وام خريد مسکن در قيمت خانه کدام مناطق تهران تاثير ندارد؟ توصيه هاي مشاوران املاک براي وام 60ميليوني

دنياي اقتصاد نوشت: برخي از فعالان بازار مسکن معتقدند افزايش سقف وام خريد خانه از محل اوراق مسکن مي‌تواند بر افزايش معاملات اين بازار تاثيرگذارد.
وام خريد مسکن 45 ميليوني به 60 ميليون تومان افزايش پيدا کرد. برخي از فعالان بازار مسکن معتقدند افزايش سقف وام خريد از محل اوراق مسکن مي‌تواند بر افزايش خريد و فروش ملک در اين بازار تاثيرگذارد.
برخي ديگر از دلالان مسکن در مناطق شمالي پايتخت هم افزايش وام خريد خانه را در معاملات اين مناطق بي‌تاثير مي‌دانند.
صالحي يکي از فعالان بازار مسکن در جنوب پايتخت معتقد است: اين وام بيشترين تاثير را بر خانه‌هايي با متراژ کوچک که قيمت کلي آنها تا 150 ميليون تومان است خواهد گذاشت.
او ادامه داد: معمولا قسط اين وام‌ها بالاي يک ميليون تومان است و کساني که قصد خريد خانه‌هاي کوچک در مناطق جنوبي شهر را دارند، توان پرداخت چنين قسطي را ندارند. به نظر مي‌رسد اگر در نرخ سود تجديد نظر شود و اين وام با نرخ سود 12 تا 14 درصد باشد استقبال از اين وام بيشتر خواهد بود.
به گفته صالحي بازار مسکن با افزايش وام با رشد تقاضا مواجه مي‌شود اما افزايش تقاضا تاثيري بر قيمت مسکن نخواهد گذاشت.
يک مشاور املاک در منطقه هفت‌تير هم معتقد است که هنوز نمي‌توان در خصوص تاثير افزايش وام خريد دربازار مسکن اظهارنظر کرد و تعطيلات پيش‌رو و قرار گرفتن در ماه محرم و صفر سبب مي‌شود تاثير اين وام بر بازار مسکن با تاخير احساس شود.
اين دلال بازار مسکن معتقد است افزايش وام به ثبات بيشتر قيمت‌ها کمک مي‌کند و ممکن است درصد اندکي هم سبب رشد قيمت‌ها شود که تغييرات قيمت بر افزايش خريدار تاثير مثبتي خواهد گذاشت.
افزيش وام مسکن در مناطق مياني شهر تهران هم تاثيرگذار است. يک فعال بازار مسکن در منطقه يوسف‌آباد معتقد است، افزايش وام بر رونق بازار اين محله هم تاثيرگذار است و ممکن است باعث رشد خريد و فروش خانه‌هايي با قدمت کمتر شود.
او معتقد است در اين منطقه که براي خريد نياز به نقدينگي بالاي 500 ميليون تومان است بيشتر خريداراني از وام مسکن استفاده مي‌کنند که به قصد سرمايه‌گذاري خانه خريده‌اند و با استفاده از وام مي‌توانند آپارتمان بزرگ‌تري خريداري کنند.
اما مشاوران املاک در مناطق شمالي پايتخت معتقدند اين وام تاثيري بر بازار اين منطقه نخواهد گذاشت. يک فعال بازار مسکن در منطقه پاسداران گفت: حداقل ارزش معاملات اين منطقه 800ميليون تومان است و وام 70 ميليوني 10 درصد ارزش املاک اين منطقه را هم پوشش نمي‌دهد بنابراين نمي‌تواند محرک خوبي براي بازار مسکن در شمال شهر تهران باشد.