قوانيني که در خريد مسکن، پيش خريد آپارتمان و معامله ملک بايد بدانيم

براي پيشگيري از کلاهبرداري از روز شنبه هفته جاري قرارداد پيش فروش مسکن در دفاتر اسناد رسمي به صورت قانوني ثبت و سند صادر خواهد شد.

بررسي قانون پيش فروش ساختمان موضوع گفتگوي ويژه خبري شب گذشته شبکه دو سيما بود.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين به گفته رئيس کانون سردفتران و دفترياران اجراي اين قانون از شنبه 6 تير الزامي است. در اين برنامه محمدرضا دشتي اردکاني رئيس کانون سردفتران و دفترياران و حسام عقبايي رئيس اتحاديه املاک درباره اين قانون، مناظره کردند.


آمادگي دفاتر رسمي براي ثبت پيش فروش ملک


در پاسخ به سؤال اول مجري برنامه پيرامون قانون پيش فروش ساختمان محمد رضا دشتي گفت: «از روز شنبه قرارداد پيش فروش را در سامانه ثبت الکترونيک اسناد بارگذاري کرده‌ايم به طوري که دفاتر اسناد رسمي آمادگي دارند تا سند پيش فروش ساختمان را تنظيم کنند.»


دشتي با بيان اين که اين قرارداد در سامانه ثبت اسناد بارگذاري شده است خاطر نشان کرد: «بستر کار فراهم شده است و قانون براي متخلفان؛ حبس و همچنين ابطال پروانه دفتر مشاور املاک در نظر گرفته است.»


رئيس کانون سردفتران کشور با بيان اين که اکثر املاک در کشور سند دار هستند گفت:  اکثر پرونده‌ها در حوزه حقوق مربوط به ملک مي‌شود و متأسفانه مردم با پيش خريد مسکن دچار مشکلات شده‌اند که بايد مشکلات مردم را در اين رابطه لحاظ کرد.


قانوني که از سال 89 اجرا نشده است


وي ادامه داد: «اين قانون در سال 89 اين قانون در مجلس به تصويب رسيد اما متأسفانه تا به امروز انجام نشده است در حالي که آيين نامه آن بايد توسط دولت نوشته مي‌شد.»


وي ادامه داد: « ما موظف هستيم زماني که آيين نامه اجرايي نوشته مي‌شود آن را طبق قانون اجرا کنيم و براي اجراي اين قانون از نظر الکترونيک تمام بسترهاي لازم براي ثبت مهيا است.»


نصف استان هاي کشور شناسنامه فني ساختمان دارند


دشتي در پاسخ به سؤال مجري در خصوص همکاري شهرداري با اين طرح گفت:  براي نصف استان‌هاي کشور شناسنامه فني ساختمان صادر شده است بنابراين ما مجري قانون هستيم و براي نوشتن سند پيش فروش ساختمان از آمادگي لازم برخورداريم.


دشتي اردکاني ادامه داد: اگر در بقيه استان ها شناسنامه فني ساختمان وجود نداشته باشد در دفاتر اسناد "تعهد به بيع" مي شود که در اين صورت مشکلي پيش نمي آيد.


نمايندگان رفاه مردم را در وضع قانون نظر بگيرند


رئيس اتحاديه املاک نيز گفت: بخش زيادي از استان ها هنوز شناسنامه فني صادر نمي کنند و اين خود مشکل بزرگي است و از سوي ديگر نمايندگان بايد رفاه مردم را در وضع قانون در نظر مي گرفتند.


وي افزود: مطمئن هستم که مردم از اين قانون استقبال نمي کنند و ادعايم شش ماه ديگر به خوبي ثابت مي شود.

عقبايي خاطرنشان کرد: سال گذشته در کشور 59 هزار و 893 قرارداد پيش فروش در دفاتر مشاوران املاک نوشته شد که طبق قانون بود.


عقبايي در ادامه با اشاره به اين که 120 هزار عضو در کشور داريم گفت: براي 600 هزار نفر اشتغال ايجاد کرده‌ايم بنابراين حق داريم تا جايگاه واقعي را بر مبناي کاري تشديد کنيم.


حق و حقوق مشاوران املاک مشخص شود


وي با اشاره به اين که بايد جايگاه و حق و حقوق مشاوران املاک مشخص شود خاطر نشان کرد:  ايرادات اساسي به قانون پيش فروش مسکن وجود دارد لذا اين قانون 4 سال پيش از سوي مجلس به تصويب رسيد اما آيين نامه اجرايي آن نوشته نشده است.

