هايپر مارکت مسکن چيست؟ يک کسب و کار جديد در بازار مسکن و ساختمان

هنوز هم برخي کسب‌و‌کارهاي مغفول يا ناآشنا در کشور ما در بخش ساختمان وجود دارد که علاوه بر اينکه از کسب و کارهاي سنتي فاصله دارد.
برهان محمودي:
در دوره‌اي که رکود مسکن يکي از کليدي‌ترين مشکلات صنعت ساختمان به عنوان صنعت پيشران کشور اذهان بسياري از برنامه‌ريزان اقتصادي را به خود مشغول کرده است، راه‌اندازي يک کسب و کار مرتبط با اين حوزه نيز براي بسياري از افراد جاي نگراني دارد و آينده چندان اميدوارانه‌اي را براي سرمايه‌گذاران در اين بخش ترسيم نمي‌کند.
اگرچه گفته مي شود صنعت ساختمان داراي گردش مالي سالانه 100 هزار ميلياد تومان در دوره رونق است، اما در دوره رکود و بر اساس آمار و اطلاعات مأخوذ از سازندگان و توليدکنندگان مسکن، اين ميزان گردش مالي در سه سال به نصف کاهش يافته و سبب خروج بسياري از سرمايه‌گذاران و کوچ سرمايه‌هاي سرگردان به بانک‌ها براي سپرده‌گذاري شده است.
با اين حال هنوز هم برخي کسب‌و‌کارهاي مغفول يا ناآشنا در کشور ما در بخش ساختمان وجود دارد که علاوه بر اينکه از کسب و کارهاي سنتي فاصله دارد، درآمدزايي خوبي هم براي سرمايه‌گذاران در اين مشاغل در پي خواهد داشت که لازمه رشد اين نوع مشاغل، داشتن ديدگاه خلاقانه در بخش مسکن و ساختمان است که همواره اين صنعت حتي در دوره‌اي که اقتصاد کشور صددرصد دولتي بوده، جزء صنايع و مشاغل عمدتا خصوصي محسوب مي‌شده است.
از جمله اين مشاغل مي‌توان به راه‌اندازي «هايپرمارکت مسکن» اشاره کرد که در ايران کمتر کسي با آن آشناست. در اين کسب و کار، سهام‌داران اين فرآيند شغلي چه به صورت حقيقي و چه حقوقي در يک مرکز همانند فروشگاه‌هاي هايپرمارکت يا every thing under a roof (فروشگاه‌هاي "همه چيز زير يک سقف" که در آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي رايج است) هر نوع صنعت يا خدمات مورد نياز مردم براي خريد و فروش مسکن را جمع‌آوري مي‌کنند تا فرد يا خانواري که خواهان خردي يا فروش منزل مسکوني يا تجاري ـ اداري خود است، از مراجعه به بنگاه‌هاي اقتصادي مختلف از قبيل: بانک براي دريافت وام، تعداد زيادي بنگاه معاملات ملکي براي سفارش دادن خريد و فروش واحد مورد نظر، دفتر اسناد رسمي براي ثبت سند، تعدادي بنگاه خريد و فروش خودرو براي فروش خودروي شخصي و افزايش نقدينگي خانوار براي خريد مسکن، روزنامه‌ها و سايت‌هاي دريافت‌کننده آگهي خريد و فروش مسکن و ... بي‌نياز مي‌شوند.
به عبارت ديگر در هايپر مارکت مسکن شما مي‌توانيد هم خودرويتان را بفروشيد، هم مسکن مورد نيازتان را بيابيد، هم از نمايندگي‌هاي بانک‌هاي ارائه‌دهنده وام بانکي يا کارگزاري‌هاي فروشنده اوراق تسهيلات مسکن خدمات مشاوره دريافت کنيد، هم اگر ملک يا مسکن ديگري داريد به خريدار آن واگذار کرده و مسکن خود را تبديل به احسن کنيد، هم از خدمات و صنايع مرتبط با صنعت ساختمان (مانند صنايع برق ساختمان، لوله و تأسيسات، سرمايشي و گرمايشي، صنايع تزئينات داخلي مسکن و ...) بهره‌مند شويد، هم با انبوه‌سازان فروشنده اقساطي مسکن آشنا شويد، هم با پيش‌فروشان مسکن به توافق برسيد و بسياري اتفاقات ديگر که مي‌تواند در يک بازه زماني بسيار محدود (مثلا چند ساعته) هر نوع خريدار يا فروشنده مسکن را با هر ميزان درآمدي با دست پر راهي منزل کند را مشاهده کنيد.