تبليغات جذاب فروش ملک در ترکيه، کلاهبرداري دلالان از ايرانيان


آگهي‌هاي جذاب فروش ملک در کشورهاي همسايه به ويژه ترکيه هرروزه به تعداد خريداران اين املاک اضافه مي‌کند و دلالان با وعده‌هاي غيرواقعي، ايرانيان را به اين بازارها مي‌کشانند.

چندسالي است که بازار خريد و فروش مسکن در کشورهاي همسايه ايران داغ شده و آگهي‌هاي جذاب خريد آپارتمان‌هاي لوکس، سرمايه گذاران و علاقه مندان را به خريد اين آپارتمان‌ها ترغيب مي‌کند؛ وعده هاي رنگارنگي که صحت آنها چندان مشخص نيست و مي‌تواند به قيمت از دست رفتن سرمايه افراد تمام شود.


آگهي‌هاي جذاب خريد آپارتمان، از زمان رونق دبي در همسايگي ايران شروع شد، به طوري که مشاوران املاک با جلب اعتماد سرمايه گذاران ايراني اقدام به فروش آپارتمان به آنها کردند و از اين محل، سرمايه بسيار زيادي را هم به دست آوردند.


اما رونق خريد و فروش در دبي طولي نينجاميد و با بحران اقتصادي اروپا، رکود دامن گير اقتصاد اين کشور و به خصوص بخش املاک شد. در اين ميان سرمايه گذاراني که در اين بازار سرمايه گذاري کرده بودند به شدت زيان ديدند و تعداد زيادي از بنگاه‌هاي املاک در اين شيخ نشين تعطيل شدند.


براساس اين گزارش، پس از اينکه مشاوران املاک بازار دبي را مناسب سرمايه گذاري نديدند، وارد بازار ديگر کشورها شدند و امروزه کشور ترکيه، از سوي اين دلالان، بهشت سرمايه گذاري معرفي شده و با استفاده از چهره‌هاي سرشناس ايراني، بازهم سرمايه گذاران را ترغيب به خريد ملک در ترکيه مي‌کنند.


اين در حالي است که برخي از مناطقي که از سوي اين دلالان به عنوان يکي از بهترين مناطق ترکيه معرفي مي‌شود، رونق چنداني ندارد و نمي‌تواند جايگاه سرمايه گذاري مناسبي داشته باشد همچنين وضعيت بازار ملک در کشور ترکيه و به خصوص در اين مناطق، شرايطي دارد که سرمايه گذار به سختي مي‌تواند اين آپارتمان‌ها را به فروش برساند و درواقع نمي‌توان به عنوان يک سرمايه گذاري مناسب بر خريد اين آپارتمان‌هاي لوکس حساب کرد.


هرچند که رکود بازار مسکن يکي از عوامل کوچ سرمايه گذاران به کشورهاي همسايه است اما شرايط نامناسب آن کشورها هم به عنوان باتلاقي براي سرمايه گذاري به شمار مي‌رود و نمي‌تواند در مدت مشخص بازده سرمايه گذاري داشته باشد.


راه اندازي نمايندگي فروش املاک ترکيه در تهران


در اين ميان، برخي از دلالان فروش مسکن در ترکيه، وعده اقامت در صورت خريد ملک را مي‌دهند؛ ادعايي که جنبه واقعيت ندارد و تاکنون ايرانيان نتوانسته‌اند با خريد ملک در اين کشور، اقامت دائمي را دريافت کنند. اين آگهي‌هاي پررنگ و لعاب نه تنها در شبکه‌هاي ماهواره‌اي بلکه در سايت‌هاي اينترنتي هم خودنمايي مي‌کند. در واقع برخي از اين دلالان با راه‌اندازي سايت‌هاي اينترنتي سعي در ايجاد ارتباط مستقيم با خريداران دارند تا بتوانند آنها ترغيب به خريد ملک کنند.


در يکي از اين سايت‌ها براي جلب اطمينان خريداران آمده است: «خريد املاک براي استفاده شخصي در ترکيه به آن حد پيچيده نيست که شما تصور مي‌کنيد. روش آن به مراتب ساده تر از بسياري از کشورهاي ديگر اروپايي است. ما در خدمت شما هستيم و براي کمک در هر مرحله، پرسنل اداري ما تمام اسناد مربوط به خريد ملک را مطابق با قوانين براي شما انجام مي‌دهند.»


