حبابي‌ترين بازارهاي مسکن دنيا کدام‌اند؟

درگزارش تازه شرکت خدمات سرمايه‌گذاري «يو.بي‌.اس» قيمت‌ها در بازار مسکن لندن، بيش از هر جاي ديگر دنيا «حبابي» شده است.
در اين گزارش آمده است: «قيمت متوسط واقعي خانه از ابتداي سال 2013 در حدود 40 درصد افزايش يافته که بيش از جبران تمامي ضرر و زيان ناشي از بحران اقتصادي بوده است.» يو‌.بي‌.اس اعلام کرد که در حال حاضر لندن با خطر اصلاح قيمت مسکن «قابل توجهي» مواجه است.

بر اساس اعلام دولت بريتانيا، ميانگين قيمت مسکن در لندن در ماه سپتامبر به 449 هزار و 997 پوند (معادل 766 هزار و 53 دلار) رسيده است. قيمت‌هاي سرسام‌آور مسکن در لندن، مالکيت خانه براي قشر متوسط شهروندان را تقريبا غيرممکن کرده است. آمار رسمي نشان مي‌دهد که در سال گذشته، ميانه حقوق سالانه در پايتخت بريتانيا زير 34 هزار پوند (52 هزار و 106 دلار) بوده است. درحالي‌که قيمت مسکن همچنان در حال افزايش بوده است، ميزان دستمزد واقعي از سال 2007 معادل 7 درصد کاهش يافته است که همين امر هم به کاهش قدرت خريد خانه براي مردم لندن باعث شده است.

بر اساس گزارش يو.بي.اس به طور متوسط براي يک نيروي کار در بخش خدمات حرفه‌اي تقريبا 14 سال طول خواهد کشيد که با حقوق خود يک خانه 60 متري بخرد. در اين گزارش آمده است: در نيويورک اين مدت براي يک نيروي کار حرفه‌اي 11 سال و در پاريس 13 سال خواهد بود. از سوي ديگر جمعيت پايتخت بريتانيا در حال افزايش است و اين جمعيت، مشتاق خريد مسکن هستند ولي ميزان تقاضا با رشد عرضه مطابقت ندارد. آن هم در حالي که ورود خريداران خارجي به رونق بازار مسکن لندن افزوده است. اين شهر با سرمايه گذاران روسي،‌ چيني و قطري به عنوان بزرگترين هزينه‌کننده‌ها مواجه است.

يو‌.بي‌.اس اعلام کرد که لندن و هنگ کنگ با بيشترين خطر حباب قيمتي مواجه هستند. اين گزارش همچنين اشاره مي‌کند که بازار مسکن در سيدني، ونکوور، سان‌فرانسيسکو و آمستردام نيز به طور قابل توجهي با ارزش‌گذاري بيش از حد روبرو است و همين امر مشکلاتي را براي خانه دار شدن مردم اين شهرها نيز بوجود آورده است.