افزايش عوارض ساخت‌وساز با بازار مسکن چه مي‌کند؟

افزايش عوارض ساخت‌وساز در تهران چقدر در بازار مسکن تاثير دارد؟ فعالان بازار مسکن چه واکنشي نشان مي‌دهند؟ آيا باعث رکود بيشتر در بازار مي‌شود؟ آيا موجب کاهش ميل به سرمايه‌گذاري در حوزه مسکن نمي‌شود؟ اينها سوال‌هايي است که برخي از مشاوران املاک به آنها پاسخ داده‌اند.
 
عوارض ساخت‌و ساز در تهران به دنبال بخشنامه‌اي که اخيراً به شهرداري‌هاي مناطق 22گانه ابلاغ شده، از نيمه خرداد امسال حداقل 10 تا 15 درصد افزايش يافت. اما اين افزايش عوارض ساخت‌وساز در تهران چقدر در بازار مسکن تاثير دارد؟

در اين مورد يکي از مشاوران املاک در شمال تهران به اقتصادنيوز گفت: افزايش عوارض ساخت‌وساز باعث مي‌شود که سازندگان را نسبت به ساخت‌وساز بي‌ميل کند، چرا که سازنده با خود مي‌گويد، چرا بايد کاري را انجام دهم که سود چنداني را نصيب من نکند، سازنده با خود مي‌گويد پولم را در بانک مي‌گذارم و سودش را مي‌گيرم، چرا که او در ابتدا با خود برنامه‌ريزي مي‌کند که براي ساخت فلان ساختمان بايد چقدر هزينه کند، اما روز به روز بر قيمت همه چيز اضافه مي‌شود، قيمت مصالح ساختماني در سال پنج يا شش مرتبه تغيير مي‌کند و اکنون هم که عوارض ساخت‌وساز افزايش پيدا کرده است.

او در ادامه گفت: هر سال در تمامي بازارها و کالاها درصدي به عنوان ماليات بر ارزش افزوده اضافه مي‌شود، اما جالب اين است که خود اين ارزش افزوده نيز دچار تورم مي‌شود و اين ارزش افزوده امسال به 9 درصد رسيده، اين درحالي است که در ابتدا ميزان آن پنج درصد بود، يعني خود اين ماليات بر ارزش افزوده هم دچار تورم مي‌شود.

يکي ديگر از مشاوران املاک در يکي از محله‌هاي شرق تهران در رابطه با تاثير افزايش عوارض ساخت‌وساز بر بازار مسکن گفت: اين افزايش عوارض در حدي نيست که بر بازار مسکن تغييري ايجاد کند، چرا که اين افزايش عوارض در قيمت کلي، آن‌قدر تاثير ندارد.

اعتقاد يکي ديگر از مشاوران املاک در يکي از مناطق جنوب تهران در رابطه با اين موضوع اين است که رکود در بازار مسکن به حدي رسيده که هيچ چيز باعث بهبود بخشيدن در اين بازار نمي‌شود و تنها ثبات قيمت باعث مي‌شود که اين بازار از رکود خارج شود و بايد مردم توان مالي بالايي پيدا کنند تا بتوانند به خريد و فروش مسکن خود بپردازند، چرا که از نگاه اين مشاور املاک، در چند سال گذشته فرد خانه خود را مي‌فروخت و با خيال راحت به تعويض آن مي‌پرداخت، اما امروز کمتر کسي مي‌تواند اين کار را انجام دهد، چرا که از چند لحظه بعد خود هيچ خبري ندارد و هر لحظه ممکن است قيمت‌ها تغيير کند.

مشاور املاک ديگري در يکي مناطق غرب تهران به اقتصادنيوز گفت: افزايش عوارض ساخت‌وساز، هيچ تغييري در بازار مسکن ايجاد نمي‌کند و رکود در بازار مسکن همچنان ادامه دارد.