شرايط خريدار هم داشتن گذرنامه، کپي گذرنامه، عکس مخصوص گذرنامه، با توجه به قيمت اموال مندرج در سند، هزينه ماليات خريد اموال متفاوت بين 2000 و 5000 يورو (شامل 4 درصد ماليات بر املاک) عنوان شده است اما به نظر مي رسد استقبال بالاي ايراني ها از بازار ملک منجر شده که برخي از اين دلالان پا را فراتر گذاشته و نمايندگي در تهران راه اندازي کنند و از اين طريق، اعتماد بيشتر سرمايه گذاران را به دست بياورند.


 


فروش آپارتمان‌هاي گران قيمت در روستاها


گشت و گذاري در سايت‌هاي اينترنتي، آپارتمان‌هاي لوکسي را در پيش روي متقاضيان مي‌گذارد که البته اغلب آنها در مجتمع‌هاي مسکوني قرار گرفته اند.


در يکي از اين آگهي‌ها آمده است: «اين مجتمع مسکوني در فاصله 5 کيلومتري از مرکز آلانيا قرار گرفته و از 2 بلوک و 32 واحد تشکيل شده است. کساني که به دنبال تجربه محلي براي شگفت انگيز و دسترسي آسان به رستوران محله، خريد، فروشگاه‌هاي مواد غذايي و سرگرمي اين مجتمع بهترين محل است. علاوه بر اينّ 15 VIP يک مسير پياده روي کوتاه به دور ساحل شني و دريا ايجاد کرده است.


امکانات در فضاي باز شامل محل آفتاب گرفتن در کنار استخر به مساحت 140 متر مربع وجکوزي و آبشار، محل تمدد اعصاب، باربيکيو، فضاي بازي کودکان، استخر کودکان مشرف به استخر اصلي، حمام استخر، بار، باغ داراي 17 نخل و 2 درخت 500 ساله و بونساي به ارتفاع 5 متر و درخت ميوه و گل است.


امکانات داخل سالن شامل استخر گرم سرپوشيده، سونا با ديواره هاي شيشه اي، وان جکوزي گرم، اتاق تناسب اندام، بيليارد، تنيس روي ميز، دارت، زمين بازي کودکان، سالن تلويزيون است.


ويژگي هاي اين مجموعه رودي داراي نگهبان، قفسه هاي دوچرخه، امنيت همه روزه و مراقبت و يادداشت برداري، تلويزيون‌هاي ماهواره اي، اتاق ذخيره سازي، نورپردازي معماري نما و چشم انداز روشنايي، ژنراتور است.


ويژگي هاي واحد شامل درب‌هاي فولادي ورودي، دکمه آسانسور تلفني، مخابره داخل ساختمان، روشنايي در تمام اتاق ها، نور افکن، آشپزخانه و حمام کابينت، اقلام سفيد رنگ (يخچال و فريزر، ماشين ظرفشويي، ساخته شده در شيشه اي سراميک، اجاق گاز، استخراج هود، ماشين لباسشويي)، واحدهاي تهويه مطبوع در هر اتاق، تحت گرمايش از کف در اتاق نشيمن و حمام، دوش کابين هاي شيشه اي، آبگرمکن برقي، پنجره هاي پي وي سي، پشه بند، لعاب کاشي کف. براين اساس، متراژ واحدهاي اين مجموعه از 117 تا 215 مترمربع عنوان شده و قيمت واحدها هم بين 119 هزار و 900 تا 139 هزار و 900 يورو اعلام شده است.


نکته جالب اينجاست که برخي از اين املاک در روستاهاي گمنام ساخته شده‌اند اما بازهم با قيمت‌هاي بالايي به فروش مي‌رسند.


در يکي از اين آگهي‌ها آمده است که اين مجتمع مسکوني در يکي از روستاها و در 22 کيلومتري از آلانيا ساخت شده و قيمت يک آپارتمان 36 متري در اين مجتمع مسکوني 44 هزار يورو تعيين شده است، همچنين پنت هاوس 155متري اين مجتمع 139يورو قيمت گذاري شده است. در ميان آگهي هاي فروش اين مجتمع مسکوني نرخ‌هاي 185هزار يورويي هم به چشم مي‌خورد که براي مساحت 168 مترمربعي تعين شده است.


بنابراين به نظر مي رسد شرايط اقتصادي، رکود بازار مسکن در کشور و تبليغات پر سر و صداي دلالان املاک در کشورهاي همسايه توانسته سرمايه گذاران زيادي را به اين کشورها بکشاند، ضمن آنکه نبود آگاهي کافي از قوانين خريد و فروش ملک، شرايط اقامت و  نداشتن شناخت از بازارهاي اقتصادي کشورها مي تواند مشکلات زيادي را براي عمده اين خريداران ايجاد کند؛ خريداراني که بخش زيادي از آنها سرمايه دار نيستند و با فروش دارايي هاي خود در ايران، اقدام به خريد اين املاک مي‌کنند.