آغاز پرداخت تسهيلات جديد مسکن، وام ساخت خانه 90 ميليوني آمد

دنياي اقتصاد نوشت:بانک عامل بخش مسکن، پرداخت نوع جديدي از تسهيلات «ساخت» را آغاز کرده و مشروط به سپرده‌گذاري و رسوب منابع مالي سازنده‌ها در بازه زماني 6 ماهه، 90 ميليون تومان وام تا سقف 80 درصد هزينه ساخت ارائه مي‌دهد.

پرداخت نوع جديدي از تسهيلات مسکن که تا به حال هيچ بحث و مذاکره‌ علني بابت آن بين مثلث «بانک مرکزي، بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازي» مطرح نشده بود، آغاز شد.

شعب بانک مسکن با ارائه شکل تازه‌اي از تسهيلات مسکن در قالب افتتاح «حساب جاري» از سوي متقاضيان، مجوز دارند مشروط به رسوب حد معيني سپرده در دوره زماني مشخص، 90 ميليون تومان وام ساخت مسکن به صاحب حساب پرداخت کنند.

وام 90 ميليون توماني ساخت مسکن داراي نرخ سود سالانه 24 درصد است و شرط پرداخت آن، رسوب معادل 20 ميليون تومان ظرف 6ماه در حساب فرد متقاضي، تعريف شده است. آنطور که مسوولان برخي شعب بانک مسکن و همچنين کارشناسان سامانه اطلاع‌رساني تلفني اين بانک به «دنياي اقتصاد» اعلام کرده‌اند، نحوه پرداخت تسهيلات 90 ميليون توماني ساخت مسکن به اين صورت خواهد بود که هر سازنده فقط به اندازه کل واحدهاي مسکوني مجتمع در حال ساخت خود مي‌تواند براي دريافت اين وام اقدام کند به اين معنا که براي تخصيص اين وام به پروژه‌هاي ساختماني، بايد کل پروژه در رهن بانک قرار بگيرد و به واحدهاي کمتر از تعداد کل آپارتمان‌هاي يک ساختمان، «تک وام» تعلق نمي‌گيرد.

همچنين در مدلي که بانک مسکن براي پرداخت اين تسهيلات طراحي و ابلاغ کرده است، سازنده متقاضي وام 90 ميليون توماني، نيازي به سپرده‌گذاري ثابت معادل 20 ميليون تومان ندارد بلکه حجم رسوب، گردش حساب و ميزان موجودي يا مانده حساب جاري فرد متقاضي وام بايد به گونه‌اي باشد که نسبت «جمع مانده هر روز به تعداد روزها» در طول 6 ماه، از کف 20 ميليون تومان، پايين‌تر نرود. به اين ترتيب تا 5/ 4 برابر ميزان رسوب حساب، بعد از 6 ماه، تسهيلات ساخت مسکن حداکثر تا سقف 90 ميليون تومان، به صاحب حساب پرداخت خواهد شد. براي دريافت اين وام، بايد عمليات ساخت و ساز تا حد مشخصي - حداقل گودبرداري- پيش رفته باشد.

 اين وام تا سقف 80درصد هزينه ساخت پروژه و حداکثر به اندازه 90 ميليون تومان به ازاي هر واحد مسکوني، قابل پرداخت است و چنانچه پروژه ساختماني به شکل صنعتي‌سازي باشد، امکان افزايش تا 100 ميليون تومان را نيز دارد.

دو هفته پيش، انبوه‌سازان با تصور اينکه امکان پرداخت تسهيلات ارزان‌قيمت از جانب بانک مسکن وجود دارد، مدعي شدند، در تفاهمي که با اين بانک انجام داده‌اند به زودي وام 100ميليوني بدون سپرده ساخت مسکن با نرخ 14 درصد پرداخت خواهد شد. اما همانطور که «دنياي اقتصاد» فرداي همان روز، گزارش داد چنين تفاهمي بلافاصله از طرف بانک مسکن مردود اعلام شد و از طرف مسوولان اين بانک عنوان شد که تفاهم در قالب يک بسته کلي تامين مالي مسکن در حال انجام بوده و قرار است مشروط به انتقال حساب بانکي انبوه‌سازان و تمرکز آن در بانک مسکن، امکان پرداخت تسهيلات جديد فراهم شود. در حال حاضر، نوع اول اين تسهيلات جديد عملياتي شده است.

وام 90 ميليوني، در پايان عمليات ساخت‌و‌ساز، قابليت انتقال به خريدار واحدهاي نوساز را دارد اما حداکثر 40 ميليون تومان از اين تسهيلات فروش‌اقساطي خواهد شد که در اين حالت با تبديل 40 ميليون تومان به وام خريد، نرخ سود نيز از 24 درصد به 21 درصد تغيير مي‌کند و اقساط ماهانه بازپرداخت آن براي خريداران حدود 860 هزار تومان خواهد بود.

خريداران واحدهاي مسکوني داراي اين وام، امکان استفاده از اوراق 45 ميليون توماني را نيز دارند که با اين حساب، با دريافت 40 ميليون از وام 90 ميليوني و 45 ميليون اوراق، در نهايت از 85 ميليون تومان تسهيلات برخوردار خواهند شد.

بانک مسکن تا پيش از پرداخت وام جديد 90 ميليون توماني، براي ساخت مسکن صرفا يک نوع وام آن هم در قالب «صندوق پس‌انداز ساخت مسکن» پرداخت مي‌کرد به اين صورت که در ازاي سپرده‌گذاري 15 ميليون توماني سازنده‌ها طي يک‌سال، 30 ميليون تومان وام ساخت با نرخ 14درصد از محل اين صندوق مي‌پردازد.

هم‌اکنون پرداخت وام 90 ميليوني با سپرده‌اي به اندازه يک‌چهارم اين مبلغ آن هم فقط در ظرف 6 ماه، ممکن است اين سوال را به‌وجود بياورد که تسهيلات جديد در مقايسه با وام 30 ميليوني ساخت صندوق پس‌انداز که نيازمند سپرده‌گذاري معادل نيمي از مبلغ وام است، چه نوع صرفه اقتصادي براي بانک به همراه دارد؟ بررسي‌ها درباره پاسخ اين پرسش به تفاوت فاحش در نرخ سود اين دو تسهيلات برمي‌گردد که با توجه به سود 24درصدي زمان ساخت و 21 درصدي زمان فروش اقساطي وام 90 ميليوني، شرايط پرداخت آن براي بانک به مراتب راحت‌تر از تسهيلات 14درصدي صندوق پس‌انداز است.

، بانک مسکن در شرايطي به ابتکار عمل براي پرداخت نوع جديدي از وام ساخت مسکن دست زده که سمت تقاضا در بازار، به شدت نيازمند دريافت «وام خريد» در کوتاه‌مدت است.

وام خريد صندوق «يکم» که از خرداد امسال در بانک مسکن راه‌اندازي شد، به يک‌سال سپرده‌گذاري 40 ميليوني متقاضيان نياز دارد به طوري که سري اول اين وام از خرداد 95 به دست خريداران مسکن مي‌رسد.

به نظر مي‌رسد بانک‌ها در حال حاضر تمايلي به پرداخت وام خريد مسکن به عنوان تسهيلات بلندمدت ندارند و در صورت امکان، صرفا به سازنده تسهيلات حداکثر دو ساله پرداخت مي‌کنند.