چگونه يک نشست رهن و اجاره آپارتمان را به نفع خود تمام کنيم؟

به نظر من شيريني معاملات رهن و اجاره آپارتمان از خريد و فروش آپارتمان خيلي بيشتر است، اول از همه به دليل اينکه بازار رهن و اجاره مسکن هميشه و در همه ايام سال بويژه تابستانها از رونق نسبتاً خوبي برخوردار است (رهن و اجاره آپارتمان مسکوني، سند اداري يا موقعيت اداري) و دوم اينکه با اندکي تلاش مي توان اين گونه نشست ها را به نفع خود تمام کنيم زيرا معمولاً حجم معاملات رهن و اجاره آپارتمان هم کمتر از معاملات خريد خانه است.

نکته اول در اين گونه نشست ها آگاهي دقيق از خواسته مشتري و نشان دادن ملکي با همان مشخصات به مشتري است. پس از آن مي بايست قسمت مالي قرارداد يعني تعادل بين رهن و اجاره را مديريت نماييد.

معمولاً افرادي که خانه خود را اجاره مي دهند به دو دسته تقسيم مي شوند:
1- افرادي که با مبلغ اجاره اي که از رهن و اجاره خانه خود بدست مي آورند امرار معاش کرده و نيازهاي زندگي خود را برطرف مي نمايند (که معمولاً چانه زدن بر سر ميزان اجاره با اين دسته از مالکين بسيار سخت مي باشد)
2- افرادي که چندين خانه دارند و آنها را اجاره مي دهند (البته بماند که اين دسته از مالکين هم بسيار سرسخت و حرفه اي مي باشند و به سختي مي توان در جلسه نشست آنها را راضي به تخفيف نمود)

خوب حالا وقت قرارداد است ، شما بايد سعي کنيد که در همان ابتداي جلسه خيرخواهي و نيت خوب خود را براي هر دوطرف معامله يعني موجر و مستاجر ثابت نماييد، به اين نحو طرفين تا حدودي به شما اجازه بازي با مبلغ رهن و اجاره را مي دهند اما حتماً به خاطر داشته باشيد بعضي اوقات مالک به دلايلي (مانند پس دادن مبلغ وديعه مستاجر قبلي يا سرمايه گذاري در خريد يک ملک ديگر يا ...) فقط به دنبال رهن کامل مي باشد و اينگونه مالکي را نمي توانيد به تبديل مبلغ رهن به اجاره راضي کنيد.

از جمله فنوني که در معاملاتي که مالک تمايل به اجاره دارد و مستاجر تمايل به رهن اين است که سعي کنيد با رساندن تفاوت اعداد به عدد کمي مثلاً 300 هزارتومان براي اجاره هر ماه عدد را در 12 ماه ضرب کرده 3600000 و از مالک بخواهيد در قبال دريافت کل عدد در ابتداي سال مبلغي از عدد کل را کسر نمايد ، در اين صورت مشتري مي تواند با اضافه کردن کسري از اين عدد مثلاً 2500000 و اضافه کردن آن به مبلغ رهن کامل خانه از مشتري بخواهيد که در پايان سال به فرض مثال به جاي 32500000 از مالک 30000000 دريافت نمايد و اين مبلغ به ازاي اجاره 12 ماه از عدد رهن برداشته شود.

روش ديگر اين است که بتوانيد حسابهاي پس انداز بانکي يکساله با درصد سود مناسب را به مالکين خود يا مشتريان خود پيشنهاد دهيد تا بتواند منطق هر 10 ميليون 300 هزار تومان را براي طرفين معامله برطرف نمايد.

روش آخر قسط بندي 3 ماهه يا 6 ماهه اجاره بها براي مالک است که با اين روش در قبال دريافت يک عدد بزرگتر به صورت يکجا راضي به کم کردن مبلغ اجاره آپارتمان تا درصدي باشد.

با آرزوي موفقيت مشاوران املاک عزيز
ملک بان 24
اخبار و دانستنيهاي بازار مسکن