تعاوني‌هاي مسکن تخصصي در ساخت و ساز مسکن ندارند

رييس کانون سراسري انبوه‌سازان تاکيد کرد:‌ تعاوني‌هاي مسکن تخصص ساخت و ساز مسکن ندارند و وزارت راه به عنوان وزارتخانه تخصصي نمي‌تواند با آن‌ها کار کند.
ايرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره حضور تعاوني‌هاي مسکن در طرح مسکن مهر يادآور شد: از ابتدا که طرح مسکن مهر کليد خورد برنامه اين بود که زمين‌ها در اختيار تعاوني‌هاي مسکن قرار گيرد و آن‌ها براي ساخت وساز با انبوه‌سازان قرارداد بندند که مورد قبول ما قرار نگرفت زيرا هيات مديره‌هاي تعاوني در ساخت و ساز سررشته نداشتند و نمي‌توانند با گروه‌هاي تخصصي قرارداد بندند.
وي ادامه داد: مسئله مالي و مشخص بودن قراردادها با تعاوني‌هاي مسکن از ديگر دلايل رد پيشنهاد همکاري در ساخت مسکن مهر با تعاوني‌هاي مسکن بود زيرا انبوه‌ساز هيچ وقت نمي‌تواند با يک اعتبار بي محتوا وارد عمل شود. انبوه ساز نمي‌تواند يک صورت وضعيت مالي اول را بگيرد و براي بعدي منتظر بماند و در اين بين کارگاه را بخواباند.
وي با يادآوري آن‌که تعاوني‌هاي مسکن تاکنون رزومه کاري خوبي نداشته‌اند و جزو چهار پنج درصد اين تعاوني‌ها در ساخت و ساز مسکن موفق نبوده‌اند گفت: تعاوني‌هاي مسکن تاکنون امتحان خود را پس داده‌اند بنابراين انبوه سازان وارد عمل شده‌اند.
به گفته رييس کانون سراسري انبوه‌سازان وزارتخانه براي پيشبرد طرح مسکن مهر قراردادي سه جانبه بين انبوه سازان، بانک مسکن و مسوولان دولتي امضا کرد و تعاوني‌ها ملزم به ثبت نام از اعضا و رعايت اولويت بندي براي دريافت مسکن مهر شدند.
رهبر خاطرنشان کرد: با وجود قرارداد سه جانبه امضا شده تعاوني‌ها هنوز بخشي از کار را به عهده داشتند تا اين‌که وزارت راه و شهرسازي ديد به دليل مشکلات مالي پيش آمده براي متقاضيان مسکن مهر نمي‌تواند با اين تعاوني‌ها تعامل داشته باشد و آن‌ها را از رده کاري مسکن مهر خارج کرد. البته آن‌هايي که پيشتر از متقاضيان پول دريافت کرده بودند باقي ماندند و الان ما با مشکلات عديده مواجه‌ايم.
وي برآورد هزينه‌اي ساخت و تحويل يک واحد آپارتمان مسکن مهر را حداکثر 37 ميليون تومان اعلام و اظهار کرد: 25 ميليون تومان وام به متقاضيان مسکن مهر تعلق مي‌گيرد. همچنين با توجه متراژ آپارتمان و نيز امکاناتي که دارد و همچنين اين که در کجاي شهر واقع شده است بين هشت تا 12 ميليون تومان ديگر نيز متقاضي پرداخت مي‌کند تا بتواند صاحب يکي از واحدهاي مسکن مهر باشد.
رهبر اضافه کرد: در حال حاضر برخي از متقاضيان مي‌گويند که 20 ميليون تومان به تعاوني‌ها پول داده‌اند يعني حداقل هشت ميليون تومان بيشتر از برآورد ساخت.
وي با تاکيد بر اين‌که وزارت راه به عنوان يک وزارتخانه تخصصي نمي تواند با تعاوني‌هايي که در زمينه‌هاي ساخت و ساز تخصص ندارند فعاليت کند، گفت: اتحاديه‌هايي که پول اضافه از مردم گرفته‌اند بايد آن را مسترد کنند. البته بخشي اين کار را کرده‌اند و برخي هنوز از اين کار سرباز مي زنند.
به گفته رييس کانون سراسري انبوه‌سازان در شهرک ابريشم استان البرز که واحدهاي مسکن مهر در آنجا احداث مي‌شود مردم با اين مشکل مواجه‌ شده‌اند زيرا با وجود اعلام مشخص دريافتي تعاوني‌ها از مردم، بعضا دو برابر پول دريافت شده است.
رهبر درباره وضعيت شهرک ابريشم استان البرز گفت: از 8300 واحد برنامه‌ريزي شده براي اين شهرک پنج هزار واحد آماده تحويل است و 3300 واحد ديگر نيز در دست ساخت است.
وي در بيان ميزان ثبت نام براي واحدهاي مسکوني اين شهرک خاطرنشان کرد: ثبت نام براي 90 درصد اين واحدها انجام شده است.