بورس مسکن در آينده اي نزديک راه اندازي مي شود

عضو ناظر مجلس شوراي اسلامي در شوراي عالي بورس و اوراق بهادار گفت : در آينده‌اي نزديک از مديريت بازار عرضه و تقاضا و در نتيجه کاهش سودهاي غيرمتعارف برخي فعالان بازار مسکن خبر داد.

 به نقل از پايگاه اطلاع رساني،محمدرضا پورابراهيمي در خصوص راه‌اندازي بورس مسکن، اظهار داشت: پيش از اين در بحث بورس کالا گزارشي ارايه شده بود که بتوان در زيرمجموعه اين بورس، بحث خريد و فروش املاک و مسکن نيز مطرح شود، لذا شوراي عالي بورس طراحي بورس تخصصي با مکانيزم‌هاي بازار سرمايه در زمينه خريد و فروش املاک و مستغلات را در دستور کار خود قرار داد.

 

عضو ناظر مجلس در شوراي عالي بورس و اوراق بهادار يادآور شد: راه اندازي چنين بازار سرمايه‌اي مي‌تواند هم شفافيت قيمت را در پي داشته باشد و هم تعادل عرضه و تقاضاي مسکن را مديريت کند اما از آنجا که مسکن کالايي منحصر به فردي است، احتمالا ايجاد چنين بازاري تا حدودي سخت است.

 

نماينده مردم کرمان و راور در مجلس با بيان آنکه ايجاد بورس مسکن با هدف تشکيل بازار سرمايه رسمي براي حذف بازار غيررسمي فعلي مسکن در دستور کار قرار دارد، گفت: طراحي مکانيزم بورس مسکن در آينده نزديک عملياتي خواهد شد.

 

وي درباره مديريت قيمت مسکن با ايجاد بورس مسکن، تأکيد کرد: در حال حاضر قيمت مسکن از سوي دلالان و سفته بازان بازار مسکن تعيين مي شود در حالي که اگر عرضه و تقاضا در اين بخش مديريت شود، قيمت مسکن به نرخي بسيار پايين تر از نرخ فعلي مي‌رسد و اساسا بورس مسکن به سود خريداران و مصرف‌کنندگان واقعي کالاي مسکن خواهد بود.

 

پورابراهيمي با بيان آنکه ايجاد بورس مسکن از افزايش قيمت آن جلوگيري مي‌کند، گفت: يکي از گروه‌هايي که در برابر تشکيل بورس مسکن مقاومت مي‌کنند، برخي بنگاه‌هاي معاملات املاک هستند چرا که در حال حاضر قيمت مسکن شفاف نيست و با ايجاد بورس مسکن شفافيت به بازار مسکن و املاک برمي‌گردد، بنابراين کساني که همواره در تلاش هستند در بازار مسکن به سودهاي غيرمتعارف دست يابند، با ايجاد بورس مسکن مخالفت مي‌کنند.

 

وي با بيان اينکه بازارهاي مالي و حجم معاملاتي که در بورس مسکن صورت خواهد گرفت، جذابيت زيادي براي فعالان بازار سرمايه ايجاد مي‌کند، خاطرنشان کرد: قرار است در بورس مسکن افزايش حجم معاملات مسکن با سودهاي متعارف جايگزين معاملات کم با سودهاي کلان و غيرمتعارف شود تا سرمايه‌گذاران براي خضور خود در بورس مسکن تمايل بيشتري داشته باشند.