رئيس مشاوران املاک تهران با بيان اين که زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي اين قانون بايد فراهم شود گفت: زيرساخت‌هاي لازم براي عملياتي شدن اين قانون در کشور وجود ندارد.


پيش فروش مسکن فرصت يا تهديد


عقبايي افزود: پيش فروش مسکن از يک سو مي‌تواند براي مردم تهديد به حساب آيد و از سوي ديگر هم نيز فرصتي براي خانه دار شدن محسوب شود.


وي با اشاره به ماده 24 اين قانون ادامه داد: انجام مذاکرات مقدماتي از سوي مشاوران املاک مي‌تواند به صورت مکتوب باشد بنابراين بايد حق و حقوق مشاوران املاک محفوظ باشد.


رئيس مشاوران املاک تهران با اشاره به اين که بايد رويکرد هاي صنفي را کنار بگذاريم خاطر نشان کرد: برخي از مناطق شهر تهران مانند مراد آباد پونک و يا خيابان سئول سند ندارد.


ساختمان هاي مدرن شمال شهر شناسنامه ندارند


عقبايي گفت: در مناطق شمالي تهران ساختمان‌هايي به سبک مدرن ساخته مي‌شود که شناسنامه فني ندارد.


در ادامه دشتي در پاسخ ره رئيس اتحاديه مشاوران املاک گفت: وقتي قانون نوشته شد و آيين نامه آن ابلاغ شد بايد برابر قانون عمل کنيد در غير اين صورت خلاف کرده‌ايد.


وي ادامه داد: بر اساس ماده 24 اين قانون مشاورين املاک نمي‌توانند رأساً مبادرت به تنظيم پيش فروش نمايند چرا که در غير اين صورت براي بار اول تا يک سال و براي بار دوم تا دو ستا تعليق پروانه و براي بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم مي‌شود.


  اين قانون تضمين معاملات مسکن نيست


در ادامه گفتگو عقبايي رئيس مشاوران املاک تهران با بيان اين که  اين قانون گره از کار مردم باز نمي‌کند گفت: اين قانون نمي‌تواند تضميني براي معاملات مسکن باشد.»


وي افزود: « امکان اجرايي شدن قانون پيش فروش ساختمان  در کشور وجود ندارد و بايد در آن بازنگري صورت گيرد.


رئيس مشاوران املاک تهران اظهار داشت: مجموعه‌هايي مانند سازمان نظام مهندسي، وزارت راه و شهرسازي، سازمان نظام کارداني ، انبوه سازان و مشاوران املاک در تدوين اين قانون نظر دادند اما دوستان نگذاشتند که نظرات اين مجموعه‌ها در مجلس شوراي اسلامي مطرح شود.


350 واحد بدون پروانه کسب فعال هستند


وي يادآور شد: در سطح شهر تهران ما کمتر از 350 واحد فاقد پروانه کسب داريم و آن هم افرادي هستند که مشکلات ثبتي دارند و نمي‌توانند تغيير کاربري دهند تا پروانه کسب بگيرند.


در ادامه دشتي با اصرار بر اجرا شدن اين قانون توسط مشاوران املاک اظهار داشت: اين قانون را مجلس تصويب ، شوراي نگهبان تاييد و آيين نامه اجرايي ان توسط رئيس قوه قضاييه تاييد و به دولت ابلاغ شده است لذا اين قانون بايد اجرا شود.


قانون پيش فروش ساختمان سراسر ايراد است


عقبايي مجدداً تاييد کرد:  قانون پيش فروش ساختمان سراسر ايراد است و نظر بخش خصوصي در آن لحاظ نشده و بايد مورد بازنگري قرار گيرد، اين قانون تضميني در بحث  پيش فروش  ساختمان نخواهد بود و راندمان اين کار را شما مي‌توانيد 6 ماه ديگر مورد ارزيابي قرار دهيد.


وي ادامه داد: دفاتر اسناد رسمي از قبل از انقلاب تا الآن تعهد به بيع مي‌نويسند  و از نظر ما نيز قانون قابل اجرا است و هيچ مشکلي ندارد.


دشتي اردکاني خاطرنشان کرد: اين قانون به تصويب مجلس و تأييد شوراي نگهبان رسيده است بنابراين همه بايد به آن پايبند باشيم.

وي تصريح کرد: با اجراي اين قانون از کلاهبرداري ها جلوگيري مي شود و مسائلي همچون برجهاي نگين و شفق که يک فرد واحدي را به 15 نفر فروخته بود پيش نمي آيد.