سه روش کمکي براي خريد مسکن

در حالي که بازار مسکن همچنان در شرايط ثبات قيمت و رکود نسبي معاملات خريد و فروش قرار دارد، مالکان  و مشاوران املاک براي سرعت دادن به فروش آپارتمان‌هاي فايل شده در بنگاه‌ها، پيشنهادهاي متفاوتي را به متقاضيان خريد توصيه مي‌کنند.

 هم‌اکنون سه پيشنهاد کمکي براي تقويت قدرت خريد متقاضيان مسکن به خصوص در بازار فروش واحدهاي معمولي و ميان متراژ، از طرف مالکان و مشاوران املاک متداول شده است که با استفاده از اين پيشنهادها متقاضيان مصرفي خريد مسکن راحت تر بتوانند نسبت به خريد واحدهاي فايل شده در بنگاه‌ها اقدام کنند و مالکان هم از اين طريق بتوانند هر چه سريع‌تر واحد خود را به فروش برسانند.


به اين ترتيب، در کنار فايل‌هايي که با شرايط فروش نقدي به بازار مسکن عرضه شده‌اند، پکيج‌هايي براي دريافت چند مرحله‌اي قيمت آپارتمان‌هاي فروشي از سوي مالکان و مشاوران املاک به متقاضيان خريد توصيه مي‌شود که در اين پکيج‌ها، پرداخت قيمت واحد به سه شکل پرداخت پولي که بابت رهن آپارتمان از مستاجر دريافت مي‌شود به اضافه وامي که مالک جديد مي‌تواند در زمان خريد واحد از بانک بگيرد يا پرداخت اقساطي قيمت خريد، عمده‌ترين اين روش‌ها هستند.


به عنوان نمونه، يکي از شعب بنگاه‌هاي املاک زنجيره‌اي فعال در غرب تهران، آپارتمان 70 متري واقع در منطقه جنت‌آباد را با قيمت کل 290 ميليون تومان و با شرايط پرداخت 175 ميليون تومان به صورت نقدي، 45 ميليون تومان وام مسکن و 70 ميليون تومان رهن واحد از سوي بنگاه، به بازار فروش عرضه کرده است. مالک ديگري، واحد 77 متري خود را در منطقه ستارخان، 245 ميليون تومان قيمت‌گذاري کرده است که براي دريافت اين مبلغ، اعلام کرده حاضر است با دريافت 140 ميليون تومان پول نقد به اضافه 45 ميليون وام مسکن و 60 ميليون رهن واحد از طريق بنگاه، شرايط خريد را براي متقاضي واقعي تسهيل کند.


دريافت دو يا چند مرحله‌اي (اقساطي) قيمت مسکن هم از ديگر روش‌هايي است که اين روزها به وفور در بازار فروش مسکن ديده مي‌شود. در يک نمونه، مالک آپارتمان نوساز 86 متري در وحيديه تهران، امکان پرداخت 175 ميليون تومان قيمت فروش آپارتمان خود را در دو قسط براي خريداري که فعلا از قدرت خريد کافي برخوردار نيست، فراهم کرده است. شرايط اين مالک براي اين دسته از متقاضيان، به صورت پرداخت 60 ميليون تومان پول نقد در زمان انجام معامله و 45ميليون تومان در زمان انتقال سند، اعلام شده است.