چند نفر با خريد اوراق مسکن خانه دار شدند؟

بنابر اعلام مديريت امور ناشران شرکت سپرده‌گذاري مرکزي، تعداد استفاده کنندگان از اوراق تسهيلات مسکن به رقم يک ميليون و 16 هزار نفر رسيد.
مديريت امور ناشران شرکت سپرده‌گذاري مرکزي با انتشار اطلاعيه اي اعلام کرد: در معاملات آبان ماه امسال فرابورس ايران، 29 هزار و 500 نفر با خريد 740 هزار و 842 اوراق حق تقدم تسهيلات مسکن، وارد فرايند خريد مسکن شدند تا تعداد استفاده کنندگان از اين اوراق به رقم يک ميليون و 16 هزار نفر برسد.
بر اساس اين گزارش، با صدور 24  هزار و 100 کد سهامدار جديد در ماه گذشته، جمعيت سهامداران بازار سرمايه به رقم هشت ميليون و 564  هزار نفر رسيد.
گفتني است؛ معاملات حق تقدم تسهيلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ايران آغاز شده است که هم اکنون بيش از20 اوراق در اين شرکت معامله مي شود.
همچنين سقف پرداخت تسهيلات خريد و تعميرات مسکن از محل اوراق گواهي حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن مبلغ450 ميليون ريال مي باشد که مدت بازپرداخت تسهيلات 12 سال تعيين شده است.
افزون بر اين؛ نرخ سود تسهيلات فروش اقساطي خريد مسکن حداکثر 16 درصد(تقسيط تسهيلات به سه روش ساده، پلکاني سالانه و پلکاني دوره اي) است که متقاضيان استفاده از اين اوراق مي توانند به شرکت هاي کارگزاري عضو فرابورس و يا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.
اين گزارش مي افزايد: شوراي پول و اعتبار اوايل خردادماه گذشته سقف دريافت وام خريد مسکن را افزايش داد، اما شرکت فرابورس ايران اعلام کرد اين مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن يکم بوده و در راستاي کمک به رونق توليد در بخش مسکن و ارتقاي قدرت خريد خانوارها و تشويق متقاضيان مسکن به پس‌انداز به تصويب رسيده است و ارتباطي با اوراق تسهيلات مسکن ندارد.