نحوه محاسبه مبلغ رهن يک خانه و تبديل آن به مبلغ رهن و اجاره بر اساس قيمت کل خانه موردنظر

کاربران عزيز ملک بان 24 امروز ميخواهم نحوه محاسبه دقيق مبلغ رهن کامل يک آپارتمان را براي شما توضيح داده و سپس نحوه تبديل کردن اين مبلغ به رهن و اجاره را نيز شرح دهم.

فرض کنيم که شما يک آپارتمان در حوالي ميدان کاج، سعادت آباد داريد به متراژ تقريبي 120 متر ، 2 خوابه، با سن 6 سال، با امکانات کامل، در حال حاضر (تابستان 1394) اگر کسي قصد خريد خانه شما را داشته باشد مي بايست به ازاي هر متر از خانه شما مبلغ 8 ميليون تومان پرداخت نمايد ، يعني چيزي در حدود 960=8*120 ميليون تومان بابت خريد خانه شما مي بايست بپردازد.

در حالت کلي براي بدست آوردن مبلغ رهن يک آپارتمان ، مبلغ کل خريد آن آپارتمان را تقسيم بر 5 يا 6 کرده مبلغ رهن بدست مي آيد، اما نکته اينجاست که چه زماني تقسيم بر 5 و چه زماني تقسيم بر 6 کنيم؟

سوال خوبي است، هنگاميکه ملک نوساز يه به عبارت ديگر کليد نخورده باشد مي بايست مبلغ کل را تقسيم بر 5 نموده و در صورتيکه از سن ملک چند سالي مي گذرد بسته به تعداد سال تقسيم بر عددي بين بازه 5 تا 6 نماييد.

در مثال بالا به دليل اينکه سن بنا 6 سال ذکر شده است ، قيمت کل خانه را تقسيم بر عدد 6 مي کنيم تا مبلغ رهن کامل آپارتمان مورد نظر بدست آيد.
160=6/960 ، مبلغ رهن کامل ملک مورد نظر 160 ميليون تومان مي باشد.

حال اگر بخواهيم مبلغ رهن و اجاره آپارتمان مورد نظر را بدست آوريم بسته به ميزان تغيير مي بايست از فرمول زير استفاده نماييم، به فرض مثال ما نيمي از مبلغ رهن کامل بالا را به صورت اجاره ماهيانه نياز داريم، يعني 80 ميليون تومان، در حالت عادي و با توجه به اينکه نرخ تبديل ماهيانه هر 10 ميليون در بازار مسکن 300 هزار تومان مي باشد، عدد نهايي ما 2400000=300*80 هزار تومان + 80ميلون رهن مي باشد اما از آنجا که نرخ تبديل ماهيانه هر 10 ميليون در بانک هاي کشور در بهترين حالت (حساب پس انداز يکساله) 200 هزار تومان مي باشد براي بدست آوردن مبلغ اجاره ماهيانه مي بايست عددي بين نرخ تبديل بانک و نرخ تبديل بازار مسکن را در نظر بگيريم به همين منظور عدد نهايي رهن و اجاره آپارتمان مورد نظر به صورت زير مي باشد:
2000000=250*80 + 80 ميلون رهن، يعني 80 ميلون رهن و 2 ميليون تومان اجاره

عدد بالا نحوه کارشناسي دقيق مبلغ رهن و اجاره آپارتمان در اکثر نقاط ايران مي باشد و لذا خواهشمند است که مالکين محترم به منظور ايجاد تعادل در بازار مسکن از اين پس سعي کنند با فرمول گفته شده در مقاله بالا ميلغ رهن و اجاره آپارتمان و خانه خود را تخمين بزنند.

با تشکر
ملک بان 24
آخرين اخبار و دانستنيهاي بازار مسکن