بلندمرتبه سازي در ايران استاندارد نيست ، تعاريف جديد از ساختمان هاي بلند در دست تدوين

ايرنا به نقل از معاون وزير راه و شهرسازي و مسکن نوشت: در همه جاي دنيا ساخت بناهاي بلند از ضوابط مشخصي پيروي مي کند، به همين دليل ايران نيز بايد بتواند به ضوابط بين المللي و استاندارد برسد.
حامد مظاهريان امروز(يکشنبه) در نشست پرسش و پاسخ به مناسب دومين همايش بناهاي بلند گودبرداري هاي خطرناک در تهران، افزود: ساخت ساختمان هاي بلند نبايد مشکلات بيشتري را براي شهرها ايجاد کند بلکه بايد با آزادسازي زمين، زمينه هاي لازم براي ايجاد فضايي پايدار را فراهم کنيم.
 
قرار است دومين همايش بناهاي بلند با حضور استادان دانشگاهي و صاحبنظران معماري و شهرسازي از 30 آذرماه تا دوم ديماه در مرکز همايش هاي بين المللي برج ميلاد تهران برگزار شود.
اين مقام مسئول با بيان هم اکنون نيز در کشور ساختمان هاي بلند ساخته مي شوند بدون آنکه توجهي به معماري ايراني - اسلامي در برخي از آنها لحاظ شده باشد، افزود: تلاش وزارت راه و شهرسازي ضابطه مند کردن ساخت و سازهاي بلندمرتبه، مکان يابي هاي درست و علمي است و همايش بناهاي بلند نيز در راستاي تحقق همين اهداف و رسيدن به خرد جمعي در اين باره گام برمي دارد.
معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي درباره دستاوردهاي اين نشست نيز گفت: همايش ياد شده درصدد ايجاد فضاي گفت وگو است و در سه روز برگزاري اين نشست، بيانيه اي به عنوان جمع بندي تدوين مي شود که دربرگيرنده خواسته ها و مسائل مطرح شده در نشست هاست و مي تواند مسير حرکت هاي بعدي را روشن کند.
وي ادامه داد: مجموعه مقاله ها، گفت وگوها و فضاي حال حاضر نشان مي دهد که اين همايش مي تواند قدم هاي موثري را براي حل و فصل موضوع بلندمرتبه سازي بردارد.
مظاهريان درباره تغيير احتمالي ضوابط بلندمرتبه سازي براي سال هاي آتي نيز گفت: هدف از تعيين ضوابط بلندمرتبه سازي انضباط شهري است و اينکه تجربه هاي جهاني در بحث مقررات شهري و نظارت بر طراحي و ساخت لحاظ شوند. قوانين و ضوابط نيز در دوران هاي مختلف نيازمند به روز رساني هستند.
وي به تجربه ساخت ساختمان هاي بلند همچون پلاسکو در دوران مختلف اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده است که روند ساخت ساختمان هاي بلند در کشور پستي و بلندي هاي فراواني تاکنون داشته و لازمه فرايند مهندسي به روز شدن مداوم است.
گودبرداري هاي تهران؛ آينده پايتخت را تهديد مي کند
محمدرضا حافظي دبير کارگروه معماري و شهرسازي اين همايش نيز در ادامه گفت: گودبرداري هاي تهران آينده پايتخت را تهديد مي کند زيرا هيچ ضابطه اي براي محدود کردن آنها وجود ندارد و حل اين مساله پرخطر در تهران نيازمند تصميم مشترک سازمان ها و نهادهاي متولي است.
وي افزود: اگر حادثه اي رخ دهد، امدادرساني به ساختمان هاي زيرزمين بسيار دشوارتر از ساختما هاي بلند خواهد بود؛ يکي از پيام هاي اين همايش نيز دست يافتن به راه حلي براي تاسيسات و پارکينگ هاي بي ضابطه در زير زمين است.
حافظي، گودبرداري هايي با عمق 40 تا 70 متر در تهران را از نمونه هاي خطرناک گودبرداري دانست و افزود: گودبرداري هاي غيرمجاز سبب مي شوند محيط زيست به هم بريزد، درختان خشک شوند و مهمتر از آن حرکت آب هاي زيرزميني مخدوش شود.
وي تاکيد کرد: راه حل تامين پارکينگ در کلانشهرهايي مانند تهران ساخت پارکينگ هاي 10 طبقه در زيرزمين نيست؛ همانطور که به ارتفاع اهميت مي دهيم بايد به گودبرداري و روش هاي اصولي آن نيز توجه کنيم زيرا توجه به مسايل محيط زيستي باعث مي شود تا از فجايعي که ممکن است بر اثر سهل انگاري براي نسل آينده پيش مي آيد جلوگيري کنيم.
حافظي با بيان اينکه کلانشهرهاي ما براي تامين مسکن به سمت ارتفاع رفته اند، افزود: پيش بيني ها حکايت از آن دارد که به زودي تعاريف جديد و به روزي از ساختمان هاي بلند در کشور خواهيم داشت و از ضوابط فعلي که ساختمان هاي 12 طبقه با بالا را بلند مي داند عبور مي کنيم.
رنگ و عطر معماري ايراني را در بناهاي بلند انعکاس دهيم
سيدمحمد بهشتي رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز با اشاره به اينکه ساختمان هاي بلند پديده جديدي در کشور نيستند، افزود: بايد بتوانيم رنگ و عطر معماري ايراني را در بناهاي بلند انعکاس دهيم.
وي يادآورشد: همايش يادشده نيز به دنبال ارتباط بناهاي بلند و معماري ايراني است.
وي ادامه داد: همايش ياشده سند راهبردي توليد و تدوين نمي کند بلکه با آسيب شناسي و تحليل وضعيت موجود و آنچه که بايد باشد، راهکارهاي بهبود وضعيت را ارزيابي مي کند.