيوز نوشت: دو کارشناس و فعال بازار پاسخ دادند که ارزاني در بازار آهن چه تاثيري بر قيمت مسکن مي‌گذارد؟

بررسي‌ها از بازار تيرآهن نشان مي‌دهد که قيمت اين محصول در يک ماه اخير روندي نزولي داشته است. به گفته تعدادي از عرضه‌کنندگان تيرآهن، بلاتکليفي بعد از برجام ، نبود چشم انداز روشن و کاهش تقاضا باعث کاهش قيمت و سردرگمي متقاضيان شده است. اما اين ارزاني در بازار آهن چه تاثيري بر قيمت مسکن مي‌گذارد؟

در همين مورد سارينا کريميان، کارشناس فروش آهن به اقتصادنيوز گفت:رشد قيمت جهاني آهن به همراه تغيير بهاي ارز مي‌تواند در نگاه كلان بر قيمت داخلي آهن تاثيرگذار باشد. اما اين كه با افزايش بهاي آهن، قيمت مسكن نيز متناسب با آن و درحد قابل توجهي صعود كند، اين چنين نيست. هر چند تاثير خود را نيز به جاي مي‌‌گذارد.

وي ادامه داد: به هر حال بالا رفتن قيمت ملك به عواملي چون فعل و انفعالات اقتصادي و موقعيت جغرافيايي زمين و... برمي‌گردد. البته رشد حدود 100درصدي قيمت آهن و مشتقات آن نظير درب، پنجره، تيرآهن و ميلگرد در نهايت مي‌‌تواند بين 18 تا 20درصد بر قيمت تمام شده ساختمان تاثير بگذارد.

وي اضافه کرد:به طور کلي سازه‌هايي که در سال‌هاي 93 و 94 پايان کار دريافت کرده‌اند ارزان‌تر از ساختمان‌هاي تمام شده سال 89 تا 91 هستند.سازه‌هايي که در ابتداي سال 94 اسکلت‌بندي شده اند نيز اران‌تر هستند.

در همين مورد سلمان حيدري، کارشناس فروش سايت آن‌لاين فلزات ساختماني هم در پاسخ به اين سوال که آيا مسکن در سال 95 به علت کاهش قيمت آهن‌آلات ممکن است ارزان‌ شود، به اقتصادنيوز گفت: کاهش يا افزايش قيمت هر مصالح ساختماني بر قيمت نهايي ساختمان موثر است.بدون ترديد سازنده‌اي که محصولات ساختماني خود را ارزان‌تر و با قدرت چانه‌زني بيشتري تهيه مي‌کند مي‌تواند ساخت‌وساز موفق‌تري داشته باشد.به طور مثال سازنده‌اي که پايان کار ساختمان خود را در سال 94 اخذ کرده در بازار موفق‌تر از سازندگان داراي پايان کار سال 89 تا 91 يعني اوج گراني ساخت‌وساز و قيمت مصالح ساختماني است.

اين فعال ساختماني تصريح کرد:نوسانات قيمتي مصالح ساختماني مي‌تواند رقابت شديدي بين سازندگان ايجاد کند؛ به ابن نحو که اگر سازنده‌اي مي‌خواهد در بازار راحتر و بي‌حاشيه‌تر ساخت وساز هاي خود را در معرض فروش بگذارد، بايد محصول نهايي خود را ارزان‌تر و برابر با قيمت سازندگاني که در زمان ارزان شروع به ساخت‌وساز کردند عرضه کند.

حيدري خاطرنشان کرد: اگرچه بيشتر سازندگان راضي به کاهش قيمت بيش از حد نيستند اما در نهايت براي حفظ جايگاه و بازگشت اصل سرمايه خود مجبور به ارائه تخفيفات متعدد خواهند شد.