ممنوعيت حضور زنان در بنگاه‌هاي مشاوره املاک

به گزارش خبرگزاري خبرأنلاين؛ چندي پيش حسام عقبايي رييس اتحاديه مشاوران املاک استان تهران نسبت به نوع فعاليت بانوان در دفاتر مشاور املاک هشدار داد: مباشر و مشاور زن نبايد در دفاتر مشاور املاک استخدام شوند که پيش‌تر هم اماکن بر اين موضوع تاکيد کرده بود.دفاتر مشاور املاک فقط مي‌توانند منشي يا کارمند زن استخدام کنند.


وي به ايسنا گفت: زنان نمي‌توانند در دفاتر املاک مشاور يا مباشر باشند اما مي‌توانند مباشر مرد داشته باشند و پروانه کسب دريافت کنند.اين بار اول نيست شغلها زنانه و مردانه مي شوند.در دولت گذشته هم انتخاب برخي رشته هاي دانشگاهي براي زنان ممنوع بود و رستم قاسمي ‌وزير سابق نفت دستوري مبني بر ممنوعيت ورود زنان براي تحصيل به دانشگاه صنعت نفت صادر کرده بود.او در اين زمينه اعتقاد داشت: تحصيل خانم‌ها در رشته‌هاي عملياتي همچون حفاري و فرآورش و امثال آن که نيازمند فعاليت در مناطق عملياتي و سايت‌ها است، فايده‌اي ندارد و اين مشاغل، مردانه است. به صلاح خانم‌ها نيست که در مناطق عملياتي و دريا بين 500 مرد کار کنند و بهتر است خانمها در رشته‌هايي همچون مديريت و حسابداري يا حتي مهندسي صنايع تحصيل کنند.انتقاد از ممنوعيت فعاليت زنان در دفاتر مشاور املاک


ممنوعيت حضور زنان در دفاتر املاک سبب شد تا شهيندخت مولاوردي رئيس مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري در مطلبي در صفحه شخصي فيسبوک خود عکس العمل نشان دهد.


او در نوشته خود آورده که با وجود آنکه در طول تاريخ زنان پا به پاي مردان در استقرار دموکراسي و آزادي در جوامع و در تمامي دوران کوشيده‌اند، هرگز سهم درخور و متناسبي با نقش خود دريافت نکرده‌اند. گويا اين سرنوشت محتوم انقلاب‌ها هم هست که به رغم نقش پررنگ زنان و حضور و مشارکت فعال آنان در متن و در جريان وقوع و پيروزي انقلاب‌ها، بعد از استقرار نظامات زنان به حاشيه رانده شده و به مرور نقش و تأثيرشان در تغيير وضعيت از يادها مي‌رود. اين مقدمه را بهانه مي‌کنم تا به نظر اخير رييس‌جمهور محترم در جلسه اخير دولت اشاره کنم. دکتر روحاني که به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه سخناني را ايراد کردند با بيان خاطره‌اي به حذف نقش زنان از تاريخ انقلاب و به ويژه عدم اشاره به نقش زنان در قيام پانزده خرداد اشاره کرده و اين موضوع را مورد انتقاد قرار دادند.


تقريباً در همه جاي دنيا و در همه زمان‌ها مورخان و تاريخ‌نويسان عموماً مردان بوده‌اند، موضوعي که از آن با عنوان تاريخ مذکر ياد مي‌شود. اين موضوع مورد تأکيد سخنرانان ششمين سمينار بين‌المللي زن در جهان اسلام که اخيراً به همت انجمن زنان پژوهشگر تاريخ برگزار گرديد نيز قرار گرفت و آن اينکه زنان به دليل غيبت تاريخي مورد غفلت واقع شده‌اند.


با اين اوصاف بايد به ما حق داد از اينکه گاه گدار با شنيدن خبر انتصاب و انتخاب خانم‌ها - از خيل خانمهاي شايسته و توانمند - در پوست خود نگنجيم! تازه داشت کاممان از شنيدن خبر انتصابات اخير شيرين مي‌شد که خبر رسيد فعاليت زنان در دفاتر مشاور املاک به عنوان مباشر و مشاور ممنوع شده است. انگار به ما نيامده مدتي شيرين کام باشيم! به هر روي از اين فرصت استفاده مي‌کنم و انتصاب خانم رويا طباطبايي را به سمت رئيس سازمان ملي بهره‌وري و خانم نيره پيروزبخت را به سمت رئيس موسسه ملي استاندارد و نيز انتخاب خانم ساميه بلوچ‌زهي را به سمت شهردار کلات سرباز توسط شوراي شهر تبريک و تهنيت عرض مي‌کنم. خبرهايي که بي ترديد بارقه‌هايي از اميد و خودباوري را در ميان دختران و زنان زنده کرده و نويدبخش فردايي روشن براي آنهاست. بايد قدر اين سرمايه اجتماعي را که در انتخابات اخير تا حدودي بازسازي شد دانست و در حفظ، ارتقا و افزايش آن کوشيد. همانطور که زنان و دختران به برنامه‌ها و شعارها و وعده‌هاي دولت تدبير و اميد اعتماد کردند بايد اين دولت هم به توانمندي آنها اعتماد کرده و با تدبير خود شعله‌هاي اميد را در دل آنها روشن نگه دارد. آنچه اهميت دارد اين است که اين اعتماد از پايين به بالا و در شهرهاي کوچک و روستاها بيشتر خود را نشان داده و مي‌دهد و نمونه‌هاي آن در جريان انتخابات شوراهاي محلي شهر و روستا و تعداد زناني که توسط مردم انتخاب شدند و يا در خود شوراها به عنوان رييس واعضاي هيئت رييسه برگزيده شدند، به وفور به چشم مي‌خورد. يقيناً مشارکت زنان در ساختن بنيان‌هاي اقتصادي، فرهنگي، سياسي و اجتماعي جامعه روح تازه‌اي در کالبد مديريت و اداره کشور خواهد دميد.